2 min. czytania

Zapłać abonament za radio w firmowym aucie

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
25 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Zapewne ostatnią rzeczą o jakiej myślałeś podczas wybory pojazdu wykorzystywanego w działalności gospodarczej było radio. Nic dziwnego, ale ten właśnie odbiornik może narobić skoro kłopotów. Zapłać abonament za radio w firmowym aucie, by uniknąć kary.

Z obowiązku zapłaty nie zwalnia fakt opłacania abonamentu na poczet prowadzonego gospodarstwa domowego. Jak to ma miejsce w stosunku do aut prywatnych. Za sprzęt firmowy trzeba płacić oddzielnie.

 CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana szansą na wypróbowanie biznesu

Ile wynosi abonament radiowo - telewizyjny

Trudno sobie wyobrazić samochód bez radia. W chwili obecnej radioodbiornik występuje w standardowym wyposażeniu. Nie trzeba więc dodatkowo prosić, by został dodany do wnętrza. Nawet wśród aut z drugiej ręki ciężko znaleźć egzemplarz bez radia. A niestety, bez względu na to czy jesteś przedsiębiorcą czy nie, obowiązek opłaty abonamentu RTV ciąży na każdym, kto korzysta z wymienionych w przepisach sprzętów.

CZYTAJ TAKŻE: Przygotuj się na nowe podatki. I to szybko

Jeżeli w twoim samochodzie jest tylko radio, jesteś w sumie w komfortowej sytuacji. Gdyż część nowszych modeli wyposażonych zostało także w odbiornik telewizyjny, co oznacza jeszcze wyższe opłaty. Za odbiornik radiofoniczny będziesz musiał zapłacić 7,50 zł miesięcznie, co w ujęciu rocznym daje kwotę 90 zł, ale przy płatności za cały rok dostaniesz 10% zniżki czyli zapłacisz 81 zł. Z kolei koszty za odbiornik telewizyjny to 24,50 zł miesięcznie, a 264,60 zł rocznie z uwzględnieniem bonifikaty.

Każdy odbiornik należy zarejestrować

Gdy wchodzisz w posiadanie pojazdu z wmontowanym radiem, musisz zarejestrować odbiornik. Rejestracji dokonuje się w placówce Poczty Polskiej. Rejestracja powinna nastąpić w ciągu 14 dni od chwili nabycia pojazdu lub sprzętu (jeśli był montowany oddzielnie). Zobowiązanie do opłaty powstanie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika. Abonament należy opłacać z góry do 25. dnia danego miesiąca.

CZYTAJ TAKŻE: Pandemia a sprzedaż nowych samochodów. Przedsiębiorcy uratowali branżę moto?

Dopełnienie obowiązku rejestracji, jak i regularnego płacenia jest ważne. Gdyż pracownicy Poczty Polskiej są upoważnieni do kontrolowania przedsiębiorców w tym zakresie. W razie stwierdzenia nieprawidłowości na kontrolowanego zostanie nałożona kawa. Zapłać abonament za radio w firmowym aucie, by uniknąć kłopotów. Ewentualna kara może wynieść nawet 30-krotność zaległej opłaty.

Co z autami w leasingu

Przepisy nie są łaskawe dla przedsiębiorców. Z ustawy o opłatach abonamentowych jasno wynika, że zobowiązanym do uiszczenia opłaty jest użytkownik pojazdu. Co oznacza, że nawet jeśli masz auto w leasingu, czyli jego właścicielem jest bank, i tak to ty jesteś zobowiązany do regulowania zobowiązania z tytułu abonamentu RTV.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus zabija przedsiębiorczość? Polacy zamiast firmy wybierają etat

Jedynym wyjątkiem są radioodbiorniki wbudowane w smartfony i tablety. Skoro głównym przeznaczeniem sprzętu nie jest odbieranie sygnału radiowego, nie trzeba płacić. Ale, by skorzystać z tego zwolnienia odbiornik z pojazdu powinien zostać wymontowany.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
07 02 24

Żabka poza Polską. Stworzy sklepy stacjonarne za granicą?

Żabka planuje ekspansję za granicą. Pierwszym krokiem jest nowa jednostka. Utworzona właśnie Żabka International ma zajmować się rozwojem…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier