Limit płatności gotówkowych to temat, o którym mówi się już od dawna. Poważniejsze prace w tym zakresie rozpoczęły w momencie wprowadzania Polskiego Ładu ale wprowadzenie ograniczeń płatności gotówkowych dwa razy przesuwano. Już od 2024 roku pojawią nowe limity dla płatności gotówkowych. Oznacza to, że przy użyciu banknotów i monet będzie można zapłacić tylko do określonej kwoty.
Choć płatności bezgotówkowe zyskują na popularności, wciąż ogromna rzesza obywateli płaci gotówką. Na razie nie ma mowy o całkowitym odejściu od gotówki. Rząd wprowadza jednak limit płatności, który można zrealizować przy użyciu banknotów i monet.
CZYTAJ TAKŻE: W co inwestować w 2023?
Oficjalny powód wprowadzenia limitu płatności gotówkowych podawany przez Ministerstwo Finansów to chęć popularyzacji transakcji bezgotówkowych. Ponadto limit płatności gotówkowych ma ograniczać "szarą strefę" i zmniejszyć ryzyko wystawiania tzw. pustych faktur przez przedsiębiorców. Właśnie dlatego przedsiębiorcy będą mieli niższy limit płatności gotówką niż osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
Termin wprowadzenia nowego limitu płatności gotówką przesuwano już dwa razy. Ostatecznie ustalono, że limit będzie obowiązywał od stycznia 2024. Po wejściu w życiu nie będzie można zapłacić gotówką ponad określony limit.
Obecnie limit dla przedsiębiorców to 15 tys. złotych. Do tej kwoty można dokonywać płatności gotówką. Powyżej tej kwoty trzeba to zrobić kartą, przelewem lub w inny sposób elektroniczny. Od 1 stycznia 2024 limit płatności gotówkowych dla firm to 8 tys. Został więc zmniejszony o prawie połowę swojej wartości. W przypadku transakcji w obcej walucie, trzeba będzie zastosować przelicznik, średni kurs NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.
Limit płatności gotówkowych dla osób indywidualnych to od stycznia 2024 20 tys. złotych.
Trzeba dodać, że limit płatności gotówkowej dotyczy każdej transakcji, zatem w każdym miesiącu nadal dokonywać będzie można wielu transakcji gotówkowych, choć żadna z nich nie będzie mogła wynieść więcej niż 20 tys. zł.