2 min. czytania

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

biuro w domu
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
04 05 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny termin mija 22 maja. Przedsiębiorcy do tego czasu muszą złożyć odpowiedni dokument.

Roczne rozliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne trzeba przekazać do ZUS za kwiecień 2023 roku najpóźniej do 22 maja.
Składka zdrowotna

Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2022 roku podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalana jest w zależności od tego, jaki rodzaj pozarolniczej działalności prowadzi płatnik składek oraz od tego, jaką formę opodatkowania stosuje do przychodów z tej działalności. I właśnie dlatego każda osoba, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i opłaca składki na własne ubezpieczenie, musi po raz pierwszy złożyć roczne rozliczenie tych składek.

Ma to na celu ustalenie składki na cały dany rok, na podstawie przychodów/dochodów (w zależności od rodzaju opodatkowania). Takie rozliczenie składa się w 2023 po raz pierwszy.

Podatek PPE. Kto musi płacić podatek od przychodów ewidencjonowanych

Kto musi złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 r.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej musi złożyć przedsiębiorca, który w 2022 wybrał jeden ze sposobów rozliczeń:

- zasady ogólne – podatek według skali

- podatek liniowy

- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Nadpłata składki zdrowotnej za 2022 r.

Przy rozliczeniu rocznym składki zdrowotnej, może się okazać, że wynik będzie niższy lub wyższy od sumy składek zapłaconych przez przedsiębiorcę.

W przypadku nadpłaty, ZUS samodzielnie stworzy wniosek o zwrot nadpłaty, który będzie widoczny na profilu płatnika na PUE ZUS. Przedsiębiorca będzie musiał go podpisać i najpóźniej do  czerwca odesłać przez PUE do ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwróci nadpłatę najpóźniej do 1 sierpnia.

Nadpłata może być też zaliczona na poczet zadłużenia w ZUS, jeśli takie występuje. Jeśli rozliczając składkę zdrowotną ZUS za 2022 okaże się, że jest niedopłata, to różnica musi być opłacona do 22 maja 2022, czyli w terminie płatności składki za kwiecień.Nowe wzory dokumentów do rozliczeń składek zdrowotnych

Warto przy okazji wiedzieć, że rozliczenia dokonuje się na nowych wzorach dokumentów. Jeśli przedsiębiorca rozlicza składki zdrowotne opłacane za siebie, musi to zrobić na ruku ZUS DRA (blok XII). Gdy składki są rozliczane za inne osoby (pracowników, zleceniobiorców), to korzystamy z druku ZUS RCA (blok III. F).

Nowe wzory dokumentów ZUS DRA i ZUS RCA obowiązują od 1 maja. Zakład dostosuje programy Płatnik i ePłatnik do nowych wzorów dokumentów oraz udostępni w nich funkcje, które umożliwią roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne  – wyjaśniono w informacji ZUS.

Kto nie musi rozliczać składek zdrowotnych

Roczne rozliczenie składek zdrowotnych ominie przedsiębiorców, którzy rozliczają się z wykorzystaniem karty podatkowej, twórcy, artyści, wspólnicy spółki komandytowej, jednoosobowej spółki z o.o. oraz osoby współpracujące.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
07 02 24

Żabka poza Polską. Stworzy sklepy stacjonarne za granicą?

Żabka planuje ekspansję za granicą. Pierwszym krokiem jest nowa jednostka. Utworzona właśnie Żabka International ma zajmować się rozwojem…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier