3 min. czytania

Składki ZUS. Czy można nie płacić ZUS?

zus
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
29 10 20
Z tego artykułu dowiesz się:

Składki ZUS to wpłacane co miesiąc na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są sporym obciążeniem dla każdego budżetu firmy. Dlatego wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy można nie płacić ZUS? Jest kilka sposobów na ominięcie tej daniny.

Obecnie nie ma się raczej co nastawiać na zmianę w podejściu do ZUS-u. Pomimo jego wielu problemów i braku rentowności, zostanie on nadal źródłem rent i emerytur.

Umowa o dzieło a ZUS

Osoby wykonujące wolny zawód nie muszą od razu zakładać działalności gospodarczej, która łączy się z licznymi opłatami. Równie dobrze postawić można na podpisywanie umowy o dzieło. Uwaga, w tym przypadku należy zadbać o swoje ubezpieczenie zdrowotne, aby w razie konieczności wizyty u lekarza albo w szpitalu nie musieć płacić za to kroci. Umowa o dzieło zazwyczaj dotyczy przedstawicieli wolnych zawodów, takich jak grafik, architekt lub dziennikarz. Taka praca musi być jednak jednostkowa i niepowtarzalna, na przykład wykonanie konkretnego projektu albo sesji fotograficznej. W innym przypadku może zostać zakwestionowana i karnie ozusowana.

Umowa zlecenie a ZUS

Brak składek ZUS w przypadku umowy zlecenia obejmuje posiadanie statusu studenta i osób przed 26 rokiem życia. W innych przypadkach konieczne jest odprowadzenie składki ZUS.

Nierejestrowana działalność gospodarcza

Osoba prowadząca działalność, ale której przychód w miesiącu nie przekracza 50% aktualnej kwoty wynagrodzenia na rękę, nie musi jej rejestrować. Od działalności nierejestrowanej nie trzeba odprowadzać składek do ZUS. W 2020 roku jest to kwota 1300 złotych. Żeby z tego skorzystać, nie można prowadzić działalności gospodarczej w ciągu poprzednich 60 miesięcy. Po przekroczeniu limitu przychodów ma się jedynie 7 dni na zarejestrowanie w CEIDG.

Windykacja długów powyżej 5 lat. Jak to zrobić?

Połączenie jednoosobowej działalności gospodarczej i umowy o pracę

W przypadku posiadania umowy o pracę za wynagrodzenie przekraczające minimalne i przy jednoczesnym prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej, zwolnionym się jest z obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne. Trzeba jednak płacić składki zdrowotne, dlatego nie jest to rozwiązanie idealne.

Udziałowiec spółki z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialności znosi obowiązek płacenia składek do ZUS. Założenie takiej spółki nie jest trudne i jednocześnie ma ona niski próg wejścia. Wspólnik nie odpowiada majątkiem osobistym za jej zobowiązania. O ile jest więcej niż jeden wspólnik, nie musi on opłacać składek. Obowiązek składkowy pojawia się jednak wówczas, kiedy wypłaca się dywidendę udziałowcowi. Dochód można jednak wypłacać udziałowcom w formie wynagrodzenia dla prezesa zarządu wykonującego swoje obowiązki na podstawie powołania. Nie trzeba wówczas płacić składek ZUS, a jedynie podatek dochodowy.

Praca za granicą

Obywatel Polski, który podejmie pracę na terenie innego kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii, ma obowiązek wyrejestrować się z polskiego systemu ubezpieczeniowego. W ten sposób nie obowiązują go już składki na ubezpieczenie emerytalne oraz rentowe.

Oznaczenia szczególnych rodzajów transakcji oraz dowodów sprzedazy i nabycia w JPK – Kody literowe, które trzeba znać.

Można to obejść, podejmując zdalną pracę u pracodawcy, który ma swoją siedzibę w innym kraju. Musi to być praca na umowę o pracę, ale wymiar etatu i wynagrodzenie nie ma znaczenia (można zarabiać kilkanaście euro, pracując dwie godziny w miesiącu). Oczywiście wówczas podobne składki płaci się w innym kraju, ale zazwyczaj są one o wiele niższe niż w Polsce, dzięki czemu oszczędność jest znaczna.

Niepłacenie ZUS-u nastręcza jednak kilka problemów. Jednym z nich jest brak zdolności kredytowej – przy nieopłacaniu składek bardzo trudno jest dostać jakikolwiek kredyt.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

17 05 24

Czy technologia stojąca za krytpowalutami ma szansę zmienić świat? Czym jest i jak działa blockchain?

Blockchain to technologia, która zyskuje coraz większe znaczenie w świecie finansów, zwłaszcza w związku z rosnącą rolą kryptoaktywów.…
24 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
24 04 24

Zastosowanie laktozy w proszku w różnych branżach

Laktoza, naturalny cukier obecny w mleku, posiada szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i spożywczym. W postaci…
17 04 24

Franczyza gastronomiczna – wszystko, co musisz wiedzieć przed jej podjęciem

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w gastronomii, musisz zbudować reputację lokalu. Początek może być trudny. Klienci preferują miejsca, które…
16 04 24

Obieg dokumentów w firmie – sposoby na usprawnienie procesu

W każdej firmie, niezależnie od jej wielkości i branży, dokumenty pełnią kluczową rolę. Są nośnikami informacji, dowodami transakcji…
16 04 24

Czym są czynniki chłodnicze i jakie są ich rodzaje?

Klimatyzacja ze względu na swoje praktyczne rozwiązanie, które jest niezwykle pomocne w trakcie upałów, staje się coraz częstszym…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier