Podatek PPE to nic innego jak ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, czyli jedna z możliwości opodatkowania przedsiębiorców. Specyfika ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest to, że podatek płacimy właśnie od przychodu, bez uwzględniania kosztów działalności. Co za tym idzie, nie musimy prowadzić żadnej ewidencji wydatków. Trzeba będzie jednak spisywać przychody
Żeby poprawnie rozliczyć ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, korzystamy z formularza PPE. Składa się go w urzędzie skarbowym. Formularz służy do wskazania przychodu, od którego liczymy podatek.
Rozliczanie podatku w formie ryczałtu od przychodów nie jest rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorcy. Najczęściej ryczałtem rozliczają się przedsiębiorcy pracujący w wolnych zawodach. Nie można z niego skorzystać gdy pracujemy dodatkowo na etacie albo gdy w ramach działalności gospodarczej świadczymy usługi dla byłego pracodawcy. Kto jeszcze nie może korzystać z podatku ryczałtowego? Zajrzyj do naszego materiału na ten temat
Rozważając ryczałt warto pamiętać, że istnieje tutaj limit przychodów. Jeśli działalność gospodarcza prowadzona jest samodzielnie, to nie można rozliczać się ryczałtem, jeśli przychody są wyższe niż równowartość 2 milionów euro. Bierze się tu pod uwagę kurs euro ogłaszany 1 października danego roku.
Ryczałt jest niezmienny przez cały czas jego opłacania. Ważne by właściwie dobrać stawkę podatku ryczałtowego. Ta zależy m.in. od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.
Pełna lista działalności dla konkretnych stawek znajduje się TUTAJ