Z tego artykułu dowiesz się:

Wśród Polaków coraz częściej pojawia się opinia, że zakładanie własnej firmy w Polsce nie jest opłacalne i szukają zagranicznych alternatyw. Jak założyć firmę w Anglii?

Rodzaje firm w Anglii

W Anglii własną działalność można prowadzić na kilka różnych sposobów. Do najpopularniejszych należą spółki Limited oraz samozatrudnienie (Self-Employment). Spółki Limited mogą być prowadzone przez każdego, natomiast w celu samozatrudnienia koniecznie jest posiadanie adresu zamieszkania na terenie Anglii oraz nadanie numeru NIN (numer ubezpieczenia społecznego National Insurance Number). Formę prowadzenia działalności w Anglii wybiera się pod względem wielkości swojego przedsiębiorstwa.

Co to jest faktoring?

Jak założyć firmę jednoosobową w Anglii? Wystarczy poinformować urząd, że zaczęło się ją prowadzić. Można to zrobić przez telefon, ale także zlecić to swojemu księgowemu za dodatkową opłatą. Należy to zrobić w ciągu trzech miesięcy od chwili rozpoczęcia prowadzenia działalności. Jeśli jesteś przedsiębiorcą jednoosobowym, możesz po prostu użyć własnego nazwiska jako nazwy swojej firmy. Będziesz potrzebować adresu w Wielkiej Brytanii do celów podatkowych. Tylko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością muszą zarejestrować swoją nazwę, chociaż inne mogą zarejestrować się jako znak towarowy, aby uniemożliwić komukolwiek innemu istnienie pod tą samą nazwą.

Jak założyć firmę w Anglii. Opłaty za firmę w Anglii

Wszystkie firmy brytyjskie i przedsiębiorcy brytyjscy muszą zarejestrować się w HMRC dla celów podatkowych i są odpowiedzialni za składanie własnych deklaracji podatkowych. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz osoby w spółkach osobowych płacą podatki od zysków biznesowych. Firmy z ograniczoną odpowiedzialnością w Wielkiej Brytanii i firmy zagraniczne z oddziałami w Wielkiej Brytanii również muszą zarejestrować się do podatku dochodowym od osób prawnych. Stawka podatku dochodowego od osób prawnych w Wielkiej Brytanii wynosi 20% od zysków pomniejszonych o wszelkie ulgi. Osoby samozatrudnione objęte są podatkiem dochodowym od osób fizycznych (personal income tax) oraz są zobowiązane do odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne (National Insurance). Składki na ubezpieczenie wyglądają następująco:

  • Class 2 – roczny dochód netto do GBP 9,500.00 - stawka GBP 3.05 tygodniowo
  • Class 4 – dochód netto powyżej GBP 9,500.00 - stawka GBP 3.05 tygodniowo plus 9% dochodu powyżej GBP 9,500.00 do GBP 50,000.00. Dodatkowo opłata w wysokości 2% dla dochodu powyżej GBP 50,000.00.

Obowiązują liczne zwolnienia z konieczności opłacania składek.

Galerie handlowe pozwą państwo?

Firmy brytyjskie będą również musiały zarejestrować się jako podatnik VAT, jeśli ich roczny obrót przekracza 83 000 GBP i mogą być zmuszone do zapłacenia podatku od zysków kapitałowych, jeśli aktywa biznesowe zostaną sprzedane z zyskiem.

Zakładanie firmy w Anglii

Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii rozpoczyna się 6 kwietnia, a zeznania podatkowe należy składać i należny podatek płacić do 31 stycznia po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego.

Wszystkie firmy w Wielkiej Brytanii są zobowiązane do prowadzenia ewidencji rachunków do celów podatkowych i audytowych. Samozatrudnieni freelancerzy nie muszą prowadzić oficjalnych kont, ale muszą prowadzić rejestr dochodów i wydatków, które można odliczyć od podatku. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedsiębiorstwa społeczne i zarejestrowane organizacje charytatywne będą musiały mieć oddzielne biznesowe konto bankowe w Wielkiej Brytanii. Spółki osobowe i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie są prawnie zobowiązane do posiadania oddzielnych kont firmowych, ale warto to zrobić, aby uprościć procesy księgowe.

Ile kosztuje sklep internetowy?

Zakładanie firmy w Anglii jest proste, ale nie jest to bardzo duża różnica w porównaniu do Polski. Co istotne, można w tym przypadku sporo zaoszczędzić na kosztach ubezpieczeń społecznych, ale także w Anglii należy odprowadzać należny podatek dochodowy.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

40 tys. na start biznesu. Alior Bank rusza z franczyzą

Alior Bank uruchomił program franczyzowy, w ramach którego dofinansowuje otwarcie placówki partnerskiej. Przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 40…
alior_bank

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier