2 min. czytania

SLIM VAT 3 - dobre recenzje przedsiębiorców w konsultacjach

SLIM VAT 3
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
07 09 22
Z tego artykułu dowiesz się:

SLIM VAT 3 coraz bliżej. Właśnie zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy o VAT. W jej ramach od 2023 roku wejdzie w życie trzecia odsłona ułatwień w zakresie podatku od towarów i usług. Co o zmianach sądzą przedsiębiorcy?

SLIM VAT 3 – co nowego?

Przedsiębiorcy zwracają szczególną uwagę na jeden z punktów, który znalazł się w ramach SLIM VAT 3. Od 2023 roku nie będzie bowiem wymogu posiadania faktury przy odliczeniu podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Postulat ten zgłaszali m.in. przez eksperci Konfederacji Lewiatan. W ich ocenie to jedna z najważniejszych zmian zapisanych w noweli ustawy o VAT.

Łatwiejsze rozliczanie podatku VAT

Ekspertka Konfederacji Lewiatan Anna Słomińska-Wernik zwraca uwagę, że propozycje zmian, jakie znalazły się w trzecim pakiecie SLIM VAT, faktycznie ułatwią, a także uproszczą rozliczanie podatku od towarów i usług.

W jej ocenie to odpowiedź resortu finansów na zgłaszane wcześniej przez przedsiębiorców postulaty. „Częściowo regulują wprost zasady, które wynikały dotychczas wyłącznie z linii interpretacyjnej i orzeczniczej. Zapewniają również pełniejszą zgodność krajowych regulacji z prawem UE. Dodatkowo realizują wyrok Trybunału Sprawiedliwości, w którym uznał on, że przepisy prawa unijnego stoją na przeszkodzie w stosowaniu obowiązujących w Polsce rozwiązań w zakresie 20% sankcji” powiedziała Anna Słomińska-Wernik z Lewiatana.

CZYTAJ TAKŻE: SLIM VAT 3 nadchodzi. Co planuje Ministerstwo Finansów?

VAT a handel wewnątrzwspólnotowy

Wielu podatników, od dłuższego czasu liczyło na rezygnację z wymogu posiadania faktury przy odliczeniu podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT). Teraz takie rozwiązanie staje się faktem.

Co to oznacza w praktyce? Podatek naliczony i należy w odniesieniu do WNT będzie można rozliczać w tym samym okresie. To rozwiązanie spowoduje neutralność wspomnianych transakcji. Jednocześnie zniesiony zostanie obowiązujący obecnie obowiązek dochowania trzymiesięcznego terminu na otrzymanie faktury VAT. Nie jest to autorski pomysł naszego kraju. Wynika bowiem z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie oznaczonej sygnaturą C-895/19.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja
04 07 24

Windykacja długów. Jak odzyskać swoje pieniądze?

Windykacja długów: Jak odzyskać swoje pieniądze? Windykacja długów to kluczowy proces dla wielu firm, które muszą radzić sobie…
windykacja
04 07 24

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie Windykacja należności to działania mające na celu odzyskanie długów. Czy zastanawiałeś się,…
windykacja należności
02 07 24

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia Od 1 lipca…
komornik

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier