3 min. czytania

Jak napisać wezwanie do zapłaty?

kredyty
Autor
redakcja
Opublikowano
19 11 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Kontrahent zwleka z należną zapłatą za produkt lub usługę? Nie chcesz już dłużej słuchać obietnic, tłumaczeń. A może wcale nie odbiera od Ciebie telefonu? W takim przypadku warto zastosować miękką windykację. Jak napisać wezwanie do zapłaty? Tłumaczymy!

Jak napisać wezwanie do zapłaty? Czym jest miękka windykacja?

Miękka windykacja to pierwszy krok do odzyskania należności. Bierzemy sprawy w swoje ręce i… liczymy na pozytywny dla nas obrót spraw.

Każdy przedsiębiorca wie, jak katastrofalne skutki mogą wiązać się z zatorami płatniczymi. Szczególnie w przypadku dużych zleceń, które kosztowały nas dużo pracy i energii. Fiskus, czy ZUS nie będzie słuchał naszych tłumaczeń, że trafiliśmy na nierzetelnego kontrahenta. Musimy działać sami. Jak napisać wezwanie do zapłaty? Co zrobić, aby było ono skuteczne? Z takimi pytaniami przychodzi wielu przedsiębiorców do swoich prawników. My postaramy się krótko i rzeczowo wyjaśnić taką operację.

Miękka windykacja i wezwanie do zapłaty

Powiedzmy sobie jasno. Wezwania do zapłaty nie wysyła się pierwszego dnia spóźnienia z przelewem. Choć znamy i takich przedsiębiorców. Poczekajmy chwilę. Ważna jest reakcja dłużnika. Być może wyjaśni, że potrzebuje dwóch, trzech, czterech dni i „ogarnie” kłopotliwy temat.

Są firmy, które przyjęły jasne procedury dla miękkiej windykacji i na przykład wysyłają wezwanie do zapłaty po 10 lub 14 dniach spóźnienia z opłatą. To konieczne w przypadku dużych firm, np. telekomunikacyjnych, które w swoim portfelu mają pewną grupę klientów, którzy mają w nosie terminowe opłacanie faktur.

CZYTAJ TAKŻE: Komornik to dla nich nie problem. Zobacz jak Polacy unikają komornika?

Nieprofesjonalna miękka windykacja

Są jednak i takie firmy, które z wezwaniami do zapłaty przesadzają. Jeden z naszych czytelników opowiadał nam, że jego lokalny dostawca internetu, ustawił komunikat zatytułowany „wezwanie do zapłaty”, który pojawiał się na ekranie wszystkich urządzeń podpiętych do sieci… dokładnie w dniu upłynięcia terminu faktury. Czasem zdarzało się, że taka adnotacja pojawiała się na ekranie komputera podpiętego pod tą sieć dzień wcześniej (!) Wygląda to bardziej komicznie niż groźnie. Bądźmy poważni. Takich rzeczy się nie robi.

Innym przykładem nieprofesjonalnej miękkiej windykacji jest telefon w dniu upływu terminu zapłaty z pięknym polskim zapytaniem „gdzie, moje pieniądze są? Się pytam”. Sytuacja mocno memiczna, idealna do zbioru obrazkowych historyjek z Januszem Nosaczem. Chcecie być profesjonalistami? Nie idźcie tą drogą.

Wzór wezwania do zapłaty

Jak napisać wezwanie do zapłaty, aby było skuteczne, stanowcze i profesjonalne? Wystarczy zastosować kilka, naprawdę prostych zasad.

Po pierwsze, zapomnijcie o szukaniu jednego, generalnego wzoru takiego pisma. Spróbujcie stworzyć go sami według poniższych wskazań. Każde wezwanie do zapłaty musi zawierać kilka podstawowych elementów:

1. Data oraz miejsce sporządzenia wezwania do zapłaty, np. Koluszki, 19.11.2021 r.

2. Dane wierzyciela, czyli to wszystko, co masz na pieczęci firmowej (jeśli używasz).

3. Dane dłużnika – znajdziesz je na umowie z kontrahentem lub wystawionej mu fakturze.

4. Stosunek prawny. Tu przypominamy naszemu dłużnikowi, że podpisał umowę i otrzymał towar. lub usługę. Może to być także wskazanie numeru nieopłaconej faktury (najczęściej).

5. Kwota długu – w tym miejscu przypominamy, na jaką kwotę umówiliśmy się z dłużnikiem

6. Termin spłaty długu – ten punkt zależy od Ciebie. Nie przesadzaj jednak z wpisem – „do jutra, przed południem”.

7. Numer rachunku bankowego – może kontrahent zgubił?

8. Nasz podpis. Poprzedzenie go zdaniem „z wyrazami szacunku” nie jest w tym wypadku wymagane. My to rozumiemy.

Jaki termin wpisać na wezwaniu do zapłaty?

To jest twoje wezwanie, więc wpisz, co uważasz za stosowne. Co do zasady, praktykuje się adnotację z terminem siedmio- lub czternastodniowym. Jeśli jest to jednak uzasadnione, można wpisać 3 dni. Szczególnie, jeśli zaległość ma związek z usługą świadczoną nieprzerwanie.

Jak wzmocnić wezwanie do zapłaty?

Odpowiadając na pytanie: jak napisać wezwanie do zapłaty, skupiliśmy się na ośmiu punktach, które muszą się na nim znaleźć. Zgodnie jednak z powiedzeniem, że papier jest cierpliwy i przyjmie wszystko, warto sięgnąć po metody stricte windykacyjne.

Takim elementem jest np. informacja o tym, że w przypadku braku przelewu w określonym terminie zaprzestaniemy dalszych dostaw produktów lub świadczenia usług (patrz firmy telekomunikacyjne). Na tym etapie można też poinformować o wstąpieniu na drogę sądową. Przypomnijmy przy tej okazji, kto jest w takim przypadku obciążony kosztami sądowymi. Oczywiście, że dłużnik. Niech wie, żeby nie było, że nie ostrzegaliśmy.

Kolejnym sposobem jest przypomnienie o tym, że istnieją takie instytucje, jak firmy windykacyjne, giełdy długów, czy biura informacji gospodarczej. Taka adnotacja zawsze robi wrażenie.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy raty kredytów spadną?

Wielu właścicieli kredytów hipotecznych z niepokojem obserwuje zmiany w gospodarce oraz stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat…
kredyt

Żabka na giełdzie – największe IPO w Polsce?

Debiut giełdowy Żabki. Czy to największe IPO w Polsce? Debiut giełdowy Żabki, jednego z największych polskich sieci convenience…
żabka

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja
04 07 24

Windykacja długów. Jak odzyskać swoje pieniądze?

Windykacja długów: Jak odzyskać swoje pieniądze? Windykacja długów to kluczowy proces dla wielu firm, które muszą radzić sobie…
windykacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier