Tak, jak najbardziej. Mając na uwadze, że nadrzędnym celem firm jest właśnie generowanie zysków, to pomnażanie kapitału świetnie wpisuje się w ten trend. Wielu młodych przedsiębiorców zastanawia się nad tym, jaki rodzaj inwestycji będzie dla nich najlepszy.
Warto rozprawić się tutaj z mitem, jakoby istniał jeden, idealny model inwestowania dla wszystkich. To jeden z najczęściej powielanych mitów, który pośrednio może doprowadzić naszą działalność do problemów finansowych. A tego przecież nie chcemy, prawda?
Najlepszym sposobem jest inwestowanie w kilka różnych obszarów rynku. Pamiętajmy też o tym, że do inwestycji kapitałowych inaczej podchodzą młode firmy na dorobku, a inaczej starzy wyjadacze w świecie biznesu, których kapitał liczony jest w milionach złotych.
Jeśli czujemy, że sytuacja naszej działalności gospodarczej jest dobra, to bez wątpienia powinniśmy zastanowić się nad tym, by zacząć pomnażać nasz kapitał. Wielu specjalistów ze świata ekonomii zachęca jednak, by inwestować w firmę... jednocześnie nie pozbawiając jej gotówki. Jak to możliwe?
Doskonałym pomysłem jest każda inwestycja w firmową infrastrukturę. Zgodnie ze złotą zasadą biznesu, by nie wyciągać pieniędzy z młodej firmy przez pierwsze 3-5 lat, powinniśmy więc rozbudować na przykład park maszynowy lub infrastrukturę techniczną.
Wszystko zależy od tego, w jakim obszarze działa nasza firma. Jeśli rozwijamy spedycję, to inwestycją może być nowy samochód dostawczy. Jeśli zaś mamy niewielki lokal gastronomiczny, to inwestycją w firmę i jej mienie może być na przykład duża, nowoczesna, lada ekspozycyjna czy nowy piec do pizzy z najwyższej półki.
Za sprawą pandemii, oprocentowanie lokat jest obecnie śmiesznie niskie. W podobnym tonie można wypowiadać się o wielu obligacjach będących na rynku. Jeśli nie możemy zainwestować dużych sum, liczonych w setkach tysięcy złotych, warto przemyśleć taką decyzję dwa razy.
ZOBACZ TEŻ: Inwestycja w nowe biuro dla firmy: o czym trzeba pamiętać?
Obecnie jednym z najpopularniejszych kierunków lokowania kapitału na zewnątrz są lokale mieszkaniowe i użytkowe. Możemy na przykład kupić budynek biurowy, a następnie zaaranżować jego część na swoje potrzeby, podczas gdy wolne segmenty podnajmiemy innym firmom. To prosty, a jednocześnie skuteczny sposób na zapewnienie sobie stałego zastrzyku gotówki.
W podobnym tonie można wypowiadać się o inwestycjach w usługi oraz hale magazynowe. Przemysł znów rośnie, więc jeśli zaoferujemy innym podmiotom halę, która będzie dobrze skomunikowana z głównymi drogami, to szanse na zysk są bardzo duże.