3 min. czytania

Kto nie dostanie kredytu hipotecznego?

Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
10 03 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Mam wysokie zarobki ale nie dostałem kredytu hipotecznego. Dlaczego wniosek kredytowy jest odrzucony przez bank?

Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie. Bank udziela takiego kredytu na wiele lat stąd analizuje bardzo wiele czynników. Przy okazji może się zdarzyć, że osoba z bardzo wysokimi dochodami kredytu hipotecznego nie dostanie. Jak to możliwe?

Warunki otrzymania kredytu

Żeby dostać kredyt trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim mieć pozytywną historię kredytową. Po drugie mieć odpowiedni wiek, a także zdolność kredytową, która pozwoli na zaciągnięcie tego zobowiązania.

Analityk bankowy zwraca przede wszystkim uwagę na wiek kredytobiorcy. Podstawa to bycie pełnoletnim. Zbyt wysoki wiek może być przeszkodą w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Modelowym kredytobiorcą jest klient, który ma nie więcej niż 35 lat. W przypadku wieku, ważne jest to ile lat będzie miał kredytobiorca w momencie spłaty całości zobowiązania. Tutaj znaczenie ma przede wszystkim to, na jaki okres zaciągamy kredyt.

CZYTAJ TAKŻE: Mechanika pojazdowa – jak otworzyć zakład mechaniki pojazdowej?

Ograniczenie w tym zakresie to zwykle 80 lat. Mówiąc wprost, w momencie spłaty zobowiązania musimy mieć nie więcej niż 80 lat. Ale i w tym przypadku istnieje ważny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę. Bank będzie oceniał czy przez czas obowiązywania kredytu, będziesz w stanie generować dochody.

Pozytywna historia kredytowa

Innym ważnym czynnikiem, o ile nie najważniejszym jest pozytywna historia finansowa. I tutaj warto obalić jeden z często pojawiających się mitów odnośnie budowania zdolności kredytowej. Nie jest prawdą, że bank chętniej udzieli kredytu hipotecznego osobie, która wcześniej miała jakiś kredyt. Każdy kredyt generuje ryzyko opóźnień w spłacie, albo innych niekorzystnych zdarzeń. Dla banku lepiej jest mieć żadną historię niż złą.

Każde zobowiązanie bankowe jest zgłaszane do Biura Informacji Kredytowej. To tutaj przechowywane są informacje o opóźnieniach w spłacie, jeśli przekraczają one 60 dni. Takie „wypadki przy pracy” BIK przechowuje przez 5 lat. Niewielkie opóźnienia w spłacie kredytu nie powodują znaczącej obniżki oceny kredytowej.

Jeśli o kredyt stara się przedsiębiorca, nie można zapominać o terminowym opłacaniu składek ZUS i podatków do urzędu.

Wysokość zarobków – kredyt hipoteczny

Jest jednak kwestia, która może generować sporo pytań i wątpliwości. Chodzi tutaj przede wszystkim o wysokość zarobków, które trzeba mieć, by dostać kredyt hipoteczny. Jak się jednak okazuje, zarobki nie są tak ważne jak wydatki ponoszone przez potencjalnego kredytobiorcę. Chodzi tu przede wszystkim o to ile osób jest na utrzymaniu, czy ma jakieś inne kredyty albo pożyczki. Porównując te parametry może się okazać, że osoba, która zarabia nawet kilka średnich krajowych, nie otrzyma kredytu, jeśli na życie wydaje bardzo dużo.

Kto nie dostanie kredytu hipotecznego?

„Zagrożeniem” dla kredytobiorcy może być forma umowy. Najłatwiej będzie otrzymać kredyt przy umowie o pracę. Trochę gorzej w przypadku umowy o dzieło. Trudno może być też przedsiębiorcom. Nie dość, że będą musieli postarać się o dodatkowe dokumenty (np. zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami w ZUS, czy urzędzie skarbowym, to jeszcze muszą przekonać bank, że są w stanie w przyszłości generować przychody. A dochody przedsiębiorców są bardzo nieregularne. Mało tego. Różnie mogą też wyglądać wydatki przedsiębiorców. W przypadku etatowców koszty są bardziej przewidywalne.

Ryzykowne branże

W procesie uzyskiwania kredytu znaczenie może mieć też branża kredytobiorcy. Są ryzykowne branże, których przedstawiciele musza wykazać się dużo wyższymi dochodami niż inni. W takich branżach mogą się np. zdarzyć opóźnienia w spłacie od kontrahentów, możemy mieć do czynienia z ogromną sezonowością w branży itd. Ryzykowne branże to kultura, rozrywka, a także rekreacja. Przede wszystkim ze względu na sezonowość.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Najem krótkoterminowy – jak zarobić na wynajmie i odpocząć od miejskiego zgiełku?

Rozwój turystyki w Polsce przynosi wzrost popularności apartamentów na wynajem zarówno w największych miastach, jak i resortach w…
CEO

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier