Produkcja mebli w Polsce ma ogromną tradycję i niewątpliwie spory potencjał. Osoby szukające pomysłu na biznes, a posiadające fach w ręku, z nadziejami patrzą właśnie na branżę meblarską. Zwykle zaczynają od mikrofirm. Dość powiedzieć, że porównując trzeci kwartał 2021 roku do analogicznego okresu z 2020 roku, zauważamy wzrost tego typu podmiotów o 5,4%. Nominalnie daje to wzrost liczby mikrofirm produkujących meble o... 1.513 podmiotów.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku małych, średnich i dużych firm, których liczba na rynku w czasie pandemii spadła odpowiednio o -2,7%, 1% oraz 3,5%. To oznacza, że tylko i wyłącznie mikrofirmy odpowiadają za dodatnie saldo podmiotów w branży i pięcioprocentowy wzrost notowany w statystykach. Posiłkując się danymi REGON na koniec trzeciego kwartału 2021, w naszym kraju działało 32.063 firm zajmujących się produkcją mebli.
CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes 2022. TOP 10
W kraju wielkości Polski, charakteryzującym się istotnymi różnicami w potencjale gospodarczym, trudno mówić o równomiernym rozwoju danej branży w każdym województwie. Istotnie, produkcja mebli w Polsce również różni się w ujęciu regionalnym. Najwięcej firm meblarskich działa w województwie wielkopolskim, gdzie działa aż 4.619 podmiotów. Nieco dalej w generalnej klasyfikacji znajduje się Mazowsze z wynikiem 4.369 firm.
Wielkopolska również przoduje w zestawieniu liczby dużych przedsiębiorstw w branży meblarskiej. Działa tam 26 tego typu podmiotów. To wskazuje na silną regionalną specjalizację. Na kolejnych pozycjach znajduje się woj. warmińsko-mazurskie (10), dolnośląskie (7) oraz pomorskie (również 7).
Autorzy raportu Polskie Meble Outlook 2022 – B+R Studio – wzięli pod lupę dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące polskiego PKB. Z analizy wynika, że udział produkcji sprzedanej mebli w polskim PKB za 2021 roku wzrósł o 0,05 p.p. Dodatni wynik, choć symboliczny, może cieszyć. W tym samym czasie w Unii Europejskiej branża odnotowała spadek udziału w unijnym PKB o 0,01 p.p. To oznacza, że w trudniejszych uwarunkowaniach, polscy producenci radzą sobie lepiej niż pokazują to zbiorcze dane dla całej UE.
Autorzy raportu zauważają, że Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków meblarskich w Unii Europejskiej. Widać to m.in. po wysokich miejscach w światowych rankingach produkcji oraz eksportu tego typu produktów. W ocenie B+R Studio, taka pozycja wynika m.in. z wieloletniej tradycji, która przekłada się na potencjał wytwórczy oraz kwalifikacje kadry. Nie bez znaczenia jest także renoma produktów w tej branży, ze stemplem „Made in Poland”.
Nie bez znaczenia jest także dogodne położenie geograficzne w bezpośrednim sąsiedztwie chłonnych i bogatych rynków. Mamy tu nam myśli głównie Europę Zachodnią. Autorzy raportu zwracają również uwagę na znaczące naturalne zasoby Polski w postaci drewna, a także niższe niż na zachodzie koszty pracy.