2 min. czytania

W co opłaca się inwestować pieniądze w 2021 roku?

inwestowanie kapitału
Autor
Krzysztof Swoboda
Opublikowano
28 09 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Każda działalność gospodarcza, która wygenerowała pewne zyski, bez względu na osobowość prawną, powinna je w odpowiedni sposób zainwestować. Jak firmy mogą pomnażać kapitał? O czym warto wiedzieć?

Czy opłaca się inwestować pieniądze firmy?

Tak, jak najbardziej. Mając na uwadze, że nadrzędnym celem firm jest właśnie generowanie zysków, to pomnażanie kapitału świetnie wpisuje się w ten trend. Wielu młodych przedsiębiorców zastanawia się nad tym, jaki rodzaj inwestycji będzie dla nich najlepszy.

Warto rozprawić się tutaj z mitem, jakoby istniał jeden, idealny model inwestowania dla wszystkich. To jeden z najczęściej powielanych mitów, który pośrednio może doprowadzić naszą działalność do problemów finansowych. A tego przecież nie chcemy, prawda?

Najlepszym sposobem jest inwestowanie w kilka różnych obszarów rynku. Pamiętajmy też o tym, że do inwestycji kapitałowych inaczej podchodzą młode firmy na dorobku, a inaczej starzy wyjadacze w świecie biznesu, których kapitał liczony jest w milionach złotych.

W co powinny inwestować młode firmy?

Jeśli czujemy, że sytuacja naszej działalności gospodarczej jest dobra, to bez wątpienia powinniśmy zastanowić się nad tym, by zacząć pomnażać nasz kapitał. Wielu specjalistów ze świata ekonomii zachęca jednak, by inwestować w firmę... jednocześnie nie pozbawiając jej gotówki. Jak to możliwe?

Doskonałym pomysłem jest każda inwestycja w firmową infrastrukturę. Zgodnie ze złotą zasadą biznesu, by nie wyciągać pieniędzy z młodej firmy przez pierwsze 3-5 lat, powinniśmy więc rozbudować na przykład park maszynowy lub infrastrukturę techniczną.

Wszystko zależy od tego, w jakim obszarze działa nasza firma. Jeśli rozwijamy spedycję, to inwestycją może być nowy samochód dostawczy. Jeśli zaś mamy niewielki lokal gastronomiczny, to inwestycją w firmę i jej mienie może być na przykład duża, nowoczesna, lada ekspozycyjna czy nowy piec do pizzy z najwyższej półki.

Jak pomnażać kapitał firmy na zewnątrz?

Za sprawą pandemii, oprocentowanie lokat jest obecnie śmiesznie niskie. W podobnym tonie można wypowiadać się o wielu obligacjach będących na rynku. Jeśli nie możemy zainwestować dużych sum, liczonych w setkach tysięcy złotych, warto przemyśleć taką decyzję dwa razy.

ZOBACZ TEŻ: Inwestycja w nowe biuro dla firmy: o czym trzeba pamiętać?

Obecnie jednym z najpopularniejszych kierunków lokowania kapitału na zewnątrz są lokale mieszkaniowe i użytkowe. Możemy na przykład kupić budynek biurowy, a następnie zaaranżować jego część na swoje potrzeby, podczas gdy wolne segmenty podnajmiemy innym firmom. To prosty, a jednocześnie skuteczny sposób na zapewnienie sobie stałego zastrzyku gotówki.

W podobnym tonie można wypowiadać się o inwestycjach w usługi oraz hale magazynowe. Przemysł znów rośnie, więc jeśli zaoferujemy innym podmiotom halę, która będzie dobrze skomunikowana z głównymi drogami, to szanse na zysk są bardzo duże.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię
27 04 23

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Liczba kredytów dla małych firm. Dane BIK

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane …
kredyty

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier