2 min. czytania

Składki ZUS obowiązkowe nawet przy zawieszonej działalności

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
19 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Nowy pomysł rządu z pewnością nie spodoba się przedsiębiorcom. W tej chwili zawieszenie działalności to szansa na przeczekanie biznesowych kryzysów bez konieczności opłacania comiesięcznych zobowiązań. Ale już niedługo. Składki ZUS obowiązkowe od rejestracji do zamknięcia firmy – wynika z projektu.

Jeśli myślałeś, że przeciągająca się pandemia i wszystkie wynikające z niej firmowe problemy to koniec złych wiadomości, to musimy cię zmartwić. Rząd pracuje nad pomysłem, który unicestwi ostatni wentyl bezpieczeństwa, jaki pozostał przedsiębiorcom. Składki ZUS obowiązkowe będą nawet w czasie zawieszenia działalności gospodarczej.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Kiedy można zawiesić działalność gospodarczą

W tej chwili z zawieszenia działalności może skorzystać przedsiębiorca wpisany do CEIDG, a także osoby działające w ramach spółki: z o.o., jawnej, partnerskiej i komandytowej. By to zrobić należy zgłosić chęć czasowego zaprzestania wykonywania działalności do odpowiedniego rejestru: Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej lub w przypadku wymienionych spółek Krajowego Rejestru Sądowego. Przez cały czas trwania zawieszenia firma nie działa i nie może przynosić zysków. Ale w zamian nie trzeba płacić podatków i składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

CZYTAJ TAKŻE: Wznowienie działalności gospodarczej. To musisz wiedzieć

W przypadku spółek zawieszenie może trwać od 30 dni do 24 miesięcy.  Przedsiębiorca wpisany do CEIDG poza minimalnym okresem 30 dni nie ma ograniczeń czasowych.

Jest to więc okres, w którym przedsiębiorca może spokojnie przeanalizować swoją sytuację. A także ułożyć plan na przyszłość. Jeśli dojdzie do wniosku, że warto jeszcze raz spróbować w świecie biznesu, wróci do prowadzenia działalności bez dodatkowej biurokracji. Wystarczy, że złoży wniosek o odwieszenie. Gdyby postanowił zakończyć przygodę z własną firmą zamknie działalność. Zawieszenie dawało czas, niestety istnieje duża szansa, że to się wkrótce zmieni.

CZYTAJ TAKŻE: Intercyza a działalność gospodarcza. Czy rozdzielność majątkowa chroni współmałżonka?

Składki ZUS obowiązkowe także w czasie zawieszenia

Omawianą zmianę wpisano do projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Wynika z niej, że wspólnicy spółek: z o.o., jawnej, komandytowej i partnerskiej będą musieli opłacać składki do ZUS bez względu na ewentualne zawieszenie. Dlaczego? Ponieważ obowiązek opłacania składek będzie funkcjonował od chwili rejestracji podmiotu do momentu jego wykreślenia z KRS. Na ten moment w projekcie nie przewidziano osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja
04 07 24

Windykacja długów. Jak odzyskać swoje pieniądze?

Windykacja długów: Jak odzyskać swoje pieniądze? Windykacja długów to kluczowy proces dla wielu firm, które muszą radzić sobie…
windykacja
04 07 24

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie Windykacja należności to działania mające na celu odzyskanie długów. Czy zastanawiałeś się,…
windykacja należności
02 07 24

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia Od 1 lipca…
komornik

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier