Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest PUESC?

Każdy przedsiębiorca (i nie tylko) spotkał się z terminem „Platforma Usług Elektronicznych” w przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Zdecydowanie mniej osób zna rozwinięcie innego skrótu PUESC, który oznacza Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Podobnie jak ta „zusowska” pozwala ona na załatwienie szeregu spraw bez konieczności opuszczania domu czy biura.

Część spraw, zamiast w Izbie Administracji Skarbowej, Urzędzie Skarbowym, czy Urzędzie Celno-Skarbowym można załatwić korzystając z dwóch rozwiązań. Pierwsze, to dość popularny, choć liczący zaledwie kilka miesięcy Elektroniczny Urząd Skarbowy (e-US). Drugim rozwiązaniem jest wspomniana platforma PUESC.

Podobnie jak e-US, PUESC to miejsce świadczenia przez Krajową Administrację Skarbową określonych usług publicznych w różnym zakresie.

Jak wygląda PUESC?

Sama Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) określa PUESC mianem portalu usługowego. Odwiedzając stronę https://puesc.gov.pl, w pierwszej chwili możemy nie docenić tego narzędzia. Interfejs wygląda trochę tak, jakby powstał półtora dekady temu. Przytłaczają  zielone i czerwone elementy, a liczba informacji, którymi naszpikowany jest niemal każdy centymetr kwadratowy ekranu, zniechęca. Zostawiając jednak subiektywną ocenę ergonomii i UX tej witryny, trzeba przyznać, że to narzędzie bardzo przydatne i warto się z nim zaprzyjaźnić. Pozwoli nam zaoszczędzić trochę czasu na wizyty w urzędach, a przez to także pieniądze.

Dla kogo jest PUESC?

Jak wyjaśnia KAS, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych służy do wymiany informacji drogą elektroniczną między administracją a klientami KAS, którzy:

1. Mają obowiązki celne oraz podatkowe;

2. Biorą udział zarówno w krajowej, jaki i międzynarodowej wymianie towarowej;

3. Przemieszczają wyroby podlegające akcyzie;

4. Mają obowiązek rejestracji, uzupełnienia i aktualizacji zgłoszeń przewozu towarów;

5. Biorą udział w obrocie paliwami opałowymi.

Kiedy przydaje się PUESC?

Platforma Usług Skarbowo-Celnych przydaje wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba wymiany informacji z KAS w takich obszarach, jak importowanie, eksportowanie oraz tranzyt towarowy; obracanie wyrobami podlegającymi akcyzie; przewóz towarów, które podlegają systemowi monitorowania; statystyka obrotu handlowego między krajami członkowskimi UE.

PUESC umożliwia przekazanie organowi KAS wszelkich informacji czy dokumentów takich jak np. deklaracje czy zgłoszenia w formie elektronicznej, z dowolnego miejsca i o dowolnej porze dnia i nocy. Platforma jest także kluczem do usług elektronicznych Unii Europejskiej. Mowa np. o celnych bazach danych.

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes

Dr Artur Bartoszewicz: Chiny kolonizują Polskę

Dr Artur Bartoszewicz w wywiadzie dla kanału YT BiznesnaOstro.pl przekonuje, że polskie firmy rodzinne są coraz bardziej interesujące…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier