2 min. czytania

Tańszy kredyt hipoteczny? Przynajmniej na starcie

tańszy kredyt hipoteczny
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
29 07 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Aż dziwne, że ta ustawa przeszła przez Sejm bez dużego rozgłosu. Posłowie wzięli się za zmiany w Prawie bankowym, dzięki którym uda się zaoszczędzić na kredycie hipotecznym. Szczególnie na starcie. Według resortu sprawiedliwości tańszy kredyt hipoteczny pozwoli zaoszczędzić nawet 500 złotych miesięcznie.

Tańszy kredyt hipoteczny a księga wieczysta

Istotę zmian w prawie wyjaśnił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Jego zdaniem wprowadzane zmiany mają przywrócić elementarną przyzwoitość w traktowaniu kredytobiorców. Co ciekawe da się ją… „wycenić”. Banki będą musiały zwracać wszystkie dodatkowe opłaty, jakie wiążą się z oczekiwaniem na wpis hipoteki do księgi wieczystej. To oznacza… tańszy kredyt hipoteczny, a także mniej zamieszania na etapie zaciągania kredytu.

Koniec kosztów za czekanie na wpis do księgi wieczystej

Sprawa rozchodzi się o okres oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. W ocenie ministerstwa sprawiedliwości jest pewien problem z dodatkowymi opłatami dla banków przy zaciąganiu kredytu. Resort nazywa je wprost „nadzwyczajnym ubezpieczeniem ryzyka kredytowego”. Jak się okazuje, w rzeczywistości praktycznie każdy wpis do księgi wieczystej dokonywany jest zgodnie z wnioskiem. A skoro tak, ryzyka po stronie banków praktycznie nie ma! Pozostaje ono więc jedynie w sferze założeń. Niestety, dotąd trzeba było za nie płacić.

Mówiąc wprost. Skoro ryzyko nie istnieje, a wpis nie generuje problemów, nie ma uzasadnienia dodatkowych kosztów. W takim wypadku nadzwyczajna opłata może być kaucją. To oznacza, że banki powinny ją zwracać.

Co zmienia nowela Prawa bankowego

Przyjęta przez posłów nowelizacja zakończy ten proceder. Naliczania dodatkowego kosztu kredytu, nazywanego w branży nieruchomościowej „opłatą za czekanie”, nie będzie. W momencie, w którym pojawi się wpis zabezpieczenia do księgi wieczystej, kredytobiorca ma prawo spodziewać się zwrotu wpłaconej opłaty. W opcji numer dwa, bank będzie mógł zaliczyć wpłacone pieniądze na poczet zobowiązań wynikających z kredytu.

Czekanie na wpis do KW

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje obecnie nad skróceniem oczekiwania na wpis do KW. Resort planuje powierzenie notariuszom takich wpisów jak wyodrębnienie nowej nieruchomości lokalowej oraz wpis hipoteki.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja
04 07 24

Windykacja długów. Jak odzyskać swoje pieniądze?

Windykacja długów: Jak odzyskać swoje pieniądze? Windykacja długów to kluczowy proces dla wielu firm, które muszą radzić sobie…
windykacja
04 07 24

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie Windykacja należności to działania mające na celu odzyskanie długów. Czy zastanawiałeś się,…
windykacja należności
02 07 24

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia Od 1 lipca…
komornik

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier