Z tego artykułu dowiesz się:

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów sukcesyjnych – wynika ze statystyk ministerstwa rozwoju. Dzięki takiej możliwości firma nie kończy działalności wraz ze śmiercią właściciela. Jak działają zarządy sukcesyjne?

Śmierć przedsiębiorcy - co dalej?

Data 15 listopada 2018 nie jest wymieniana przez nas przez przypadek. To właśnie tego dnia weszła w życie ustawa, która umożliwia powołanie zarządu sukcesyjnego. „Chciałbym, aby powoływanie zarządców sukcesyjnych było standardem i aby jak najwięcej firm miało zabezpieczoną ciągłość działalności na wypadek śmierci przedsiębiorcy” – powiedział minister rozwoju Waldemar Buda. Faktycznie, stosując takie rozwiązanie, śmierć przedsiębiorcy nie oznacza wygaśnięcia przedsiębiorstwa.

CZYTAJ TAKŻE: W 2023 roku ruszają fundacje rodzinne. Kolejne zabezpieczenie interesów w przypadku śmierci przedsiębiorcy

Co zrobić by firma nie kończyła działalności wraz ze śmiercią właściciela?

Wprowadzenie tych przepisów przed czterema laty miało miejsce z jednego konkretnego powodu – aby firma mogła się dalej rozwijać w rękach kolejnego pokolenia. Tymczasem wiele podmiotów wygasa wraz ze śmiercią założyciela i pomysłodawcy biznesu.

Według danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, aż 8,7% przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG jest powyżej 65. roku życia. Biorąc pod uwagę obecną sytuację demograficzną, ten odsetek będzie się powiększał. Tymczasem każda firma, która znika z gospodarczej mapy kraju, to poważny ubytek dla krajowej gospodarki.

Jak działa zarząd sukcesyjny?

W przypadku mechanizmu zarządu sukcesyjnego „zarządca sukcesyjny tymczasowo prowadzi sprawy przedsiębiorstwa do czasu załatwienia formalności spadkowych i podjęcia przez następców prawnych decyzji co do dalszych losów firmy. Jednak nie dłużej niż przez 2 lata, a w wyjątkowych przypadkach 5 lat od śmierci przedsiębiorcy” – informuje resort rozwoju.

Zgodnie z prawem zarządca może posługiwać się NIP-em i firmą zmarłego, jednak musi być ona dodatkowo oznaczona frazą „w spadku”. Po drugie ma uprawnienia do zarządzania bieżącymi sprawami firmy. Ponadto wykonuje prawa i obowiązki pracodawcy.

Zarządca jest uprawniony do zawierania i wykonywania umów cywilnoprawnych, które dotyczą działalności firmy oraz wykonywać decyzje administracyjne. Mogą to być np. sprawy różnego rodzaju koncesji, czy zezwoleń. Taka osoba ma również dostęp do firmowego konta przedsiębiorcy.

Kto może ustanowić zarządcę sukcesyjnego?

Jak wyjaśnia w komunikacie MRiT „Zarządcę może ustanowić każdy przedsiębiorca zarejestrowany w bazie CEIDG. Aby to zrobić, należy złożyć oświadczenie o powołaniu zarządcy i uzyskać - na piśmie – jego zgodę na pełnienie funkcji. Następnie konieczne jest złożenie wniosku o wpis zarządcy do CEIDG. Można zrobić to online, jak również w urzędzie gminy”.

Co ważne, prawo do powołania zarządcy mają również spadkobiercy zmarłego przedsiębiorcy. Mają na to czas do dwóch miesięcy od dnia zgonu.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Zwolnienia grupowe: regionalne dysproporcje i sektory zagrożone

Z danych opublikowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy wynika, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska zmaga się z…

Jak zwiększyć sprzedaż w małej firmie? Sprawdzone strategie na kryzys i konkurencję

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest zacięta, a kryzysy potrafią zaskoczyć z dnia na dzień, zwiększenie…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Jak założyć firmę w 2025 roku? Krok po kroku dla początkujących

Jak założyć firmę w 2025 roku? Praktyczny poradnik krok po kroku 1. Dlaczego warto założyć firmę w 2025…
jak zalozyc firme

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier