Każdy przedsiębiorca (i nie tylko) spotkał się z terminem „Platforma Usług Elektronicznych” w przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Zdecydowanie mniej osób zna rozwinięcie innego skrótu PUESC, który oznacza Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Podobnie jak ta „zusowska” pozwala ona na załatwienie szeregu spraw bez konieczności opuszczania domu czy biura.
Część spraw, zamiast w Izbie Administracji Skarbowej, Urzędzie Skarbowym, czy Urzędzie Celno-Skarbowym można załatwić korzystając z dwóch rozwiązań. Pierwsze, to dość popularny, choć liczący zaledwie kilka miesięcy Elektroniczny Urząd Skarbowy (e-US). Drugim rozwiązaniem jest wspomniana platforma PUESC.
Podobnie jak e-US, PUESC to miejsce świadczenia przez Krajową Administrację Skarbową określonych usług publicznych w różnym zakresie.
Sama Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) określa PUESC mianem portalu usługowego. Odwiedzając stronę https://puesc.gov.pl, w pierwszej chwili możemy nie docenić tego narzędzia. Interfejs wygląda trochę tak, jakby powstał półtora dekady temu. Przytłaczają zielone i czerwone elementy, a liczba informacji, którymi naszpikowany jest niemal każdy centymetr kwadratowy ekranu, zniechęca. Zostawiając jednak subiektywną ocenę ergonomii i UX tej witryny, trzeba przyznać, że to narzędzie bardzo przydatne i warto się z nim zaprzyjaźnić. Pozwoli nam zaoszczędzić trochę czasu na wizyty w urzędach, a przez to także pieniądze.
Jak wyjaśnia KAS, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych służy do wymiany informacji drogą elektroniczną między administracją a klientami KAS, którzy:
1. Mają obowiązki celne oraz podatkowe;
2. Biorą udział zarówno w krajowej, jaki i międzynarodowej wymianie towarowej;
3. Przemieszczają wyroby podlegające akcyzie;
4. Mają obowiązek rejestracji, uzupełnienia i aktualizacji zgłoszeń przewozu towarów;
5. Biorą udział w obrocie paliwami opałowymi.
Platforma Usług Skarbowo-Celnych przydaje wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba wymiany informacji z KAS w takich obszarach, jak importowanie, eksportowanie oraz tranzyt towarowy; obracanie wyrobami podlegającymi akcyzie; przewóz towarów, które podlegają systemowi monitorowania; statystyka obrotu handlowego między krajami członkowskimi UE.
PUESC umożliwia przekazanie organowi KAS wszelkich informacji czy dokumentów takich jak np. deklaracje czy zgłoszenia w formie elektronicznej, z dowolnego miejsca i o dowolnej porze dnia i nocy. Platforma jest także kluczem do usług elektronicznych Unii Europejskiej. Mowa np. o celnych bazach danych.