Z tego artykułu dowiesz się:

Wśród Polaków coraz częściej pojawia się opinia, że zakładanie własnej firmy w Polsce nie jest opłacalne i szukają zagranicznych alternatyw. Jak założyć firmę w Anglii?

Rodzaje firm w Anglii

W Anglii własną działalność można prowadzić na kilka różnych sposobów. Do najpopularniejszych należą spółki Limited oraz samozatrudnienie (Self-Employment). Spółki Limited mogą być prowadzone przez każdego, natomiast w celu samozatrudnienia koniecznie jest posiadanie adresu zamieszkania na terenie Anglii oraz nadanie numeru NIN (numer ubezpieczenia społecznego National Insurance Number). Formę prowadzenia działalności w Anglii wybiera się pod względem wielkości swojego przedsiębiorstwa.

Co to jest faktoring?

Jak założyć firmę jednoosobową w Anglii? Wystarczy poinformować urząd, że zaczęło się ją prowadzić. Można to zrobić przez telefon, ale także zlecić to swojemu księgowemu za dodatkową opłatą. Należy to zrobić w ciągu trzech miesięcy od chwili rozpoczęcia prowadzenia działalności. Jeśli jesteś przedsiębiorcą jednoosobowym, możesz po prostu użyć własnego nazwiska jako nazwy swojej firmy. Będziesz potrzebować adresu w Wielkiej Brytanii do celów podatkowych. Tylko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością muszą zarejestrować swoją nazwę, chociaż inne mogą zarejestrować się jako znak towarowy, aby uniemożliwić komukolwiek innemu istnienie pod tą samą nazwą.

Jak założyć firmę w Anglii. Opłaty za firmę w Anglii

Wszystkie firmy brytyjskie i przedsiębiorcy brytyjscy muszą zarejestrować się w HMRC dla celów podatkowych i są odpowiedzialni za składanie własnych deklaracji podatkowych. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz osoby w spółkach osobowych płacą podatki od zysków biznesowych. Firmy z ograniczoną odpowiedzialnością w Wielkiej Brytanii i firmy zagraniczne z oddziałami w Wielkiej Brytanii również muszą zarejestrować się do podatku dochodowym od osób prawnych. Stawka podatku dochodowego od osób prawnych w Wielkiej Brytanii wynosi 20% od zysków pomniejszonych o wszelkie ulgi. Osoby samozatrudnione objęte są podatkiem dochodowym od osób fizycznych (personal income tax) oraz są zobowiązane do odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne (National Insurance). Składki na ubezpieczenie wyglądają następująco:

  • Class 2 – roczny dochód netto do GBP 9,500.00 - stawka GBP 3.05 tygodniowo
  • Class 4 – dochód netto powyżej GBP 9,500.00 - stawka GBP 3.05 tygodniowo plus 9% dochodu powyżej GBP 9,500.00 do GBP 50,000.00. Dodatkowo opłata w wysokości 2% dla dochodu powyżej GBP 50,000.00.

Obowiązują liczne zwolnienia z konieczności opłacania składek.

Galerie handlowe pozwą państwo?

Firmy brytyjskie będą również musiały zarejestrować się jako podatnik VAT, jeśli ich roczny obrót przekracza 83 000 GBP i mogą być zmuszone do zapłacenia podatku od zysków kapitałowych, jeśli aktywa biznesowe zostaną sprzedane z zyskiem.

Zakładanie firmy w Anglii

Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii rozpoczyna się 6 kwietnia, a zeznania podatkowe należy składać i należny podatek płacić do 31 stycznia po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego.

Wszystkie firmy w Wielkiej Brytanii są zobowiązane do prowadzenia ewidencji rachunków do celów podatkowych i audytowych. Samozatrudnieni freelancerzy nie muszą prowadzić oficjalnych kont, ale muszą prowadzić rejestr dochodów i wydatków, które można odliczyć od podatku. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedsiębiorstwa społeczne i zarejestrowane organizacje charytatywne będą musiały mieć oddzielne biznesowe konto bankowe w Wielkiej Brytanii. Spółki osobowe i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie są prawnie zobowiązane do posiadania oddzielnych kont firmowych, ale warto to zrobić, aby uprościć procesy księgowe.

Ile kosztuje sklep internetowy?

Zakładanie firmy w Anglii jest proste, ale nie jest to bardzo duża różnica w porównaniu do Polski. Co istotne, można w tym przypadku sporo zaoszczędzić na kosztach ubezpieczeń społecznych, ale także w Anglii należy odprowadzać należny podatek dochodowy.

To Cię zainteresuje

Przedsiębiorcy zbyt mało angażują się w politykę. Łukasz Warzecha o sytuacji po wyborach [wideo]

Łukasz Warzecha, publicysta i komentator w rozmowie z Szymonem Ostrowskim stwierdził, że przedsiębiorcy zbyt mało angażują się w…

Dlaczego warto zastrzec markę na siebie, a nie na firmę?

W erze, gdzie silne marki dyktują trendy i wpływają na percepcję kulturową, wielu z nas automatycznie zakłada, że…

Trendy w biznesie dla małych firm w 2023 r

Jakie są trendy w biznesie w 2023? W jaki sposób zmieniają się małe firmy? Co jest najważniejsze? Biznes…
trendy

Jak założyć firmę i ją rozwijać. Poradnik krok po kroku

Chcesz wiedzieć jak założyć i rozwijać małą firmę? Przedstawimy poradnik krok po kroku Rozpoczęcie i skuteczne prowadzenie małej…
jak-zalozyc-firme

Spotkania PARP dla przedsiębiorców. Sprawdź harmonogram

Najbliższe tygodnie będą obfitowały w spotkania organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Będą one skierowane do przedsiębiorców, operatorów…
spotkanie parp

Firma w Czechach - dlaczego warto założyć?

Firma w Czechach? Sprawdź, dlaczego warto podjąć taką decyzję. 1. Stabilne i Przyjazne Środowisko Biznesowe a) Stabilna Gospodarka…
firma-w-czechach

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier