Z tego artykułu dowiesz się:

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów sukcesyjnych – wynika ze statystyk ministerstwa rozwoju. Dzięki takiej możliwości firma nie kończy działalności wraz ze śmiercią właściciela. Jak działają zarządy sukcesyjne?

Śmierć przedsiębiorcy - co dalej?

Data 15 listopada 2018 nie jest wymieniana przez nas przez przypadek. To właśnie tego dnia weszła w życie ustawa, która umożliwia powołanie zarządu sukcesyjnego. „Chciałbym, aby powoływanie zarządców sukcesyjnych było standardem i aby jak najwięcej firm miało zabezpieczoną ciągłość działalności na wypadek śmierci przedsiębiorcy” – powiedział minister rozwoju Waldemar Buda. Faktycznie, stosując takie rozwiązanie, śmierć przedsiębiorcy nie oznacza wygaśnięcia przedsiębiorstwa.

CZYTAJ TAKŻE: W 2023 roku ruszają fundacje rodzinne. Kolejne zabezpieczenie interesów w przypadku śmierci przedsiębiorcy

Co zrobić by firma nie kończyła działalności wraz ze śmiercią właściciela?

Wprowadzenie tych przepisów przed czterema laty miało miejsce z jednego konkretnego powodu – aby firma mogła się dalej rozwijać w rękach kolejnego pokolenia. Tymczasem wiele podmiotów wygasa wraz ze śmiercią założyciela i pomysłodawcy biznesu.

Według danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, aż 8,7% przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG jest powyżej 65. roku życia. Biorąc pod uwagę obecną sytuację demograficzną, ten odsetek będzie się powiększał. Tymczasem każda firma, która znika z gospodarczej mapy kraju, to poważny ubytek dla krajowej gospodarki.

Jak działa zarząd sukcesyjny?

W przypadku mechanizmu zarządu sukcesyjnego „zarządca sukcesyjny tymczasowo prowadzi sprawy przedsiębiorstwa do czasu załatwienia formalności spadkowych i podjęcia przez następców prawnych decyzji co do dalszych losów firmy. Jednak nie dłużej niż przez 2 lata, a w wyjątkowych przypadkach 5 lat od śmierci przedsiębiorcy” – informuje resort rozwoju.

Zgodnie z prawem zarządca może posługiwać się NIP-em i firmą zmarłego, jednak musi być ona dodatkowo oznaczona frazą „w spadku”. Po drugie ma uprawnienia do zarządzania bieżącymi sprawami firmy. Ponadto wykonuje prawa i obowiązki pracodawcy.

Zarządca jest uprawniony do zawierania i wykonywania umów cywilnoprawnych, które dotyczą działalności firmy oraz wykonywać decyzje administracyjne. Mogą to być np. sprawy różnego rodzaju koncesji, czy zezwoleń. Taka osoba ma również dostęp do firmowego konta przedsiębiorcy.

Kto może ustanowić zarządcę sukcesyjnego?

Jak wyjaśnia w komunikacie MRiT „Zarządcę może ustanowić każdy przedsiębiorca zarejestrowany w bazie CEIDG. Aby to zrobić, należy złożyć oświadczenie o powołaniu zarządcy i uzyskać - na piśmie – jego zgodę na pełnienie funkcji. Następnie konieczne jest złożenie wniosku o wpis zarządcy do CEIDG. Można zrobić to online, jak również w urzędzie gminy”.

Co ważne, prawo do powołania zarządcy mają również spadkobiercy zmarłego przedsiębiorcy. Mają na to czas do dwóch miesięcy od dnia zgonu.

To Cię zainteresuje

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie? Poznaj sposoby na poprawę efektywności Prowadzenie małej firmy to pasjonujące wyzwanie,…
zarządzanie czasem

Spotkania PARP dla przedsiębiorców. Sprawdź harmonogram

Najbliższe tygodnie będą obfitowały w spotkania organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Będą one skierowane do przedsiębiorców, operatorów…
spotkanie parp
09 08 23

Wirtualne biuro- czym jest i jak działa?

Do rejestracji każdej firmy konieczne jest posiadanie adresu. Nie każdy przedsiębiorca chce posługiwać się adresem prywatnym, wybiera więc…

Dlaczego warto skorzystać z firmy przeprowadzkowej podczas zmiany siedziby firmy

Zmiana siedziby firmy to proces, który może okazać się wymagający i skomplikowany. Niezależnie od rozmiaru firmy i rodzaju…
przeprowadzka

Czynniki ekonomiczne na czele największych obaw Polaków. Inflacja wciąż „królową”

Inflacja wciąż na czele rankingu największych lęków Polaków. Jak wynika z cyklicznego badania pt. „Bieżące lęki i obawy…
KSEF

Żabka wprowadza abonamenty obiadowe

  Abonament obiadowy w Żabce. Nowa usługa subskrypcyjna. Czy będzie sukces? Żabka - abonament na kawę Żabka, popularna…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier