2 min. czytania

BHP na home office. Kto i jak za nie odpowiada?

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
25 01 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Praca zdalna to reakcja na trudną sytuację epidemiologiczną w związku z pandemią koronawirusa. Zjawisko to nie doczekało się regulacji w przepisach. Dlatego kwestie związane z BHP na home office to duże wyzwanie dla pracodawców.

Praca zdalna, prawa i obowiązki pracodawcy

Już w marcu 2020 roku wprowadzona została ustawa covidowa (ustawa z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych), zgodnie z którą pracodawca ma prawo nakazać pracownikowi wykonywanie obowiązków zawodowych z domu. Praca zdalna na początku pandemii jawiła się jako rozsądne rozwiązanie. Pracownicy nie przerwali pracy, a pracodawca zapobiegał powstawaniu dużych skupisk ludzkich w przestrzeniach biurowych. Dodatkową zaletą home office było zmniejszenie tłoku w komunikacji miejskiej. Poza wspomnianą wyżej ustawą zabrakło przepisów doprecyzowujących ten twór, stąd coraz częstsze problemy w egzekwowaniu wzajemnych praw i obowiązków.

CZYTAJ TAKŻE: Praca zdalna: jedna na dziesięć osób lubi pracować z domu w negliżu

BHP na home office takie same jak przy telepracy?

Niestety, mimo iż wielu przedsiębiorców stosuje tę właśnie zasadę, nie ma ona odzwierciedlenia w przepisach prawa pracy. Telepraca to zgodnie z artykułem 675 Kodeksu pracy forma regularnego wykonywania obowiązków służbowych, poza miejscem pracy, przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Z kolei praca zdalna cechuje się incydentalnością i przypadkowością. Aby tożsame do telepracy regulacje były skuteczne względem pracownika zdalnego trzeba zapisać je w odrębnym dokumencie (np. regulaminie lub układzie zbiorowym pracy), oczywiście za zgodą osoby, której mają dotyczyć.

CZYTAJ TAKŻE: Koszt całkowity zatrudnienia pracownika w 2021 roku

Jak w tym całym rozgardiaszu prawnym dbać o bezpieczeństwo i higienę pracy? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie to nie lada wyzwanie. Po pierwsze trzeba zauważyć, że wykonywany od marca ubiegłego roku home office stracił już nieco na swojej incydentalności. Praca zdalna, tak jak telepraca wykonywana jest poza siedziba firmy za pośrednictwem sprzętu, który to umożliwia. Są spełnione więc trzy z trzech warunków niezbędnych do zakwalifikowania home office do telepracy. A jeśli tak, to nie ma przeciwwskazań, by względem pracowników zdalnych stosować także zasady BHP stworzone dla telepracy.

Jak dbać o bezpieczeństwo pracownika na home office

Sytuacja pandemiczna nie zwalnia pracodawcy z obowiązku zapewnienia pracownikowi bezpieczeństwa i higieny pracy. Oczywiście bez czynnego udziału pracownika w tym zakresie żaden przedsiębiorca nic nie wskóra, ale lepiej móc udokumentować w razie kontroli zaangażowanie w tym zakresie. Dlatego, jak wspominaliśmy wyżej ureguluj kwestie BHP na home office w odrębnym dokumencie np. regulaminie. Dobrym pomysłem jest także edukowanie współpracowników w zakresie ergonomii pracy, wygody i bezpieczeństwa w warunkach domowych, które nie przypominają biura.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Zwolnienia grupowe: regionalne dysproporcje i sektory zagrożone

Z danych opublikowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy wynika, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska zmaga się z…

Jak zwiększyć sprzedaż w małej firmie? Sprawdzone strategie na kryzys i konkurencję

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest zacięta, a kryzysy potrafią zaskoczyć z dnia na dzień, zwiększenie…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier