Z tego artykułu dowiesz się:

Rynek kredytów mikrofirm w pierwszym kwartale 2022 r. poniżej pierwszego kwartału 2021 r. Przyszłość również nie zapowiada się optymistycznie.

Spowolnienie widać już nawet w branży finansowania mikroprzedsiębiorstw. Gdy kredytowanie osób prywatnych zwalniało, gospodarkę ratowały inwestycje przedsiębiorców. Jednak i w segmencie firm spada zainteresowanie finansowaniem zewnętrznym

Zadłużenie mikrofirm

Zadłużenie mikroprzedsiębiorców w bankach wyniosło w marcu 2022 r. 76,4 mld zł. Oznacza to wzrost w relacji do marca 2021 r. o 4,4% - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Jednak zainteresowanie małych firm zaciąganiem kredytów osłabia się. W I kwartale mikroprzedsiębiorcy zaciągnęli o 6,7% mniej kredytów niż w tym samym czasie rok wcześniej. Wartość kredytów udało się utrzymać na zbliżonym poziomie. Było to nieznacznie ponad 5 mld złotych.

Zdaniem prof. Waldemara Rogowskiego, głównego analityka Biura Informacji Kredytowej osłabienie rynku kredytów dla małych firm jest spowodowane przede wszystkim inflacją.

- O tym, czy będą rosły potrzeby i zainteresowanie małego biznesu kredytami w kolejnych miesiącach 2022 r., zadecydują trzy czynniki. Pierwszy z nich, to warunki makroekonomiczne, czyli poziom inflacji, stóp procentowych i kursu walutowego. Drugi, to sytuacja wojenna w Ukrainie, która kształtuje nastroje społeczne oraz zwiększa ostrożnościowe podejście banków przy udzielaniu finansowania. Trzeci czynnik, to sytuacja pandemiczna w kraju – podsumowuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

CZYTAJ TAKŻE: BIK Przedsiębiorcy: Czy można usunąć wpis

Liczba udzielonych kredytów

Największy spadek liczby udzielonych kredytów zanotowano w handlu. To aż 11,6% procent mniej rok do roku. Wzrost cen materiałów budowlanych spowodował, że w branży budowlanej liczba nowych kredytów była mniejsza. Zwiększyła się jednak ich wartość aż o 7%

Kredyty dla mikrofirm

Jakość portfela kredytowego nie jest najlepsza. Choć w marcu 2022 roku była ona lepsza niż rok wcześniej, to w porównaniu do lutego tego roku znacząco się pogorszyła. Najgorzej spłacane są kredyty obrotowe. Nieznacznie poprawiła się spłacalność kredytów w rachunku bieżącym i kredytów inwestycyjnych.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 02 24

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku?

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku? Gorący okres rozliczeń podatkowych za 2023 rok już za pasem. Wiele osób zastanawia…
pit
15 02 24

Branża hotelarska zaciera ręce. Tak dobrego rozpoczęcia roku dawno nie było

Tak dobrego rozpoczęcia roku w HoReCa nie było od wybuchu pandemii. 20% hotelarzy i restauratorów liczy na więcej…
hotel
14 02 24

Raty na leczenie zębów. Dentyści zacierają ręce

Dentyści mówią o nowym trendzie. Pacjenci coraz częściej pytają o raty lub chcą leczyć zęby na kredyt Blisko…
kredyt na dentystę
08 02 24

BIK prognozuje poprawę sytuacji na rynku kredytów dla mikrofirm

Mikroprzedsiębiorcy w 2023 roku chętniej korzystali z kredytów bankowych. Jak wynika z danych BIK, sprzedaż kredytów dla tej…
kredyt
06 02 24

Liczba zablokowanych rachunków przez fiskusa rośnie dwucyfrowo

Skarbówka za pomocą STIR-u zablokowała firmom w ub.r. blisko 90 mln złotych [Dane MF] Jak wynika z danych…
urząd skarbowy

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier