Z tego artykułu dowiesz się:

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności i przekonanie, że tylko spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem?

W Polsce działa około 3 mln przedsiębiorców. Zdecydowana większość, bo prawie 90 proc. wybiera jednoosobową działalność gospodarczą. I choć mogłoby się wydawać, że coraz wyższe składki ZUS, zmieniony sposób rozliczeń składki zdrowotnej powoduje, że to niezbyt opłacalny wybór, popularność JDG nie maleje.

Szukając informacji o tym jaka jest najlepsza forma prowadzenia firmy, wielu internetowych guru bez zawahania odpowie, że spółka z o.o. Bo nie wymaga opłacania składek ZUS, które przez wielu przedsiębiorców uważane jest za zło konieczne, a rosnące z roku na roku obciążenia tego elementu prowadzenia firmy mogą sprawiać, że rentowność spada. Dlaczego więc ponad 3 mln przedsiębiorców woli jednoosobową działalność? Są ku temu powody.

1. JDG jest elastyczna – nadaje się do większości biznesów

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest rozwiązaniem idealnym dla praktycznie każdego biznesu. Niezależnie od tego, czy konkretna firma prowadzona jest przez jedną osobę bez pracowników, czy też jest to ogromne przedsiębiorstwo zatrudniające kilkaset osób, to w każdym wypadku będzie mogło być prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.

2. Swoboda dysponowania majątkiem

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, pełną odpowiedzialność materialną ponosi właściciel biznesu. Sprawia to, że jednocześnie majątek prywatny jest majątkiem firmowym i odwrotnie. Jeśli więc potrzebujesz kupić coś, a na koncie prywatnym nie ma wystarczającej kwoty, swobodnie można za to zapłacić z konta firmowego. Podobnie będzie z zakupami firmowymi. Bez konsekwencji można je opłacić z pieniędzy prywatnych.

3. Brak skomplikowanych formalności

Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą wiedzą, że jest ona bardzo prosta „w obsłudze”. Chcemy skorzystać z pieniędzy firmowych, po prostu to robimy. Chcemy dołożyć pieniędzy do biznesu, po prostu przekazujemy dodatkowe środki na konto. Nie potrzeba sporządzać uchwał i sprawozdań co jest konieczne w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

4. Prostota podatków

Jednoosobowa działalność to prosta struktura, a co za tym idzie nie ma konieczności stosowania skomplikowanych rozliczeń podatkowych. Nie można też zapominać, że im prościej, tym taniej.

5. Prosta księgowość

Jednoosobowa działalność gospodarcza nie wymaga skomplikowanej księgowości. Dla wybranych działalności można skorzystać z ryczałtu. W tym przypadku prowadzimy tylko ewidencję sprzedaży. Gdy rozliczamy się podatkiem liniowym, czy według skali podatkowej to księgowość jest tak łatwa, że można ją prowadzić nawet samodzielnie. Szczególnie, że na rynku dostępnych jest bardzo dużo systemów i aplikacji wspomagających rozrachunki w małej firmie. Jednym z nich jest chociażby 360 Księgowość. Prosty i funkcjonalny program, który sprawia, że wygodnie i i łatwo poprowadzimy naszą firmę. Co ważne, wszystko robimy w dogodnym czasie i miejscu. Wystarczy komputer i dostęp do Internetu. Dodatkowo nieustannie dodawane są nowe funkcje, dzięki którym bez stresu i trudności dopełnimy niezbędnych biznesowych i podatkowych formalności.

6. Szybkość uruchomienia i zamknięcia

Niewątpliwą zaletą jednoosobowej działalności gospodarczej jest szybkość jej uruchomienia. By otworzyć firmę wystarczy złożyć wniosek o wpis w ewidencji przedsiębiorców. Jeśli zrobimy to przez Internet, to zajmie to kilka chwil. Firma może zacząć działać już od razu po zgłoszeniu. Podobnie jest w przypadku zamykania firmy (gdy pomysł biznesowy okaże się za mało dopracowany), albo jej zawieszania. Wystarczy jeden wniosek i po chwili firma jest zamknięta. W przypadku spółki, konieczne jest zarejestrowanie samej spółki, a potem każdej zmiany związanej z jej funkcjonowaniem w Krajowym Rejestrze Sądowym. To trwa, bo sądy muszą rozpatrywać bardzo dużo wniosków. I choć postępuje w tym zakresie automatyzacja, to na wpis do KRS trzeba czekać nie rzadko nawet kilka tygodni.

7. Proste biznesy z małym ryzykiem nie potrzebują komplikacji

W przypadku osób samozatrudnionych czy tych, prowadzących niewielki biznes o ograniczonym poziomie ryzyka, jdg zawsze będzie lepszym wyborem. Przede wszystkim dlatego, że jest tańsza w obsłudze.

Patrząc na te argumenty trudno nie przyznać racji wszystkim tym, którzy stawiają jdg przed innymi formami prowadzenia biznesu. Bo chcąc realizować swoje pomysły związane z zarabianiem liczy się elastyczności i umiejętność szybkiego dopasowania do rynku. A taką elastyczność daje właśnie JDG.

materiał powstał we współpracy z 360Księgowość

To Cię zainteresuje

Jak działają programy lojalnościowe dla firm?

W dzisiejszym konkurencyjnym świecie biznesu zdobycie nowych klientów to tylko jedna część sukcesu. Równie ważne jest utrzymanie relacji…
program lojalnościowy

Stojaki na ulotki i materiały reklamowe

Stojaki na ulotki stały się nieodłącznym elementem współczesnych strategii marketingowych, służąc nie tylko jako praktyczne narzędzie do przechowywania…
stojaki-na-ulotki

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie? Poznaj sposoby na poprawę efektywności Prowadzenie małej firmy to pasjonujące wyzwanie,…
zarządzanie czasem

W jaki sposób system motywacyjny wspiera realizację strategicznych planów firmy?

Skuteczny system motywacyjny stanowi nie tylko narzędzie motywacji pracowników, ale także kluczowy element w osiąganiu strategicznych celów organizacji.…

Jak nagrodzić pracowników za owocny rok w firmie?

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, który zajmuje wyjątkowe miejsce w naszych sercach. Bardzo dużo uwagi przywiązujemy do…

Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających?

Dbanie o czystą i zadbaną przestrzeń to wymagające zadanie, z którym muszą mierzyć się zarówno osoby prywatne, jak…
Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających? Sprawdź!

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier