3 min. czytania

Rekord restrukturyzacji. Jak działa restrukturyzacja?

restrukturyzacja
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
04 01 23
Z tego artykułu dowiesz się:

26 proc. więcej postępowań restrukturyzacyjnych niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy nie chcą bankrutować. Wolą restrukturyzację. Jak działa restrukturyzacja?

W 2022 r. 2379 firm poprosiło wierzycieli o restrukturyzację zadłużenia. Ta metoda skutecznie chroni przed bankructwami, które zanikają – informuje środowy "Puls Biznesu".

Tak ogromny wzrost postępowań restrukturyzacyjnych sprawił, że nie potwierdziły się czarne wizje ekspertów, którzy przewidywali ogromną liczbę upadłości.

"W ubiegłym roku sądy orzekły ich rekordowo mało – tylko 360. Z drugiej strony rekordowo dużo przedsiębiorstw uciekło w stronę restrukturyzacji swojego zadłużenia. Łącznie w tamtym roku w niewypłacalność wpadło 2739 firm, najwięcej w historii" – podaje "PB".

Przedsiębiorcy zamiast bankrutować, wybierają restrukturyzację.

Co to jest restrukturyzacja?

Restrukturyzacja to działania, które polegają na gruntownym przekształceniu firmy w celu poprawy płynności finansowej i rentowności firmy, a także stworzenia warunków do wzrostu jej wartości.

Są różne rodzaje restrukturyzacji: restrukturyzacja finansowa, której celem jest przede wszystkim redukcja bieżących kosztów, poszukiwanie dodatkowego finansowania albo renegocjowanie umów z kontrahentami. Restrukturyzacja majątkowa dotyczy głównie sprzedaży określonego majątku na rzecz innych podmiotów. Restrukturyzacja operacyjna to przede wszystkim zmiany w zakresie działań marketingowych i zarządczych. Restrukturyzacja własnościowa dotyczy zmian struktury własnościowej firmy, jej podziału czy fuzji,

Zasady restrukturyzacji

Zasady przeprowadzania formalnej restrukturyzacji precyzuje ustawa Prawo restrukturyzacyjne, która obowiązuje od 1 stycznia 2016 roku. Żeby przeprowadzić restrukturyzację muszą być spełnione trzy warunki:

- utrata zdolności do regulowania zobowiązań,

- występowanie zaległości starszych niż 3 miesiące,

- kwota nieuregulowanych zobowiązań wyższa niż wysokość majątku spółki przez okres przekraczający 2 lata.

Restrukturyzację można przeprowadzić jedynie w firmie, która ma realną szansę uniknąć upadłości i uzyskać stabilizację

Restrukturyzację można przeprowadzić wobec dłużnika, którym jest przedsiębiorca (osoba fizyczna, prawna lub jednostki organizacyjnej), wobec spółki kapitałowej, która nie prowadzi działalności gospodarczej.

Postępowanie restrukturyzacyjne zaczyna się od analizy sytuacji i jej przyczyn. Przygotowuje się diagnozę przyczyn trudnej sytuacji finansowej, a także tworzy strategię dla firmy wraz z określeniem stopnia ryzyka takiego działania. Nie bez znaczenia jest też przygotowanie działań restrukturyzacyjnych i kosztów ich przeprowadzenia wraz z harmonogramem działań. Plan powinien obejmować opis zdolności produkcyjnych firmy, sposoby finansowania firmy, plany zysków i strat na następne 5 lat.

Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych

Postępowanie o zatwierdzenie układu

Jest to najszybsza i najmniej kosztowna forma postępowania restrukturyzacyjnego, pozwalająca na zachowanie zarządu dłużnika. W tym przypadku zawiera się bezpośrednią umowę  między dłużnikiem a wierzycielami. Sąd jedynie zatwierdza postępowanie. Postępowaniem zawiaduje doradca restrukturyzacyjny, który wspólnie z dłużnikiem opracowuje plan naprawczy.

Przyspieszone postępowanie układowe

Przygotowuje się w tym przypadku uproszczony spis wierzytelności. Doradca restrukturyzacyjny odpowiada za opracowanie planu układowego, przeprowadzenie głosowania wśród wierzycieli oraz podjęcie czynności mających na celu zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Wierzyciele nie mogą wnieść sprzeciwu do przygotowanego spisu. Po otwarciu postępowania dłużnik jest chroniony przed egzekucją.

Postępowanie układowe

Postępowanie układowe prowadzi nadzorca. W tym przypadku wierzyciele mogą zgłaszać sprzeciw w postępowaniu sądowym. To postępowanie restrukturyzacyjne jest mocno sformalizowane.

Postępowanie sanacyjne

Jest to najbardziej sformalizowany, czasochłonny i kosztowny rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego. Ma zastosowanie głównie w przypadku firm, które znajdują się w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej.

Po co robi się restrukturyzację?

Głównym celem restrukturyzacji jest uniknięcie upadłości likwidacji przedsiębiorstwa. Sąd może nie zgodzić się na restrukturyzację jeśli wierzyciele zyskaliby mniej niż w normalnie prowadzonej egzekucji. Restrukturyzacja pozwala odzyskać wierzycielom znacznie większą kwotę niż ta, która możliwa jest do odzyskania w wyniku postępowania egzekucyjnego czy upadłościowego.

90,5% restrukturyzacji w 2022 było przeprowadzonych w ramach uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu. Aż 61 proc. wszystkich restrukturyzacji dotyczyło indywidualnych działalności gospodarczych. 17,4 proc. zainicjowały spółki z o.o.

"Puls Biznesu" informuje, że "co piąta firma (481) wszczynająca restrukturyzację swoich długów była z branży handlowej". "Na kolejnych miejscach plasują się rolnictwo (423 gospodarstwa), przetwórstwo przemysłowe (302 firmy), transport (241) i budownictwo (213)" –

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię
27 04 23

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Liczba kredytów dla małych firm. Dane BIK

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane …
kredyty

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier