magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Twoi pracownicy chorowali na COVID-19? Dowiedz się czy po infekcji oddawali krew lub osocze. Jeśli tak, przysługują im w czasie epidemii 2 dodatkowe dni urlopu dla ozdrowieńców krwiodawców. Przepisy wprowadzające ten przywilej już obowiązują.

Z posiadaniem statusu ozdrowieńca wiąże się coraz więcej przywilejów. Uważa się, że osoba która przeszła COVID-19 jest „bezpieczna” dla otoczenia z uwagi na posiadane przeciwciała. Substancja znajdująca się w osoczu jest niezwykle ważna w procesie leczenia, dlatego państwu zależy by ozdrowieńcy dzielili się nią z aktualnymi chorymi. Od 21 stycznia 2021 r. oddanie osocza jest nagradzane.

CZYTAJ TAKŻE: Koszt całkowity zatrudnienia pracownika w 2021 roku

Kto jest ozdrowieńcem

Nie każdy, kto chorował na COVID-19 posiada status ozdrowieńca. Do grupy tej należą osoby, które po zarażeniu SARS-CoV-2 zachorowały na COVID-19, a fakt ten został potwierdzony w rejestrze. Czyli w trakcie choroby został wykonany im test, którego wynik był pozytywny. Ci, którzy chorowali, ale nie mogą okazać pozytywnego wyniku testu, nie są w świetle przepisów ozdrowieńcami. Nawet jeśli posiadają wynik potwierdzający obecność przeciwciał. Ponadto powinien upłynąć co najmniej 14-dniowy okres od zakończenia obowiązkowej izolacji.

CZYTAJ TAKŻE: Oryginalne benefity pracownicze w covidowych czasach

Czy 2 dodatkowe dni urlopu dla ozdrowieńców przysługują każdemu

Niestety, nie. Sam fakt bycia ozdrowieńcem nie upoważnia do dwóch dodatkowych, pełnopłatnych dni nieobecności w pracy. Aby skorzystać z tego przywileju, trzeba zostać dawcą krwi lub osocza. A to jest możliwe tylko w przypadku osób w odpowiednik wieku (18-65), o wadze powyżej 50 kg oraz zakwalifikowanym ze względów zdrowotnych.

Kiedy pracownik może odebrać dodatkowe dni urlopu

CZYTAJ TAKŻE: Szef może „siłą” wysłać pracownika na zaległy urlop za 2020 rok

Co ważne, dodatkowe 2 dni urlopu dla ozdrowieńców krwiodawców przysługują im tylko w czasie pandemii. Tak stanowi znowelizowana ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Do tej pory krwiodawca miał możliwość odebrania 1 dnia wolnego. Obecnie pracodawca który otrzymał wniosek o przyznanie wolnego z załączonym zaświadczeniem ze stacji krwiodawstwa o oddaniu krwi lub osocza powinien się zgodzić. Stan epidemii został wprowadzony na mocy decyzji rządu, co oznacza że nie wiadomo kiedy nastąpi jego koniec. A dobrze by było, gdyby uprawniony mógł realnie skorzystać z tego przywileju. Tym bardziej że za wolne dni należy mu się 100 procent wynagrodzenia. Przepisy wskazują, że dni nie można rozdzielać. Wykorzystanie urlopu powinno nastąpić dzień po dniu.

To Cię zainteresuje

Finansowanie aut firmowych - jakie są ich rodzaje?

Posiadanie floty samochodowej jest bardzo istotne z punktu widzenia większości firm. Pojazdy firmowe są wykorzystywane do realizacji usług…
24 03 23

Dino z rekordowym zyskiem. Będzie jeszcze lepiej?

Dino znów przekazuje pozytywne informacje. Gigantyczne przychody i ogromny zysk netto polskiej sieci. Spółka Dino Polska S.A. zanotowała…
dino
23 03 23

Dobrowolny ZUS. Czy to możliwe?

Wypis z ZUSu będzie możliwy? Prowadzenie firmy całkowicie bez obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne? Tym temat zajął się…
dobrowolny_zus

Kontrola pracownika alkomatem w pracy. Kiedy to możliwe?

Od 21 lutego 2023 możliwa jest kontrola pracownika alkomatem. Jak to dokładnie działa, jakie prawa ma pracownik, jakie…
alkomat

Samochód służbowy do celów prywatnych – zasady korzystania

Jeśli pracodawca chce udostępnić samochód służbowy do celów prywatnych pracownika, warto poznać zasady korzystania z takiego rozwiązania. Jak…
samochód służbowy

ING rusza z odroczonymi płatnościami dla firm. Jak to działa?

Odroczone płatności dla firm do 60 dni ma już w swojej ofercie ING BSK. Produkt oferowany jest we…
ING_LOGO

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier