Z tego artykułu dowiesz się:

Praca zdalna, podobnie jak telepraca będzie mogła być skuteczniej kontrolowana przez pracodawcę. Chodzi przede wszystkim o to, czy pracownik przestrzega przepisów BHP i wystarczająco chroni informacje firmowe.

Projekt zmian w kodeksie pracy, o których wspomina Puls Biznesu zakłada, że pracodawca będzie mógł sprawdzić to, czy praca zdalna wykonywana jest zgodnie z przepisami BHP i zasadami ochrony informacji. Założenia projektu wskazują, że ustalenia w tej sprawie powinny być poczynione poprzez wewnętrzne regulacje w firmie albo uzgodnione indywidualnie z pracownikiem.

Praca zdalna, a prawo do prywatności

Projekt zmian wskazuje, że przedsiębiorca nie będzie mógł bez ograniczeń sprawdzać pracownika na pracy zdalnej. Ochronę pracownikowi gwarantuje bowiem prawo do prywatności. Pracodawca może komunikować się z pracownikiem zdalnym przez telefon, chat czy email) ale jeśli będzie chciał przeprowadzić kontrolę w miejscu wykonywania obowiązków przez pracownika, trzeba go będzie o tym poinformować.

Problem związany z kontrolą pracy zdalnej polega obecnie na tym, że w tej chwili pracodawca nie ma żadnych możliwości prawnych sprawdzenia w jaki sposób praca zdalna jest wykonywana. Może korzystać jedynie z telefonów, maili, czy wideokonferencji.

Pracodawca może kontrolować biuro w mieszkaniu

Proponowane zmiany pozwolą pracodawcy na skontrolowanie pracy zdalnej wykonywanej przez pracownika np. we własnym mieszkaniu. Pracodawca będzie mógł sprawdzić w jaki sposób realizowane są obowiązki zawodowe. I to w miejscu, w którym są przez niego wykonywane. Oznacza to dokładnie tyle, że będzie miał prawo wejścia chociażby do prywatnego mieszkania pracownika, w którym ten realizuje swoje obowiązki w ramach pracy zdalnej.

CZYTAJ TAKŻE: Praca zdalna jest nieefektywna. Oto twarde dowody

Warunki takiej kontroli muszą być jednak ustalone wewnętrznie. Co najistotniejsze, pracodawca może przeprowadzić kontrolę wyłącznie w godzinach pracy.

Kontrola pracownika

Eksperci cytowani przez Puls Biznesu wskazują, że projektowane zmiany w prawie rodzą sporo niejasności. Sporo wątpliwości rodzi sprawa zachowania prawa do prywatności. Skoro pracownik wykonuje swoją pracę w domu, to kontrola może naruszać komfort innych domowników. Ponadto taka kontrola może być dyskusyjna jeśli pracownik mieszka za granicą albo korzysta z wynajętej powierzchni biurowej w ramach tzw. coworkingu.

Specjaliści przekonują, że zmiany mogą wnieść niewiele. Dopiero po czasie okaże się, czy kontrola pracowników w ten sposób będzie realna do przeprowadzenia. Być może pracodawcy zdecydują, że pozostaną przy znanych już sposobach takich jak telefon czy videopołączenie.

Praca zdalna, a BHP

Założenia zmian w kodeksie pracy mają przede wszystkim dawać uprawnienia do kontroli pod kątem BHP i ochrony tajemnicy firmowej. Jeśli bowiem pracodawca wykaże, ze pracownik nie przestrzega BHP albo ochrony danych, będzie można cofnąć zgodę na pracę zdalną. Pracownik będzie musiał wtedy zacząć pracę w miejscu wskazanym przez pracodawcę.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Umowa spółki z o.o. - jak wygląda umowa spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?…
umowa spółki z o.o.

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
zarobki-ukrainy
10 01 24

Wypowiedzenie umowy zlecenia. Jak to zrobić

TakUmowa zlecenie regulowana jest przez kodeks cywilny. To podstawowy wyróżnik np. od typowej umowy o pracę. Inny jest…
wypowiedzenie

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier