Z tego artykułu dowiesz się:

Stres i martwienie się na zapas niszczy kreatywność i efektywność osób prowadzących działalność gospodarczą. Ograniczają także skłonność do ryzyka i wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. Czego boją się dziś mikroprzedsiębiorcy? Według badania UCE RESEARCH są to zmiana przepisów i wzrost składek ZUS.

Zmiana przepisów i wzrost składek ZUS gorsze od recesji?

Mogłoby się wydawać, że w obecnych, mocno niepewnych czasach najbardziej polscy przedsiębiorcy będą bali się inflacji, recesji lub stagflacji. Nic bardziej mylnego! Jak wynika z trzeciej edycji ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH „Bieżące obawy mikroprzedsiębiorstw”, właściciele takich firm najbardziej boją się zmian w przepisach. To aż 18%. Napisaliśmy „aż” z dwóch powodów. Po pierwsze, to najpopularniejsze wskazanie. Po drugie, rok temu o obawach z tego powodu mówił zaledwie… 1% zapytanych.

Trauma po „Polskim Ładzie” najwyraźniej pozostała. Ale nie tylko. Jeden ze współautorów omawianego badania, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny, Adrian Parol wskazuje m.in. wiele zmian dla firm z sektora fotowoltaicznego, które wygenerowały konkretne problemy.

CZYTAJ TAKŻE: Opóźnienia w płatnościach. Ponad połowa Polaków boi się, że nie ureguluje najbliższych płatności

Mikroprzedsiębiorcy boją się zmian w ZUSie

Na drugim miejscu w rankingu obaw właścicieli najmniejszych firm znalazły się obawy związane z podnoszeniem składem na ZUS. Taką odpowiedź wskazało 14% badanych. Rok wcześniej było to zaledwie 5% badanych. Obciążenia składkami w świetle zmian z przełomu roku 2021/2022 odcisnęły najwyraźniej poważne piętno na stanie finansowym mikroprzedsiębiorców.

Wyższe podatki a kondycja firm

Trzecia najczęściej wskazywana obawa w badaniu UCE RESEARCH to podnoszenie podatków. Takiej odpowiedzi udzieliło 11% mikroprzedsiębiorców. Rok wcześniej nikt o takiej perspektywie najwyraźniej nie myślał. W 2021 roku w ten sam sposób odpowiedziało jedynie 3% badanych.

Czy przedsiębiorcy boją się spowolnienia gospodarczego?

Co ciekawe w obliczu pesymistycznych prognoz ekonomistów, spowolnienie gospodarcze znalazło się poza podium. Dokładnie uplasowało się na czwartym miejscu zestawieniu obaw mikroprzedsiębiorców. Na ten czynnik wskazało w 2022 roku 10% właścicieli małych firm, czyli o 1 p.p. mniej w porównaniu z ubiegłoroczną edycją badania.

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak zwiększyć sprzedaż w małej firmie? Sprawdzone strategie na kryzys i konkurencję

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest zacięta, a kryzysy potrafią zaskoczyć z dnia na dzień, zwiększenie…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Przewodnik po rejestracji firmy – CEIDG vs. KRS

Rejestracja firmy to jeden z najważniejszych kroków przy zakładaniu działalności gospodarczej. W Polsce przedsiębiorcy mają do wyboru dwa…
ceidg

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier