Z tego artykułu dowiesz się:

Nadchodzi koniec portalu CEIDG.gov.pl, od którego zaczęła się przygoda z biznesem milionów Polaków. Oficjalny serwis oparty na Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej  zostanie wchłonięta 1 lipca 2021 roku przez Biznes.gov.pl

Co zamiast CEIDG.gov.pl?

CEIDG.gov.pl był bodaj pierwszym portalem, który pokazał, że da się przenieść sporą część formalności związanych z zakładaniem biznesu do internetu.

I choć dziś strona, począwszy od szaty graficznej, na sferze UX kończąc, pachnie rozwiązaniami sprzed dekady, sentyment pozostał. Wiele osób, które już własny biznes posiada, korzysta z zamieszczonej tam wyszukiwarki jednoosobowych działalności gospodarczych, czy spółek.

Koniec CEIDG.gov.pl

Wyrok na CEIDG.gov.pl zapadł już wiele miesięcy temu. W lutym br. wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin zapowiedział, że najpóźniej do 1 lipca 2021 biznes.gov.pl oraz ceidg.gov.pl zostaną połączone w jeden organizm. Tak naprawdę, o połączeniu trudno mówić, bowiem ten drugi, faktycznie będzie wchłonięty przez coraz bardziej rozbudowany portal rządowy.

Nowy adres ma być jednym miejscem, w którym przedsiębiorca ma załatwić wiele spraw od początku do końca. Wtedy również zapowiedziano zastąpienie nowymi rozwiązaniami dotychczasowy rejestr CEIDG.

Czy BIZNES.gov.pl jest lepszy od CEIDG.gov.pl?

Trudno jednoznacznie oceniać co jest lepsze. Z pewnością osoby, które np. wiosną 2021 roku zakładały działalność gospodarczą, zrobiły lepiej, jeśli zarejestrowały swój biznes już przez nowy portal. Taką możliwość „odpalono” bowiem już wcześniej. Trzeba przyznać, że uruchomiony w ramach Biznes.gov.pl kreator oparty na udzielaniu odpowiedzi na kolejne pytania, jest niezwykle prostym rozwiązaniem.

Jak zarejestrować działalność przez biznes.gov.pl?

Zamiast wpisywać dane w kolejne pola formularza, który w przypadku słabego łącza internetowego nieprzyjemnie się „wieszał”, proces rejestracji firmy można ograniczyć do kilkunastu-kilkudziesięciu minut. Zakładanie firmy „po nowemu” idzie jak po sznurku. Poszczególne etapy są również jasno wytłumaczone, krótkimi opisami.

Przy takim rozwiązaniu trudno o popełnienie jakiegoś kardynalnego błędu. Przechodzenie procesu od pytania do pytania, wydaje się przyjaźniejsze. Później gotowy i wypełniony przez system formularz można pobrać i wydrukować. Firma jest założona.

Formalności związane z firmą w sieci

Ministerstwo Rozwoju tłumacząc zmiany, powołuje się m.in. na raport Banku Światowego oraz PARP „Covid-19 Business Pulse Survey – Polska”, z którego wynika, że pandemia przyspieszyła rozwiązania cyfrowe. Właśnie w tym czasie 32% firm zaczęło korzystać z różnego rodzaju platform  internetowych.

 - „Dzięki przedsiębiorcom, którzy mają świadomość, jakie korzyści niesie digitalizacja procesów, Polska staje się coraz szybciej rozwijającym się rynkiem usług cyfrowych. Administracja publiczna również nie pozostaje w tyle” – napisano w lutowym komunikacie. Stary portal CEIDG.gov.pl właśnie z tego powodu musi przejść do historii.

Co załatwię przez biznes.gov.pl?

Za pośrednictwem portalu biznes.gov.pl można załatwić szereg formalności związanych z prowadzeniem firmy. Rejestracja działalności to jedynie wstęp do dużo szerszych cyfrowych możliwości.

Na biznes.gov.pl można dopełnić wiele spraw bez wychodzenia z domu. Dotyczą one takich obszarów, jak zawieszanie i wznowienie działalności, ubezpieczenia społeczne, podatki, zezwolenia, koncesje, uprawnienia zawodowe, sprawy HR. Jedyne czego potrzebujemy to profil zaufany i nic więcej.

Jak wyszukać firmę na biznes.gov.pl?

Wyszukiwarka CEIDG.gov.pl jest cały czas dostępna z pozycji strony głównej biznes.gov.pl. Nie wiadomo jak długo będzie ona dostępna właśnie w taki sposób. Z prezentacji opublikowanej na początku roku przez Ministerstwo Rozwoju wynika, że nowa wyszukiwarka firm może się pojawić dopiero w październiku.

W tym samym czasie ma ruszyć usługa „eDoręczenia” dla przedsiębiorców”. Nieco później, bo w IV kwartale planowane jest uruchomienia „Pulpitu przedsiębiorcy” oraz personalizacja szeregu funkcji na biznes.gov.pl.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

40 tys. na start biznesu. Alior Bank rusza z franczyzą

Alior Bank uruchomił program franczyzowy, w ramach którego dofinansowuje otwarcie placówki partnerskiej. Przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 40…
alior_bank

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier