Prosta Spółka Akcyjna to dość nowe w polskich realiach i stosunkowo tanie narzędzie dla polskich przedsiębiorców. W ocenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, które odpowiadało za wprowadzenie P.S.A. do polskiego systemu prawnego to także bardzo nowoczesne rozwiązanie, które przydaje się w obszarze nowych technologii.
Najprościej rzecz biorąc P.S.A. łączy cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) z zaletami, jakie wiążą się z organizacją spółki akcyjnej. Resort rozwoju przekonuje, że jest to odpowiedź na wyzwania, jakie wiążą się ze współczesną, wymagającą elastyczności gospodarką.
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przypomina, że P.S.A. powstało z myślą o rodzimych startupach:
"Wsłuchaliśmy się w głosy młodych firm, poszukujących niszy rynkowej, opartych na innowacyjnych pomysłach, nowoczesnych technologiach oraz kapitale ludzkim. Wspierając działalność innowacyjną, chcemy zatrzymać w Polsce nowe przedsięwzięcia, a także przyciągnąć te zagraniczne. Naszym celem jest to, by startupy tworzone przez polskich inwentorów były rejestrowane pod polskim prawem i nie musiały przenosić swych siedzib do innych krajów, nawet jeśli znajdą inwestora zagranicznego".
CZYTAJ TAKŻE – Prosta Spółka Akcyjna. Co to jest i jak działa?
W ocenie resortu Proste Spółki Akcyjne cieszą się coraz większą popularnością. Od lipca 2021 roku, w ciągu 12 miesięcy zarejestrowano ponad 800 takich podmiotów. I choć liczba może się wydawać dość niska w porównaniu do rozmiarów naszej gospodarki, ministerstwo mówi o sukcesie. Szczególnie w kontekście niepewności, jaka wiązała się z pandemią, a także wyzwaniami związanymi z inflacją i niestabilną sytuacją geopolityczną.
Na dobrą sprawę istota P.S.A. opiera się na dwóch filarach. Pierwszy to prostota funkcjonowania spółki. Cechuje ją łatwe założenie, działalność, a kiedy coś pójdzie niezgodnie z planem, także likwidacja.
Drugim filarem P.S.A. jest elastyczność. Swoboda akcjonariuszy nie jest szczególnie ograniczana przez przepisy. M.in. dlatego wprowadzono minimalne wymogi związane z utworzeniem oraz prowadzeniem takiego podmiotu.