2 min. czytania

Zarządca sukcesyjny czy „rezerwowy”

przedsiębiorca
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
16 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Zarządca sukcesyjny to osoba sprawująca zarząd sukcesyjny w przedsiębiorstwie, którego właściciel zmarł, a postępowanie spadkowe jest w toku. Dzięki zarządcy biznes może dalej działać, a bliscy spadkobiercy mają czas na uregulowanie wszystkich spraw.

Śmierć bliskiej osoby powoduje, że wszystkie inne sprawy przestają się liczyć. Na zagojenie ran potrzeba czasu. A tego nie ma, szczególnie gdy zmarły był przedsiębiorcą aktywnie prowadzącym firmę. Ani skarbówka, ani ZUS, ani kontrahenci nie przejmują się trwającą żałobą. Zobowiązania trzeba płacić, tak samo jak wynagrodzenia dla pracowników. Zarządca sukcesyjny to bardzo dobre rozwiązanie, pozwalające na zabezpieczenie firmowych spraw i nienarobienie długów.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Kto może być zarządcą sukcesyjnym

Przepisy nie wprowadzają wielu ograniczeń co do osoby sprawującej zarząd sukcesyjny. Poza tym, że musi to być osoba fizyczna, którą wybierze przedsiębiorca przed swoją śmiercią lub jego spadkobiercy. Osoby prawne i inne podmioty nie mogą pełnić tej funkcji. Pierwszym i najważniejszym wymaganiem jest, by kandydat posiadał pełną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że zarządca musi być pełnoletni. Po drugie w stosunku do uprawnionego podmiotu nie może być orzeczony zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

CZYTAJ TAKŻE: Zarząd sukcesyjny – czym jest i jak go wprowadzić

Co więcej zarządca sukcesyjny może być tylko jeden. Nie ma możliwości, by w jednym czasie stanowisko to zajmowało więcej osób. Ale przepisy pozwalają zgłosić do CEIDG zarządcę „rezerwowego”.

Kim jest zarządca „rezerwowy”

W danym momencie firmę może reprezentować tylko jeden zarządca sukcesyjny, ale przedsiębiorca, który przygotowuje różne scenariusze na wypadek swojej śmierci, ma jeszcze jedną możliwość. Poza zarządcą sukcesyjnym może zgłosić do CEIDG także zarządcę "rezerwowego". Osoba ta pędzie sprawowała funkcję zarządcy, gdy kandydat pierwszego wyboru nie będzie w stanie tego zrobić. Powodami, które skutecznie eliminują bezpośredniego następcę są:

  • jego śmierć,
  • ograniczenie lub utrata pełnej zdolności do czynności prawnych,
  • odwołanie przez przedsiębiorcę (jeszcze za jego życia),
  • uprawomocnienie się orzeczenia o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej.

Na stanowisko zarządcy „rezerwowego” można wskazać tylko jedną osobę. Personalia wybrańca przedsiębiorca powinien przekazać do CEIDG za pośrednictwem wniosku o zmianę wpisu w rejestrze.

CZYTAJ TAKŻE: Emerytura z IKZE. Czy to się opłaca

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Zwolnienia grupowe: regionalne dysproporcje i sektory zagrożone

Z danych opublikowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy wynika, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska zmaga się z…

Jak zwiększyć sprzedaż w małej firmie? Sprawdzone strategie na kryzys i konkurencję

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest zacięta, a kryzysy potrafią zaskoczyć z dnia na dzień, zwiększenie…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Jak założyć firmę w 2025 roku? Krok po kroku dla początkujących

Jak założyć firmę w 2025 roku? Praktyczny poradnik krok po kroku 1. Dlaczego warto założyć firmę w 2025…
jak zalozyc firme

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier