Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest PUESC?

Każdy przedsiębiorca (i nie tylko) spotkał się z terminem „Platforma Usług Elektronicznych” w przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Zdecydowanie mniej osób zna rozwinięcie innego skrótu PUESC, który oznacza Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Podobnie jak ta „zusowska” pozwala ona na załatwienie szeregu spraw bez konieczności opuszczania domu czy biura.

Część spraw, zamiast w Izbie Administracji Skarbowej, Urzędzie Skarbowym, czy Urzędzie Celno-Skarbowym można załatwić korzystając z dwóch rozwiązań. Pierwsze, to dość popularny, choć liczący zaledwie kilka miesięcy Elektroniczny Urząd Skarbowy (e-US). Drugim rozwiązaniem jest wspomniana platforma PUESC.

Podobnie jak e-US, PUESC to miejsce świadczenia przez Krajową Administrację Skarbową określonych usług publicznych w różnym zakresie.

Jak wygląda PUESC?

Sama Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) określa PUESC mianem portalu usługowego. Odwiedzając stronę https://puesc.gov.pl, w pierwszej chwili możemy nie docenić tego narzędzia. Interfejs wygląda trochę tak, jakby powstał półtora dekady temu. Przytłaczają  zielone i czerwone elementy, a liczba informacji, którymi naszpikowany jest niemal każdy centymetr kwadratowy ekranu, zniechęca. Zostawiając jednak subiektywną ocenę ergonomii i UX tej witryny, trzeba przyznać, że to narzędzie bardzo przydatne i warto się z nim zaprzyjaźnić. Pozwoli nam zaoszczędzić trochę czasu na wizyty w urzędach, a przez to także pieniądze.

Dla kogo jest PUESC?

Jak wyjaśnia KAS, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych służy do wymiany informacji drogą elektroniczną między administracją a klientami KAS, którzy:

1. Mają obowiązki celne oraz podatkowe;

2. Biorą udział zarówno w krajowej, jaki i międzynarodowej wymianie towarowej;

3. Przemieszczają wyroby podlegające akcyzie;

4. Mają obowiązek rejestracji, uzupełnienia i aktualizacji zgłoszeń przewozu towarów;

5. Biorą udział w obrocie paliwami opałowymi.

Kiedy przydaje się PUESC?

Platforma Usług Skarbowo-Celnych przydaje wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba wymiany informacji z KAS w takich obszarach, jak importowanie, eksportowanie oraz tranzyt towarowy; obracanie wyrobami podlegającymi akcyzie; przewóz towarów, które podlegają systemowi monitorowania; statystyka obrotu handlowego między krajami członkowskimi UE.

PUESC umożliwia przekazanie organowi KAS wszelkich informacji czy dokumentów takich jak np. deklaracje czy zgłoszenia w formie elektronicznej, z dowolnego miejsca i o dowolnej porze dnia i nocy. Platforma jest także kluczem do usług elektronicznych Unii Europejskiej. Mowa np. o celnych bazach danych.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier