Z tego artykułu dowiesz się:

Mimo zapowiadanych zmian, a nawet informacji o likwidacji portalu CEIDG.gov.pl, wyszukiwarka CEIDG cały czas jest dostępna. Jak działa wyszukiwarka CEIDG?  

Dane firmy po nazwisku w wyszukiwarce CEIDG

Zacznijmy od prozaicznej sytuacji. Spotkałeś się jakiś czas temu z przedsiębiorcą, który mógłby być twoim klientem. Niestety, zgubiłeś jego wizytówkę. Doskonale pamiętasz jego imię, nazwisko i miejscowość, w której prowadzi swój biznes i… to wszystko.

Nawet popularna wyszukiwarka Google nie zawsze pomoże w takiej sytuacji, jeśli przedsiębiorca nie ma swojej strony. Nic straconego. Wejdź na inną, państwową wyszukiwarkę CEIDG. Potrzebny Ci kontakt znajdziesz po imieniu i nazwisku, a nawet… po samym nazwisku. Niestety im mniej szczegółowych danych, tym wyszukiwanie spośród dziesiątek, setek czy tysięcy rekordów będzie trudniejsze.

Załóżmy, że szukamy przedsiębiorcy o nazwisku „Robert Lewandowski”. Mając do dyspozycji tylko te dane, znajdziemy 90 wpisów. Nazwa miasta, może więc znacznie ograniczyć liczbę wyników wyszukiwania.

Wyszukanie firmy po adresie

Inną możliwością jest wyszukanie firmy po adresie. Na przykład znamy adres biurowca, w którym działa jakaś firma, ale nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie jej nazwy. Nawet jeśli pod tym samym adresem jest 10 innych firm, możemy dokładnie sprawdzić ich PKD i w ten sposób, po nitce do kłębka określić dane interesującego nas przedsiębiorcy.

Jak sprawdzić, czy firma istnieje?

To szczególnie cenna możliwość wyszukiwarki Centralej Ewidencji i Informaccji o Działalności Gospodarczej. W ciągu kilku-kilkunastu sekund wpisując dane przedsiębiorcy, który zgłasza się do nas z ofertą, jesteśmy w stanie sprawdzić, czy taka firma rzeczywiście istnieje. A jeśli tak, czy przypadkiem nie jest ona działalnością zawieszoną. Znamy przypadki przedsiębiorców, którzy w ten sposób ustrzegli się oszustwa przez fikcyjny podmiot, który istniał tylko na wizytówce, czy ulotce.

Zbiór CEIDG jest państwowym i pełnym katalogiem przedsiębiorców, w którym pojawiają się firmy, natychmiast po tym jak zostaną założone. To bardzo cenny instrument, który doczekał się komercyjnej „konkurencji”, ale i ona bazuje na rejestrze CEIDG.

Czy wyszukiwarka CEIDG zostanie zlikwidowana?

Zgodnie z zapowiedziami resortu rozwoju odpowiedzialnego m.in. za obszar przedsiębiorczości, portal CEIDG ma zostać „wchłonięty” przez inne rządowe rozwiązanie – portal biznes.gov.pl. Faktycznie, założenie działalności jest dużo łatwiejsze, przy użyciu narzędzia z drugiej, nowszej witryny. No, ale co z wyszukiwarką CEIDG? Spokojnie.

Niewiele wskazuje na to, że zostanie ona zlikwidowana. Być może zmieni nazwę, interfejs (choć pewnie byłoby szkoda), ale z pewnością pozostanie, bowiem jest jedynym miejscem, w którym można znaleźć oficjalne i pełne informacje ułatwiające prowadzenie biznesu. Wg pierwszych informacji, portal CEIDG miał być wchłonięty przez biznes.gov.pl w połowie roku. Póki co, dalej istnieje i wygląda na to, że ma się dobrze.

Jeśli pojawią się zmiany w sposobie wyszukiwania informacji z zasobów CEIDG, z pewnością o tym szybko poinformujemy w Magazynie Firma!

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

40 tys. na start biznesu. Alior Bank rusza z franczyzą

Alior Bank uruchomił program franczyzowy, w ramach którego dofinansowuje otwarcie placówki partnerskiej. Przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 40…
alior_bank

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier