Z tego artykułu dowiesz się:

Windykacja należności z zobowiązania, które nie istnieje wciąż jest spotykaną praktyką na rynku. Jak się bronić gdy ktoś chce wyłudzić od nas pieniądze, prowadząc windykację należności z faktury, która nie istnieje?

Windykacja z faktury

Przedsiębiorcy spotykają się z różnymi próbami wyłudzenia. Począwszy od wyłudzenia danych osobowych, poprzez windykowanie długu, który nie istnieje. W takiej sytuacji windykator przedstawia faktury, które w rzeczywistości nijak mają się do rzeczywistości. Mamy tu na myśli bezpodstawne faktury, czyli takie, które dotyczą usług nigdy nie wykonanych. Zdarza się po prostu, ze jakaś firma wystawia innemu przedsiębiorcy fakturę za towar lub usługę, które wcale nie zostały zrealizowane, a po jakimś czasie domaga się zapłaty. Takie sytuacje zdarzają się. Gdy sprawa trafi do komornika, jest już zbyt późno. Jak więc bronić się przed windykacją należności z faktury, która nie istnieje?

Weryfikacja kontrahenta

Przede wszystkim bardzo dokładnie trzeba weryfikować kontrahenta. Zarówno przed rozpoczęciem współpracy, jak i już w jej trakcie. To, że raz sprawdzimy kontrahenta raz, to nie znaczy, że jego sytuacja się nie zmienia. Każda opinia o kontrahencie jest znacząca. Jeśli kontrahent już popełnił jakieś nieuczciwe czyny, istnieje prawdopodobieństwo, że nie.

Jak sprawdzić kontrahenta?

Oto kilka pomysłów na sprawdzenie kontrahenta:

- giełda długów i biuro informacji gospodarczej – jeśli kontrahent ma zgłoszone długi, to zawsze warto zastanowić się, czy w jakiś sposób mogą zagrozić naszej współpracy.

- opinie w internecie – jeśli ktoś pisał o próbach wyłudzania pieniędzy z faktur, które zostały wystawione bezprawnie, to istnieje prawdopodobieństwo, że taki proceder będzie kontynuowany.

- rejestr KRS czy CEiDG – podstawą jest sprawdzenie, czy firma, która wystawiła fakturę faktycznie świadczy usługi, które „zafakturowała”. Dodatkowo koniecznie sprawdź na google street czy pod danym adresem znajduje się konkretna firma.

Umowa z kontrahentem

Warto z każdym kontrahentem podpisać umowę, w której określamy jaki rodzaj produktów lub usług będziemy kupowali lub sprzedawali. Mówiąc inaczej, koniecznie musimy opisać, co jest przedmiotem współpracy. Dzięki temu jesteśmy w stanie łatwiej zweryfikować, czy dostarczona do nas faktura faktycznie jest prawdziwa.

Jak uporządkować dokumenty?

Przestępcy wykorzystują nieuwagę i roztargnienie przedsiębiorcy. Jeśli nie trzymasz porządku w fakturach, bardzo łatwo może dojść do sytuacji, w której przestępca wysyła „bezpodstawną” fakturę wychodząc z założenia, że „a nuż, nikt nie zauważy”. Zwykle działa to tak, że wysyła się faktury na niewielkie kwoty. W większych firmach, w których liczba faktur jest duża, łatwo „przeoczyć” taką fakturę. Osoba, która realizuje płatności może pominąć z roztargnienia „weryfikację” faktury, a wtedy kłopot gotowy.

Windykacja bezpodstawnej faktury

Nierzadko przestępcy idą krok dalej i po prostu wysyłają ponaglenia pochodzące od firm windykacyjnych mimo tego, że nie mamy żadnego zadłużenia. Nawet jeśli kontrahent wyśle do nas wezwanie do zapłaty za fakturę, która została bezpodstawnie wystawiona, dobrze jest rozwiązać to na etapie polubownym. Gdy firma windykacyjna próbuje wyegzekwować dług, którego nie ma, można złożyć skargę do UOKiK, a także wytoczyć sprawę sądową o nękanie. Gdy kontrahent oddał sprawę do sądu, a nawet uzyskał nakaz zapłaty, koniecznie trzeba się od niego odwołać. Odwołanie pozwala na to, że mamy szansę udowodnić, ze należność jest bezpodstawna.

No i na koniec. Pamiętaj o monitorowaniu na bieżąco wszystkich należności. Jeśli śledzisz, co zapłaciłeś i czego dotyczy dana faktura, znacznie łatwiej jest wychwycić bezpodstawną fakturę.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier