2 min. czytania

Składki ZUS obowiązkowe nawet przy zawieszonej działalności

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
19 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Nowy pomysł rządu z pewnością nie spodoba się przedsiębiorcom. W tej chwili zawieszenie działalności to szansa na przeczekanie biznesowych kryzysów bez konieczności opłacania comiesięcznych zobowiązań. Ale już niedługo. Składki ZUS obowiązkowe od rejestracji do zamknięcia firmy – wynika z projektu.

Jeśli myślałeś, że przeciągająca się pandemia i wszystkie wynikające z niej firmowe problemy to koniec złych wiadomości, to musimy cię zmartwić. Rząd pracuje nad pomysłem, który unicestwi ostatni wentyl bezpieczeństwa, jaki pozostał przedsiębiorcom. Składki ZUS obowiązkowe będą nawet w czasie zawieszenia działalności gospodarczej.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Kiedy można zawiesić działalność gospodarczą

W tej chwili z zawieszenia działalności może skorzystać przedsiębiorca wpisany do CEIDG, a także osoby działające w ramach spółki: z o.o., jawnej, partnerskiej i komandytowej. By to zrobić należy zgłosić chęć czasowego zaprzestania wykonywania działalności do odpowiedniego rejestru: Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej lub w przypadku wymienionych spółek Krajowego Rejestru Sądowego. Przez cały czas trwania zawieszenia firma nie działa i nie może przynosić zysków. Ale w zamian nie trzeba płacić podatków i składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

CZYTAJ TAKŻE: Wznowienie działalności gospodarczej. To musisz wiedzieć

W przypadku spółek zawieszenie może trwać od 30 dni do 24 miesięcy.  Przedsiębiorca wpisany do CEIDG poza minimalnym okresem 30 dni nie ma ograniczeń czasowych.

Jest to więc okres, w którym przedsiębiorca może spokojnie przeanalizować swoją sytuację. A także ułożyć plan na przyszłość. Jeśli dojdzie do wniosku, że warto jeszcze raz spróbować w świecie biznesu, wróci do prowadzenia działalności bez dodatkowej biurokracji. Wystarczy, że złoży wniosek o odwieszenie. Gdyby postanowił zakończyć przygodę z własną firmą zamknie działalność. Zawieszenie dawało czas, niestety istnieje duża szansa, że to się wkrótce zmieni.

CZYTAJ TAKŻE: Intercyza a działalność gospodarcza. Czy rozdzielność majątkowa chroni współmałżonka?

Składki ZUS obowiązkowe także w czasie zawieszenia

Omawianą zmianę wpisano do projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Wynika z niej, że wspólnicy spółek: z o.o., jawnej, komandytowej i partnerskiej będą musieli opłacać składki do ZUS bez względu na ewentualne zawieszenie. Dlaczego? Ponieważ obowiązek opłacania składek będzie funkcjonował od chwili rejestracji podmiotu do momentu jego wykreślenia z KRS. Na ten moment w projekcie nie przewidziano osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG.

To Cię zainteresuje

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami
04 09 23

Rok szkolny 2023/2024. Rosną zaległości placówek edukacyjnych

Rok szkolny 2023/2024 rozpoczął się. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów zadłużenie wobec prywatnych i publicznych placówek edukacyjnych wynosi…

Akademia PARP – bezpłatny dostęp do biznesowej wiedzy

Akademia PARP bije rekordy popularności wśród małych i średnich przedsiębiorców, a także osób zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności i…

Upominek biznesowy - kiedy warto docenić pracowników i klientów Twojej firmy?

Sukces firmy zależy w dużej mierze od ludzi, którzy ją tworzą - najczęściej są to członkowie zarządu, managerowie,…
30 08 23

Sytuacja w handlu ma się skomplikować. Jesienią może częściowo wrócić wzrost dynamiki podwyżek cen

Kolejny miesiąc z rzędu widać, że dynamika wzrostu cen spada. Jednak nie oznacza to, że w sklepach jest…
inflacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier