Zacznijmy od prozaicznej sytuacji. Spotkałeś się jakiś czas temu z przedsiębiorcą, który mógłby być twoim klientem. Niestety, zgubiłeś jego wizytówkę. Doskonale pamiętasz jego imię, nazwisko i miejscowość, w której prowadzi swój biznes i… to wszystko.
Nawet popularna wyszukiwarka Google nie zawsze pomoże w takiej sytuacji, jeśli przedsiębiorca nie ma swojej strony. Nic straconego. Wejdź na inną, państwową wyszukiwarkę CEIDG. Potrzebny Ci kontakt znajdziesz po imieniu i nazwisku, a nawet… po samym nazwisku. Niestety im mniej szczegółowych danych, tym wyszukiwanie spośród dziesiątek, setek czy tysięcy rekordów będzie trudniejsze.
Załóżmy, że szukamy przedsiębiorcy o nazwisku „Robert Lewandowski”. Mając do dyspozycji tylko te dane, znajdziemy 90 wpisów. Nazwa miasta, może więc znacznie ograniczyć liczbę wyników wyszukiwania.
Inną możliwością jest wyszukanie firmy po adresie. Na przykład znamy adres biurowca, w którym działa jakaś firma, ale nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie jej nazwy. Nawet jeśli pod tym samym adresem jest 10 innych firm, możemy dokładnie sprawdzić ich PKD i w ten sposób, po nitce do kłębka określić dane interesującego nas przedsiębiorcy.
To szczególnie cenna możliwość wyszukiwarki Centralej Ewidencji i Informaccji o Działalności Gospodarczej. W ciągu kilku-kilkunastu sekund wpisując dane przedsiębiorcy, który zgłasza się do nas z ofertą, jesteśmy w stanie sprawdzić, czy taka firma rzeczywiście istnieje. A jeśli tak, czy przypadkiem nie jest ona działalnością zawieszoną. Znamy przypadki przedsiębiorców, którzy w ten sposób ustrzegli się oszustwa przez fikcyjny podmiot, który istniał tylko na wizytówce, czy ulotce.
Zbiór CEIDG jest państwowym i pełnym katalogiem przedsiębiorców, w którym pojawiają się firmy, natychmiast po tym jak zostaną założone. To bardzo cenny instrument, który doczekał się komercyjnej „konkurencji”, ale i ona bazuje na rejestrze CEIDG.
Zgodnie z zapowiedziami resortu rozwoju odpowiedzialnego m.in. za obszar przedsiębiorczości, portal CEIDG ma zostać „wchłonięty” przez inne rządowe rozwiązanie – portal biznes.gov.pl. Faktycznie, założenie działalności jest dużo łatwiejsze, przy użyciu narzędzia z drugiej, nowszej witryny. No, ale co z wyszukiwarką CEIDG? Spokojnie.
Niewiele wskazuje na to, że zostanie ona zlikwidowana. Być może zmieni nazwę, interfejs (choć pewnie byłoby szkoda), ale z pewnością pozostanie, bowiem jest jedynym miejscem, w którym można znaleźć oficjalne i pełne informacje ułatwiające prowadzenie biznesu. Wg pierwszych informacji, portal CEIDG miał być wchłonięty przez biznes.gov.pl w połowie roku. Póki co, dalej istnieje i wygląda na to, że ma się dobrze.
Jeśli pojawią się zmiany w sposobie wyszukiwania informacji z zasobów CEIDG, z pewnością o tym szybko poinformujemy w Magazynie Firma!