Z tego artykułu dowiesz się:

Rynek kredytów mikrofirm w pierwszym kwartale 2022 r. poniżej pierwszego kwartału 2021 r. Przyszłość również nie zapowiada się optymistycznie.

Spowolnienie widać już nawet w branży finansowania mikroprzedsiębiorstw. Gdy kredytowanie osób prywatnych zwalniało, gospodarkę ratowały inwestycje przedsiębiorców. Jednak i w segmencie firm spada zainteresowanie finansowaniem zewnętrznym

Zadłużenie mikrofirm

Zadłużenie mikroprzedsiębiorców w bankach wyniosło w marcu 2022 r. 76,4 mld zł. Oznacza to wzrost w relacji do marca 2021 r. o 4,4% - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Jednak zainteresowanie małych firm zaciąganiem kredytów osłabia się. W I kwartale mikroprzedsiębiorcy zaciągnęli o 6,7% mniej kredytów niż w tym samym czasie rok wcześniej. Wartość kredytów udało się utrzymać na zbliżonym poziomie. Było to nieznacznie ponad 5 mld złotych.

Zdaniem prof. Waldemara Rogowskiego, głównego analityka Biura Informacji Kredytowej osłabienie rynku kredytów dla małych firm jest spowodowane przede wszystkim inflacją.

- O tym, czy będą rosły potrzeby i zainteresowanie małego biznesu kredytami w kolejnych miesiącach 2022 r., zadecydują trzy czynniki. Pierwszy z nich, to warunki makroekonomiczne, czyli poziom inflacji, stóp procentowych i kursu walutowego. Drugi, to sytuacja wojenna w Ukrainie, która kształtuje nastroje społeczne oraz zwiększa ostrożnościowe podejście banków przy udzielaniu finansowania. Trzeci czynnik, to sytuacja pandemiczna w kraju – podsumowuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

CZYTAJ TAKŻE: BIK Przedsiębiorcy: Czy można usunąć wpis

Liczba udzielonych kredytów

Największy spadek liczby udzielonych kredytów zanotowano w handlu. To aż 11,6% procent mniej rok do roku. Wzrost cen materiałów budowlanych spowodował, że w branży budowlanej liczba nowych kredytów była mniejsza. Zwiększyła się jednak ich wartość aż o 7%

Kredyty dla mikrofirm

Jakość portfela kredytowego nie jest najlepsza. Choć w marcu 2022 roku była ona lepsza niż rok wcześniej, to w porównaniu do lutego tego roku znacząco się pogorszyła. Najgorzej spłacane są kredyty obrotowe. Nieznacznie poprawiła się spłacalność kredytów w rachunku bieżącym i kredytów inwestycyjnych.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier