Z tego artykułu dowiesz się:

Windykacja należności z zobowiązania, które nie istnieje wciąż jest spotykaną praktyką na rynku. Jak się bronić gdy ktoś chce wyłudzić od nas pieniądze, prowadząc windykację należności z faktury, która nie istnieje?

Windykacja z faktury

Przedsiębiorcy spotykają się z różnymi próbami wyłudzenia. Począwszy od wyłudzenia danych osobowych, poprzez windykowanie długu, który nie istnieje. W takiej sytuacji windykator przedstawia faktury, które w rzeczywistości nijak mają się do rzeczywistości. Mamy tu na myśli bezpodstawne faktury, czyli takie, które dotyczą usług nigdy nie wykonanych. Zdarza się po prostu, ze jakaś firma wystawia innemu przedsiębiorcy fakturę za towar lub usługę, które wcale nie zostały zrealizowane, a po jakimś czasie domaga się zapłaty. Takie sytuacje zdarzają się. Gdy sprawa trafi do komornika, jest już zbyt późno. Jak więc bronić się przed windykacją należności z faktury, która nie istnieje?

Weryfikacja kontrahenta

Przede wszystkim bardzo dokładnie trzeba weryfikować kontrahenta. Zarówno przed rozpoczęciem współpracy, jak i już w jej trakcie. To, że raz sprawdzimy kontrahenta raz, to nie znaczy, że jego sytuacja się nie zmienia. Każda opinia o kontrahencie jest znacząca. Jeśli kontrahent już popełnił jakieś nieuczciwe czyny, istnieje prawdopodobieństwo, że nie.

Jak sprawdzić kontrahenta?

Oto kilka pomysłów na sprawdzenie kontrahenta:

- giełda długów i biuro informacji gospodarczej – jeśli kontrahent ma zgłoszone długi, to zawsze warto zastanowić się, czy w jakiś sposób mogą zagrozić naszej współpracy.

- opinie w internecie – jeśli ktoś pisał o próbach wyłudzania pieniędzy z faktur, które zostały wystawione bezprawnie, to istnieje prawdopodobieństwo, że taki proceder będzie kontynuowany.

- rejestr KRS czy CEiDG – podstawą jest sprawdzenie, czy firma, która wystawiła fakturę faktycznie świadczy usługi, które „zafakturowała”. Dodatkowo koniecznie sprawdź na google street czy pod danym adresem znajduje się konkretna firma.

Umowa z kontrahentem

Warto z każdym kontrahentem podpisać umowę, w której określamy jaki rodzaj produktów lub usług będziemy kupowali lub sprzedawali. Mówiąc inaczej, koniecznie musimy opisać, co jest przedmiotem współpracy. Dzięki temu jesteśmy w stanie łatwiej zweryfikować, czy dostarczona do nas faktura faktycznie jest prawdziwa.

Jak uporządkować dokumenty?

Przestępcy wykorzystują nieuwagę i roztargnienie przedsiębiorcy. Jeśli nie trzymasz porządku w fakturach, bardzo łatwo może dojść do sytuacji, w której przestępca wysyła „bezpodstawną” fakturę wychodząc z założenia, że „a nuż, nikt nie zauważy”. Zwykle działa to tak, że wysyła się faktury na niewielkie kwoty. W większych firmach, w których liczba faktur jest duża, łatwo „przeoczyć” taką fakturę. Osoba, która realizuje płatności może pominąć z roztargnienia „weryfikację” faktury, a wtedy kłopot gotowy.

Windykacja bezpodstawnej faktury

Nierzadko przestępcy idą krok dalej i po prostu wysyłają ponaglenia pochodzące od firm windykacyjnych mimo tego, że nie mamy żadnego zadłużenia. Nawet jeśli kontrahent wyśle do nas wezwanie do zapłaty za fakturę, która została bezpodstawnie wystawiona, dobrze jest rozwiązać to na etapie polubownym. Gdy firma windykacyjna próbuje wyegzekwować dług, którego nie ma, można złożyć skargę do UOKiK, a także wytoczyć sprawę sądową o nękanie. Gdy kontrahent oddał sprawę do sądu, a nawet uzyskał nakaz zapłaty, koniecznie trzeba się od niego odwołać. Odwołanie pozwala na to, że mamy szansę udowodnić, ze należność jest bezpodstawna.

No i na koniec. Pamiętaj o monitorowaniu na bieżąco wszystkich należności. Jeśli śledzisz, co zapłaciłeś i czego dotyczy dana faktura, znacznie łatwiej jest wychwycić bezpodstawną fakturę.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier