2 min. czytania

Prosta Spółka Akcyjna ma już rok. Ile powstało w Polsce P.S.A.?

Prosta Spółka Akcyjna
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
01 07 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Mija rok, odkąd w Polsce istnieje nowa forma prawna -  Prosta Spółka Akcyjna. Czym jest P.S.A. oraz ile takich firm powstało w naszym kraju w ciągu 12 miesięcy? Odpowiadamy!

Prosta Spółka Akcyjna – co to jest?

Prosta Spółka Akcyjna to dość nowe w polskich realiach i stosunkowo tanie narzędzie dla polskich przedsiębiorców. W ocenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, które odpowiadało za wprowadzenie P.S.A. do polskiego systemu prawnego to także bardzo nowoczesne rozwiązanie, które przydaje się w obszarze nowych technologii.

Najprościej rzecz biorąc P.S.A. łączy cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) z zaletami, jakie wiążą się z organizacją spółki akcyjnej. Resort rozwoju przekonuje, że jest to odpowiedź na wyzwania, jakie wiążą się ze współczesną, wymagającą elastyczności gospodarką.

Forma prawna dla startupów

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przypomina, że P.S.A. powstało z myślą o rodzimych startupach:

"Wsłuchaliśmy się w głosy młodych firm, poszukujących niszy rynkowej, opartych na innowacyjnych pomysłach, nowoczesnych technologiach oraz kapitale ludzkim. Wspierając działalność innowacyjną, chcemy zatrzymać w Polsce nowe przedsięwzięcia, a także przyciągnąć te zagraniczne. Naszym celem jest to, by startupy tworzone przez polskich inwentorów były rejestrowane pod polskim prawem i nie musiały przenosić swych siedzib do innych krajów, nawet jeśli znajdą inwestora zagranicznego".

CZYTAJ TAKŻE – Prosta Spółka Akcyjna. Co to jest i jak działa?

Ile Prostych Spółek Akcyjnych działa w Polsce?

W ocenie resortu Proste Spółki Akcyjne cieszą się coraz większą popularnością. Od lipca 2021 roku, w ciągu 12 miesięcy zarejestrowano ponad 800 takich podmiotów. I choć liczba może się wydawać dość niska w porównaniu do rozmiarów naszej gospodarki, ministerstwo mówi o sukcesie. Szczególnie w kontekście niepewności, jaka wiązała się z pandemią, a także wyzwaniami związanymi z inflacją i niestabilną sytuacją geopolityczną.

Cechy Prostej Spółki Akcyjnej

Na dobrą sprawę istota P.S.A. opiera się na dwóch filarach. Pierwszy to prostota funkcjonowania spółki. Cechuje ją łatwe założenie, działalność, a kiedy coś pójdzie niezgodnie z planem, także likwidacja.

Drugim filarem P.S.A. jest elastyczność. Swoboda akcjonariuszy nie jest szczególnie ograniczana przez przepisy. M.in. dlatego wprowadzono minimalne wymogi związane z utworzeniem oraz prowadzeniem takiego podmiotu.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…
07 02 24

Żabka poza Polską. Stworzy sklepy stacjonarne za granicą?

Żabka planuje ekspansję za granicą. Pierwszym krokiem jest nowa jednostka. Utworzona właśnie Żabka International ma zajmować się rozwojem…
żabka

40 tys. na start biznesu. Alior Bank rusza z franczyzą

Alior Bank uruchomił program franczyzowy, w ramach którego dofinansowuje otwarcie placówki partnerskiej. Przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 40…
alior_bank
06 02 24

Urlop na poratowanie zdrowia. Jak działa?

Urlop na poratowanie zdrowia to uprawnienie, które przysługuje nauczycielom. Co trzeba zrobić żeby skorzystać z urlopu nauczycielskiego?  Żeby…
urlop na poratowanie zdrowia

Transport drogowy 2024: przedsiębiorców czekają kolejne podwyżki. Jakie?

Poprzedni rok upłynął pod znakiem licznych zmian w obszarze rozliczania czasu pracy kierowców, jaki i automatyzacji procesów wewnątrz firm transportowych. Spowolnienie…
licencja transportowa

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier