2 min. czytania

Podatek rozłożony na raty, czyli ulga o której nie każdy wie

podatek w ratach
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
12 04 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Czy rozwiązanie, które sprawdza się przy większych zakupach, przyjmie się w urzędach skarbowych? Jest na to szansa. Podatek rozłożony na raty z pewnością wykorzystałoby wielu przedsiębiorców. Ale na otrzymanie prawa do ulgi potrzebna jest zgoda fiskusa.

Raty to bardzo wygodny sposób aby wywiązać się z zobowiązań bez dużej ingerencji w miesięczny budżet. Możliwość podzielenia płatności jest bardzo kusząca, szczególnie teraz w pandemicznych czasach. Jednakże nie jest to metoda przeznaczona dla każdego. Podatek rozłożony na raty wymaga  wniosku podmiotu, który chciałby skorzystać z opisywanej ulgi. Należy go odpowiednio umotywować. Od uzasadnienia bowiem zależy przyznanie opłacenia w ratach świadczeń podatkowych.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Kiedy złożyć wniosek o rozłożenie podatku na raty

Pozytywna decyzja organu podatkowego o rozłożeniu daniny na raty to jedyny sposób, by odroczyć termin płatności zobowiązania. Rozstrzygnięcie jest uznaniowe, dlatego uzasadnienie prośby oraz przedstawienie dowodów ją potwierdzających jest niezwykle ważne. Przede wszystkim jednak liczy się czas złożenia wniosku.

CZYTAJ TAKŻE: Ulga na wczasy dla samozatrudnionych. To byłaby bajka

Otóż procedurę ubiegania się o rozłożenie podatku na raty trzeba rozpocząć przed terminem uiszczenia daniny. Z chwilą upływu tego terminu powstaje zaległość podatkowa i konieczność opłacenia odsetek. Przepisy pozwalają na rozłożenie na raty także odsetek. Ale jeśli można uniknąć dodatkowych kosztów to lepiej zadbać o swoje sprawy z wyprzedzeniem. Dlatego wniosek rozłożenie podatku na raty najlepiej złożyć od razu, gdy zdasz sobie sprawę z tego że nie masz środków, na jednorazowe uregulowanie go w całości.

Podatek rozłożony na raty – wniosek

Wniosek, czyli dokument który w twojej sprawie otrzyma urząd skarbowy powinien zawierać przede wszystkim dane pozwalające na bezproblemową identyfikację podmiotu, którego pismo dotyczy. Nie może więc zabraknąć w nim następujących informacji: danych składającego min. imienia, nazwiska, numeru PESEL, numeru NIP, gdy występujesz w imieniu spółki także nazwy i numeru REGON, adres prowadzenia działalności. Po podaniu powyższych danych, wskaż dokładnie czego dotyczy wniosek. Podaj wysokość zobowiązania, jego podstawę i swoją propozycję rozłożenia należności na raty. Podaj ich liczbę i wysokość kolejnych wpłat. Uzasadnij wniosek, pokaż wszystkie czynniki, które spowodowały, że nie dasz rady rozliczyć się z fiskusem w dotychczasowy sposób. Decyzja jest uznaniowa, od ciebie zależy czy przekonasz zajmującego się twoją sprawą urzędnika czy nie. Podstawą do ulgi jest zaistnienie ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego. Musisz wykazać, że zaistniały w twoim przypadku.

CZYTAJ TAKŻE: Kontrole podatników. Z roku na rok ich liczba spada

We wniosku koniecznie wskaż, czy ulga o którą się ubiegasz to: pomoc publiczna, pomoc de minimis, czy ulga nie będąca pomocą publiczną. W zależności od wybranej formy trzeba będzie dołączyć dodatkowe dokumenty.

Najważniejsze, by wniosek był podpisany. Bez względu na to czy składasz go w formie tradycyjnej, czy elektronicznej. Podpis jest konieczny.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy raty kredytów spadną?

Wielu właścicieli kredytów hipotecznych z niepokojem obserwuje zmiany w gospodarce oraz stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat…
kredyt

Żabka na giełdzie – największe IPO w Polsce?

Debiut giełdowy Żabki. Czy to największe IPO w Polsce? Debiut giełdowy Żabki, jednego z największych polskich sieci convenience…
żabka

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier