Trzy tysiące złotych to spore wsparcie dla osób, dla których wzrost cen węgla oznacza poważne tąpnięcie w domowym budżecie. Choć wniosek o dodatek węglowy można zgodnie z ustawą złożyć do 30 listopada, nie brakowało osób, które chciały to zrobić w pierwszym możliwym terminie. A wypada on właśnie we wtorek 16 sierpnia 2022 r.
AKTUALIZACJA Z 17.08.2022: WZÓR WNIOSKU JEST JUŻ DOSTĘPNY. WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ!
Teoretycznie jest to możliwe. Ustawa regulująca wprowadzenie dodatku węglowego już weszła w życia. Problem jednak leży gdzieś indziej. Chodzi o rozporządzenie ministra klimatu do wspomnianej ustawy. Miał się w nim znaleźć wzór wniosku o przyznanie dodatku. Niestety rozporządzenia jeszcze nie ma. Z jednej strony nie dziwi ostrożność urzędów. Z drugiej, trudno się dziwić zdenerwowanym obywatelom, którzy zamiast z wnioskiem do wypełnienia, odejdą z urzędów z kwitkiem.
CZYTAJ TAKŻE: Sprzedajesz lub wynajmujesz nieruchomości. Dojdą nowe obowiązki!
Jak donosi portal RMF24.PL na rozporządzenie nie czeka miasto Wrocław. Urzędnicy w stolicy Dolnego Śląska opracowali… własny wniosek. Doszli bowiem do wniosku, że zgodnie z ustawą, należy dać prawo mieszkańcom do złożenia wniosku już dzisiaj tj. 16 sierpnia. Bo tak stanowi prawo!
Portal miasta Wroclaw.pl podaje, że dokumenty o dodatek węglowy przyjmowane są obecnie w 13 punktach uruchomionych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w różnych częściach miasta.
Jak wygląda wrocławski wniosek? Można zobaczyć i pobrać go z tej strony internetowej. (EDIT: Przed 17:00 16.08. wejście na stronę nie było możliwe. Pojawiała się informacja o błędzie)
Ta wiedza przyda się nie tylko wrocławianom, ale wkrótce także mieszkańcom innych miast i gmin w Polsce. To jak będzie wyglądał wniosek, można sprawdzić w projekcie rozporządzenia. Wiele wskazuje na to, że nie ulegnie on zmianie.
Zgodnie z ustawą wnioskodawca powinien wpisać w nim swoje dane tj. imię i nazwisko, PESEL, a także dane dokumentu tożsamości. Konieczne jest także wskazanie miejsca zamieszkania. Pamiętajmy, że na jedno gospodarstwo domowe przypada tylko jeden dodatek! Kluczowe jest podanie informacji o źródle ogrzewania. Musi być ono tożsame z tym, jakie podaliśmy w zgłoszeniu CEEB. Dane faktyczne zweryfikuje zresztą gmina.
Ważnym punktem we wniosku jest także wpisanie numeru konta, na które będzie przelane wsparcie.