Z tego artykułu dowiesz się:

Szkolenia i doradztwo dla firm, które pozwolą na przygotowanie firmy do udziału w przetargach? Jak się okazuje, istnieje kilka narzędzi, dzięki którym dowiesz się, jak zarabiać na zamówieniach publicznych. Wiedzy nigdy nie za wiele. Do jej pogłębiania zachęca właśnie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) i wskazuje konkretne propozycje finansowane z unijnej kasy.

Jak zarabiać na zamówieniach publicznych – potrzebujesz konkretów

Niektórzy twierdzą, że sprawne poruszanie się w sferze zamówień publicznych, ma w sobie coś z czarnej magii. Jak się jednak okazuje gąszcz przepisów i zlepek procedur nie jest wiedzą tajemną. Da się go oswoić. Warto jednak przyłożyć do tego minimum wysiłku. Wyszukiwarka internetowa, choć przyda się w wielu dziedzinach, akurat w tej może stać się bezużyteczna. Nie wystarczy wpisać w internecie zapytania „Jak zarabiać na zamówieniach publicznych?”. Najlepiej więc posłuchać praktyków.

Okazuje się, że mikro, mali i średni przedsiębiorcy, w dalszym ciągu mogą korzystać ze szkoleń i doradztwa z zakresu ubiegania się o zamówienia publiczne. Co ważne, są one finansowane z Funduszy Europejskich. Wiedzę przekazują podmioty, które wygrały konkurs PARP pt. „Zamówienia publiczne dostępne dla wszystkich”. Już teraz zapraszają do udziału w kursach, dzięki którym można nabyć wiedzę i umiejętności. Te przydadzą się w zdobywaniu kontraktów w ramach zamówień publicznych.

CZYTAJ TAKŻE: Czym są "granty na eurogranty"? Są pieniądze dla firm

Kontrakty w przetargach – teoretycznie jest łatwiej

PARP w opublikowanych niedawno materiałach na swojej stronie zwraca uwagę na zmiany w przepisach. Niekoniecznie świeże, choć dla wielu – pełne nowości. W 2021 weszła w życie nowelizacja ustawy „Prawo zamówień publicznych”. Zgodnie z jej ideą, prawodawcy uprościli procedury przetargów. Jest nieco więcej precyzyjnych zapisów. Nie zabrakło również oczekiwanej przez przedsiębiorców podstawową ochronę dla wykonawców i podwykonawców. Zgodnie z obecnymi trendami, są nowe elektroniczne narzędzia, które pomagają w sięganiu po kontrakty bez niepotrzebnych biurokratycznych przeszkód.

Zamówienia publiczne i nowe przepisy

Obecne Prawo zamówień publicznych wiąże się z dość dużą zmianą w postrzeganiu tej sfery robienia biznesu.

Nowa ustawa, jak również nowe elektroniczne narzędzia sprawiają, że na zamówienia zaczynamy patrzeć jak na nową szansę na rozwój, w tym zdobycie nowych kontraktów. Kluczem do tego jest chęć zdobywania nowej wiedzy” – wskazuje PARP na swojej stronie internetowej.

Szkolenia z zamówień publicznych

Poniżej podajemy linki do projektów finansowanych z Fundusz Europejskich. W ich ramach szkolenia prowadzą podmioty wyselekcjonowane przez PARP. Na jakie kursy i doradztwo można liczyć?

Wszystkie są finansowane z Funduszy Unijnych, a dokładnie z Programu Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Czy opłaca się brać udział w przetargach?

Zdecydowanie rynek zamówień publicznych w Polsce wygląda bardzo obiecująco. Urząd Zamówień Publicznych posiada dane, z których wynika, że tylko w 2021 roku wartość udzielonych zamówień publicznych wyniósł 184,6 mld złotych. Z Dziennika Urzędowego UE wynika, że w przybliżeniu 97% wszystkich zamówień z polskiego rynku udzielono podmiotom krajowym. Polscy wykonawcy zrealizowali także 123 kontrakty z zamówień publicznych za granicą.

Komentarz eksperta

Zamówienia publiczne odgrywają ważną rolę w gospodarce. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że wydatki na zamówienia publiczne stanowią nawet 19% PKB Unii Europejskiej (daje to kwotę 2,3 biliona euro rocznie). W Polsce udział zamówień publicznych w PKB wynosi co najmniej 10%” – komentuje prezes PARP Dariusz Budrowski.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Przewodnik po rejestracji firmy – CEIDG vs. KRS

Rejestracja firmy to jeden z najważniejszych kroków przy zakładaniu działalności gospodarczej. W Polsce przedsiębiorcy mają do wyboru dwa…
ceidg

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier