Z tego artykułu dowiesz się:

Praca zdalna, podobnie jak telepraca będzie mogła być skuteczniej kontrolowana przez pracodawcę. Chodzi przede wszystkim o to, czy pracownik przestrzega przepisów BHP i wystarczająco chroni informacje firmowe.

Projekt zmian w kodeksie pracy, o których wspomina Puls Biznesu zakłada, że pracodawca będzie mógł sprawdzić to, czy praca zdalna wykonywana jest zgodnie z przepisami BHP i zasadami ochrony informacji. Założenia projektu wskazują, że ustalenia w tej sprawie powinny być poczynione poprzez wewnętrzne regulacje w firmie albo uzgodnione indywidualnie z pracownikiem.

Praca zdalna, a prawo do prywatności

Projekt zmian wskazuje, że przedsiębiorca nie będzie mógł bez ograniczeń sprawdzać pracownika na pracy zdalnej. Ochronę pracownikowi gwarantuje bowiem prawo do prywatności. Pracodawca może komunikować się z pracownikiem zdalnym przez telefon, chat czy email) ale jeśli będzie chciał przeprowadzić kontrolę w miejscu wykonywania obowiązków przez pracownika, trzeba go będzie o tym poinformować.

Problem związany z kontrolą pracy zdalnej polega obecnie na tym, że w tej chwili pracodawca nie ma żadnych możliwości prawnych sprawdzenia w jaki sposób praca zdalna jest wykonywana. Może korzystać jedynie z telefonów, maili, czy wideokonferencji.

Pracodawca może kontrolować biuro w mieszkaniu

Proponowane zmiany pozwolą pracodawcy na skontrolowanie pracy zdalnej wykonywanej przez pracownika np. we własnym mieszkaniu. Pracodawca będzie mógł sprawdzić w jaki sposób realizowane są obowiązki zawodowe. I to w miejscu, w którym są przez niego wykonywane. Oznacza to dokładnie tyle, że będzie miał prawo wejścia chociażby do prywatnego mieszkania pracownika, w którym ten realizuje swoje obowiązki w ramach pracy zdalnej.

CZYTAJ TAKŻE: Praca zdalna jest nieefektywna. Oto twarde dowody

Warunki takiej kontroli muszą być jednak ustalone wewnętrznie. Co najistotniejsze, pracodawca może przeprowadzić kontrolę wyłącznie w godzinach pracy.

Kontrola pracownika

Eksperci cytowani przez Puls Biznesu wskazują, że projektowane zmiany w prawie rodzą sporo niejasności. Sporo wątpliwości rodzi sprawa zachowania prawa do prywatności. Skoro pracownik wykonuje swoją pracę w domu, to kontrola może naruszać komfort innych domowników. Ponadto taka kontrola może być dyskusyjna jeśli pracownik mieszka za granicą albo korzysta z wynajętej powierzchni biurowej w ramach tzw. coworkingu.

Specjaliści przekonują, że zmiany mogą wnieść niewiele. Dopiero po czasie okaże się, czy kontrola pracowników w ten sposób będzie realna do przeprowadzenia. Być może pracodawcy zdecydują, że pozostaną przy znanych już sposobach takich jak telefon czy videopołączenie.

Praca zdalna, a BHP

Założenia zmian w kodeksie pracy mają przede wszystkim dawać uprawnienia do kontroli pod kątem BHP i ochrony tajemnicy firmowej. Jeśli bowiem pracodawca wykaże, ze pracownik nie przestrzega BHP albo ochrony danych, będzie można cofnąć zgodę na pracę zdalną. Pracownik będzie musiał wtedy zacząć pracę w miejscu wskazanym przez pracodawcę.

To Cię zainteresuje

Dlaczego warto zastrzec markę na siebie, a nie na firmę?

W erze, gdzie silne marki dyktują trendy i wpływają na percepcję kulturową, wielu z nas automatycznie zakłada, że…
12 09 23

Jak poprawić komfort pracy w biurze? Ergonomia stanowiska pracy przy biurku

Praca w biurze to zwykle kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin siedzenia przed monitorem i pisania na klawiaturze.…

W jaki sposób system motywacyjny wspiera realizację strategicznych planów firmy?

Skuteczny system motywacyjny stanowi nie tylko narzędzie motywacji pracowników, ale także kluczowy element w osiąganiu strategicznych celów organizacji.…

Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających?

Dbanie o czystą i zadbaną przestrzeń to wymagające zadanie, z którym muszą mierzyć się zarówno osoby prywatne, jak…
Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających? Sprawdź!

Spotkania PARP dla przedsiębiorców. Sprawdź harmonogram

Najbliższe tygodnie będą obfitowały w spotkania organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Będą one skierowane do przedsiębiorców, operatorów…
spotkanie parp

Jak efektywnie zarządzać projektem?

Głównym założeniem każdego projektu jest osiągnięcie konkretnych celów. Zarządzanie takim projektem może być bardzo dużym wyzwaniem, dlatego trzeba…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier