2 min. czytania

Wakacje kredytowe. Ciasno w kalendarzu, musisz się spieszyć!

Wakacje kredytowe
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
15 07 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Nie ma wyboru – chcesz skorzystać w pełni z wakacji kredytowych? Musisz zacząć korzystać z nich już sierpniu. Innej możliwości nie ma. W czwartek 14.07 ustawa została nie tylko podpisana przez prezydenta, ale także opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kiedy można złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe – kiedy z wnioskiem?

Spójrzmy w kalendarz. Zgodnie z ustawą w 2022 roku, z wakacji kredytowych można skorzystać dwa razy w trzecim i dwa razy w czwartym kwartale. To oznacza, że jeśli chcemy skorzystać ze wszystkich możliwości, jakie dają wakacje kredytowe, musimy o nie wystąpić już na sierpień i wrzesień. De facto tyle miesięcy zostało nam w trzeciej ćwierci bieżącego roku.

Taki układ kalendarza sprawia, że wniosek o wakacje kredytowe powinniśmy złożyć jak najszybciej. Zgodnie z ustawą, wchodzi ona w życie 14 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw. Stało się to w czwartek wieczorem (14.07). To oznacza, że pierwsze wnioski można składać już 28 lipca 2022 roku. Pracownicy banków, z którymi rozmawialiśmy, już dzisiaj spodziewają się szturmu wniosków. Niezależnie, czy w formie papierowej, czy elektronicznej, trzeba będzie je rozpatrzeć, sprawdzić pod kątem formalnym i dokonać odpowiednich korekt w systemie.

CZYTAJ TAKŻE - PKO BP: Mieszkania stanieją

Szturm na banki w związku z wakacjami kredytowymi

„Nie wiem, czy nie będę miała cofniętego urlopu. Spodziewamy się ogromnej liczby wniosków” – mówi pani B. pracująca w lokalnym oddziale jednego z banków (prosiła o zachowanie anonimowości). Jest pewna, że zainteresowanie wakacjami kredytowymi będzie ogromne. „Kiedy pojawiły się pierwsze zapowiedzi ustawy, wielu klientów pytało o nią. Przychodzili, telefonowali. Spodziewam się, że koniec lipca będzie gorący. Wielu naszych klientów ma spłatę raty ustawioną na 1 lub 5 dzień miesiąca” – tłumaczy.

"Jedyne pocieszenie jest takie, że wniosków o nowe kredyty jest bardzo mało, więc ze wszystkim powinniśmy się wyrobić" - dodaje pani B.

Czy opłaca się wziąć wakacje kredytowe?

Faktycznie, wakacje kredytowe w swojej formule są na tyle atrakcyjne, że skorzystają z nich nie tylko kredytobiorcy w kłopotach. Jeśli ktoś do tematu podejdzie mądrze i nie wyda pieniędzy zaoszczędzonych dzięki temu mechanizmowi, może sporo skorzystać. Wystarczy pieniądze odłożyć na później, by spłacić kapitał. W takiej sytuacji okres spłaty kredytu nie tylko się nie wydłuży, ale wręcz skróci. Potrzebna jest tylko samodyscyplina. Nic więcej.

Kalendarz wakacji kredytowych

W trzecim kwartale 2022 wyboru nie mamy. Jeśli chcemy, wakacje możemy wykorzystać w sierpniu i wrześniu. W ostatnim kwartale br. jest już pewne pole do manewru. Ulgę w spłatach możemy sobie zafundować w październiku lub listopadzie, listopadzie i grudniu lub październiku i grudniu.

Rok 2023 będzie pod tym względem jeszcze łatwiejszy. Wybieramy po jednym miesiącu w każdym kwartale. Może to być np. styczeń, kwiecień, lipiec i październik. Wybór należy tylko i wyłącznie do nas, a także tego co wpiszemy we wniosku.

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię
27 04 23

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Liczba kredytów dla małych firm. Dane BIK

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane …
kredyty

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier