Z tego artykułu dowiesz się:

Bankructwa Polaków osiągnęły w 2023 r. rekordowy poziom. Upadłość ogłosiło 21 tys. konsumentów. To zła informacja dla przedsiębiorców

Problemy finansowe Polaków są coraz poważniejsze. W efekcie w 2023 r. sądy ogłosiły upadłość 21 tys. konsumentów. Zadłużenie niemożliwe do spłaty potęgowane było m.in. podwyżką stóp procentowych i wyższymi kosztami paliw i energii.

Eksperci już w połowie 2023 roku przewidywali, że zakończy się on rekordową liczbą bankructw osób fizycznych. Wskazywały na to wyniki poszczególnych miesięcy. Tylko w październiku ogłoszono upadłość 2 tys. konsumentów - niemal tyle, ile w całym 2015 r.
Od 2015 w sumie sądy ogłosiły upadłość konsumencką prawie 100 tys. osób. Sytuacja konsumentów skokowo zaczęła się pogarszać w 2020 rok. Potem z roku na rok było coraz gorzej.

Rekord upadłości

Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG) w rozmowie z "PB" zwraca uwagę, że rzeczywiście mamy kolejny rekord upadłości konsumenckich, lecz w skali całego społeczeństwa nie jest to duża liczba. Jakie są przyczyny?

Po prostu przy zbyt niskich dochodach te osoby zaciągnęły zbyt wiele pożyczek czy kredytów. Do tego dokładają się przyczyny makroekonomiczne, np. niedawne podwyżki stóp procentowych, coraz wyższe koszty życia, paliw i energii. To wszystko rzutuje na zdolności spłacania długów. Dla niektórych jedynym ratunkiem jest uzyskanie orzeczenia o upadłości — wylicza Nowrotek, cytowany przez "PB"

Gazeta podaje, że w 2023 r. najmłodszy bankrut miał 9 lat, a najstarszy 93. Najwięcej upadłości dotyczy osób w przedziale wiekowym 40-49 lat (26,4 proc.). Częściej bankrutowali mężczyźni (10 885) niż kobiety (10 115).

Upadłość konsumencka

Rosnąca liczba upadłości konsumenckich to spory kłopot dla przedsiębiorców. Pokazuje, że pogarsza się sytuacja gospodarcza gospodarstw domowych, a co za tym idzie mają oni mniej pieniędzy do wydawania na bieżące potrzeby. Wskazuje to też na niski poziom edukacji ekonomicznej.

Nie spada też liczba upadłości przedsiębiorców. W tym jednak przypadku sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana niż w przypadku konsumentów. Ogłoszenie upadłości firmy przez sąd to spore koszty i konieczność przeprowadzenia długotrwałego postępowania. Zdarza się, że wielu przedsiębiorców nawet nie stać na ogłoszenie bankructwa. 

2024 rok może być kolejnym rokiem, kiedy bankructw będzie więcej. Przede wszystkim firmy będą miały spory kłopot z podniesioną kwotą minimalnego wynagrodzenia.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus
21 05 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy?

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy? Wakacje od ZUS uchwalone. Sejm uchwalił długo oczekiwane przepisy…
wakacje od zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier