Z tego artykułu dowiesz się:

Papierki po lodach Ekipy, pozytywne testy ciążowe, zagłuszacze GSM czy  konsole do gier z kontem – to tylko przykłady z długiej listy produktów, których nie sprzedamy na popularnej platformie OLX. Bardzo podobny katalog zakazanych towarów prowadzi również Allegro. Co jeszcze jest poza zasięgiem wirtualnej, niewidzialnej ręki rynku?

Towar zakazany w handlu internetowym

Każdy regulamin platformy do sprzedaży internetowej, czy innego miejsca umożliwiającego wymianę towarów w wirtualnym świecie, posiada pewne ograniczenia. Najczęściej wynikają one z przepisów prawa. Trudno się bowiem spodziewać, że ktoś pozwoli sprzedać za pośrednictwem swojej strony narkotyki, samogon, czy narzędzia, które mogą zostać użyte do przestępstw. Najpewniej sami administratorzy nie chcą się pakować w problemy. Pośrednictwo w przestępstwie to poważna sprawa, która może oznaczać kłopoty.

Okazuje się jednak, że lista produktów zakazanych jest bardzo długa.

Czego nie sprzedasz przez internet?

„Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje ogłoszenie będzie mogło znaleźć się na OLX, spójrz na listę poniżej - zawiera ona wykaz produktów, usług oraz ofert pracy, których nie akceptujemy na OLX” – napisano na popularnej stronie, na której zdaniem użytkowników można kupić praktycznie wszystko. Jak się okazuje, nie do końca.

Z kolei na Allegro również znajduje się, nie mniej obszerna lista produktów zakazanych. Na Allegro nie zezwalamy na sprzedaż niektórych rodzajów przedmiotów (w żadnej formie, a więc także jako gratis do innych produktów). Ograniczenia te wynikają z prawa, etyki lub ze względów bezpieczeństwa. Są też takie przedmioty, których wystawienie wymaga spełnienia dodatkowych warunków” – wyjaśnia spółka.

Przez internet nie sprzedasz leków

Ja wynika z listy portalu OLX, nawet nie licz, że w tym miejscu znajdziesz przez internet kupców na leki z listy resortu zdrowia lub te dostępne wyłącznie w aptekach. To samo dotyczy medykamentów, które nie zostały dopuszczone na polski rynek. Pewnym wyjątkiem są suplementy diety, witaminy, leki ziołowe oraz homeopatyczne. Na zakazanej liście są także leki dla zwierząt.

Są jednak rozbieżności między platformami. O ile na OLX nie sprzedaż leków OTC, czyli sprzedawanych bez recepty, na Allegro są one dopuszczalne, jednak pod warunkiem spełniania wymagań z odpowiedniego rozporządzenia ministra zdrowia.


Test ciążowy przez internet

Jeśli szukasz pozytywnego testu ciążowego (czytaj użytego, z dodatnim rezultatem), by zrobić komuś dowcip, również zapomnij – taki produkt nie może być przedmiotem handlu na OLX. To samo dotyczy… „wydzielin ludzkich” (cokolwiek przez to ktoś rozumie). Taki zapis widnieje także na czarnej liście Allegro i to z bardzo precyzyjnymi przykładami, ale może nie będziemy wymieniać, może właśnie coś jesz przy lekturze...

Czy przez internet można kupić papierosy?

Myślisz, że w internecie znajdziesz oryginalne amerykańskie papierosy lub wyselekcjonowany nieprzetworzony tytoń? Zapomnij, na OLX to zakazane, podobnie jest z Allegro, z wyjątkiem dla artykułów kolekcjonerskich.  Co zrozumiałe w obu miejscach nie kupimy także narkotyków, środków odurzających, dopalaczy (pod żadną postacią), czy napojów alkoholowych. Jeśli więc chcesz sprzedać wino własnej produkcji, lub zapas wódki weselnej, zapomnij o tych miejscach dystrybucji. Nie przejdzie.

Zakaz sprzedaży niektórych towarów wynikająca z prawa

Przez OLX nie sprzedamy płyt azbestowo-cementowych, ani gruzu eternitowego (i dobrze, jest potwornie szkodliwy). Na OLX nie do zaakceptowania jest także oferta sprzedaży... konta na Allegro, kserówki podręcznika, kart płatniczych i przedpłaconych do rachunków bankowych, kosztów VAT i faktur w celu wyłudzeń, banknotów i monet, które pozostają w obiegu.

Niedopuszczalna jest także próba sprzedaży licencji TAXI, czy skupu lub sprzedaży punktów karnych, a także długów.

Pod odpowiedni paragraf podchodzi także próba sprzedaży hologramów na legitymacje studenckie, czy meldunku bez najmu lokalu.

OLX odżegnuje się także od prób sprzedaży książeczek sanepidu, mieszkaniowych oraz testów szkolnych.

Na obu platformach są problemy ze sprzedażą biletów na różnego rodzaju wydarzenia. Taki handel wymaga np. dodatkowej umowy z Allegro.

Lista produktów zakazanych - urządzenia niespełniające norm

W wielu miejscach ciężko będzie także sprzedać/kupić artykuły telekomunikacyjne niespełniające norm np. Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Nawet nie próbujmy sprzedawać zagłuszaczy GSM, wzmacniaczy sygnału czy innych gadżetów, które mogą zakłócać łączność lub nadawanie stacji radiowych.

Prawa autorskie w handlu internetowym

Polskie platformy internetowe odżegnują się od prób sprzedaży podróbek, lub produktów, które są efektem kradzieży własności intelektualnej. To nie jest bazar z lat 90-tych, gdzie zakup pirackiej płyty z muzyką, czy grą był możliwy na każdym rogu. Jeśli nie chcemy łamać regulaminu i co ważne prawa, nawet nie wchodźmy w te obszary obrotu towarami. Może się to skończyć nie tylko usunięciem oferty, ale także poważnymi konsekwencjami prawnymi.

OFICJALNE LISTY PRODUKTÓW ZAKAZANYCH:

OLX: https://pomoc.olx.pl/hc/pl/articles/210631449-Lista-przedmiotów-zabronionych

ALLEGRO: https://allegro.pl/pomoc/dla-sprzedajacych/abc-sprzedazy/jakich-przedmiotow-nie-mozna-wystawiac-na-allegro-a-jakie-mozna-wystawiac-warunkowo-GDeq5WEVqig#

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier