2 min. czytania

Przedsiębiorcy wkurzeni na sankcje wobec Rosji – dlaczego?

sankcje wobec Rosji
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
03 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Co do tego jest pełna zgoda. Sankcje wobec Rosji w obliczu barbarzyńskiego ataku na Ukrainę są absolutną koniecznością. Świat biznesu pogodził się ze stratami, i zamyka się na agresora, jak tylko może. Jest jednak jeden podstawowy problem, który sprawia, że przedsiębiorcy są totalnie wkurzeni na sankcje. Jaki? Tłumaczymy.

Sankcje wobec Rosji – co nie działa?

Sprawa sankcji gospodarczych wobec Rosji omawiana jest nie tylko przez polityków. Głównym „wykonawcą” kary będą przecież instytucje finansowe i biznes. To one wcielą w życie międzynarodowe ustalenia. To dzięki nim sankcje wobec Rosji faktycznie uderzą w sedno sprawy.

Temat ten pojawił się więc na posiedzeniu grupy roboczej BusinessEurope ds. Rosji – czytamy na stronie Konfederacji Lewiatan. Nie ma wątpliwości, że europejscy przedsiębiorcy murem stoją po stronie Ukrainy. Jest jednak coś, co szczególnie wkurza świat biznesu. Chodzi o… BAŁAGAN! Delikatnie mówiąc, nie pomaga on firmom w podejmowaniu trudnych i zdecydowanych decyzji, a przecież o takie w tej sytuacji chodzi.

Problemy z sankcjami

Jak czytamy w relacji z posiedzenia „wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się co do tego, że brak jest jednak jasności ws. implementowania sankcji. Problemem jest także duża ilość dokumentów prawnych i brak umieszczenia ich wszystkich w jednym miejscu przez instytucje UE”.

Europejscy przedsiębiorcy apelują do władz w Brukseli o jak najwcześniejsze informowanie przedsiębiorców o przyjmowanych sankcjach oraz wytycznych. Oczywiście w miarę możliwości, bo wszyscy mają świadomość dynamiki sytuacji. Ważne jest jednak by szeroko rozumiany biznes, mógł lepiej się przygotować. Choćby po to, by w mniejszym stopniu oberwał rykoszetem. Warto przecież pamiętać, że sankcje to miecz obosieczny.

CZYTAJ TAKŻE: Ten rynek już nie istnieje. "Do Rosji niczego nie sprzedajemy"

Gdzie znaleźć teksty prawne związane z sankcjami

I tutaj zaczyna się wyzwanie. Jeśli ktoś myśli, że łatwo znajdzie adresy stron i linki do tekstów prawnych związanych ze sankcjami może się pomylić i stracić wiele czasu, bez gwarancji, że znajdzie wszystko, co w tej sytuacji jest mu potrzebne. Często, łapiemy się na tym, że znalezienie konkretnego aktu prawnego w gąszczu unijnych stron bywa kłopotliwe. Nie inaczej jest w przypadku sankcji nałożonych na Rosję.

Konfederacja Lewiatan odrobiła lekcję z tym związaną i bardzo ułatwiła nam wszystkim pracę. Linki do oficjalnych treści związanych z sankcjami zostały skatalogowane na tej stronie. Znajdują się tam również niezbędne objaśnienia, które dotyczą mechanizmu stosowania nowego prawa. Zachęcamy do lektury.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier