Z tego artykułu dowiesz się:

 Inspekcja Farmaceutyczna będzie mogła arbitralnie zamknąć każdą aptekę, punkt apteczny czy hurtownię farmaceutyczną w Polsce – alarmują pracodawcy. Takie rozwiązanie przeforsowano w czasie prac sejmowej podkomisji nadzwyczajnej nad rządowym projektem ustawy o zawodzie farmaceuty. Teraz nad planowanymi rozwiązaniami ma pochylić się parlamentarna komisja zdrowia. Prace ruszają we wtorek, 6 października.

Kontrowersje wokół projektu ustawy o zawodzie farmaceuty

Pracodawców zaniepokoił fakt znacznych modyfikacji treści rządowego projektu ustawy o zawodzie farmaceuty, wprowadzonych przez nadzwyczajną komisję zdrowia. Jak czytamy w stanowisku podpisanym przez przedstawicieli BCC, Konfederacji Lewiatan, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Izbę Gospodarczą Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek oraz Związek PharmaNET - „Zostały przyjęte poprawki, które stwarzają liczne ryzyka dla podmiotów prowadzących apteki, dla samych farmaceutów, a także dla pacjentów”. W opinii autorów stanowiska, takie zagrożenie wynika m.in. -  „z wprowadzenia mechanizmów dyskrecjonalnego pozbywania się z rynku podmiotów prowadzących obrót lekami oraz z faktycznego przekazania części kontroli nad rynkiem samorządowi aptekarskiemu”.

Czytaj także: Firma w małym mieście. Pomysł na biznes

Zdaniem pracodawców poprawki zmieniają charakter ustawy, bowiem zamiast regulacji sposobu wykonywania zawodu farmaceuty wprowadza „prawo regulujące rynek apteczny, dające organom Inspekcji Farmaceutycznej narzędzia do zupełnie arbitralnego ingerowania w jego kształt” - napisano w stanowisku.

Cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki

Pierwszą z poprawek, jaka budzi kontrowersję wśród pracodawców jest zapis modyfikujący przesłanki fakultatywnego cofania zezwolenia. Pierwotny projekt rządowy przewidywał, że zezwolenie może zostać cofnięte wtedy, gdy właściciel apteki uporczywie narusza samodzielność zawodową farmaceuty”. Tymczasem zaproponowana poprawka rezygnuje ze wspomnianej przesłanki „uporczywości”. W opinii autorów stanowiska, taki zapis może otworzyć możliwość zamknięcia apteki nawet, jeśli podejrzenie pojedynczego naruszenia będzie niepotwierdzone.

Pracodawcy zwracają uwagę, że cofnięcie pozwolenia jest bardzo radykalnym środkiem, który de facto zawsze wiąże się z zakończeniem działalności apteki, punktu czy hurtowni farmaceutycznej. To wiąże się z likwidacją miejsc pracy oraz koniecznością szukania przez pacjentów innego miejsca  zakupu leków. Z tego względu, w opinii pracodawców wymóg „uporczywości” jest absolutnie niezbędny.

Na czym polega mały ZUS plus? Liczymy, ile dokładnie mogą zaoszczędzić przedsiębiorcy

Wstrzymanie działalności apteki na 3 miesiące?

Kolejną poprawką, wobec której pracodawcy mają poważne zastrzeżenia jest zapis uzupełniający wyżej przytoczony przepis, który umożliwia „unieruchomienie” apteki, punktu aptecznego czy hurtowni na okres trzech miesięcy pod rygorem natychmiastowej wykonalności. To może oznaczać, że ewentualne odwołanie się do organu II instancji, niczego nie zmienia, a prowadzona działalność i tak zostanie zamknięta.

Zagrożenia dla prowadzących apteki

„Cofnięcie zezwolenia wzmocnione możliwością natychmiastowego zamknięcia placówki na podstawie arbitralnej decyzji urzędnika tworzy mieszankę wybuchową” - piszą autorzy stanowiska.

Organizacje pracodawców zwracają uwagę, że nieprecyzyjne brzmienie przytoczonych przepisów daje zbyt duże pole do ich interpretacji.

Kiedy posiedzenie komisji zdrowia?

Sejmowa komisja zdrowia rozpatrzy sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty we wtorek, 6.10.2020. Początek posiedzenia o godzinie 10.00.

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Zwolnienia grupowe: regionalne dysproporcje i sektory zagrożone

Z danych opublikowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy wynika, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska zmaga się z…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Przewodnik po rejestracji firmy – CEIDG vs. KRS

Rejestracja firmy to jeden z najważniejszych kroków przy zakładaniu działalności gospodarczej. W Polsce przedsiębiorcy mają do wyboru dwa…
ceidg

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier