Z tego artykułu dowiesz się:

Publiczna deklaracja premiera Morawieckiego z 5 lutego 2021 r. nie ma mocy prawnej. Dzień przed podanym terminem częściowego otwarcia gospodarki, przedsiębiorcy zastanawiają się co z obostrzeniami po 12 lutego.

Jak wygląda proces legislacyjny

Zasady stanowienia prawa są jasne. By dana treść stała się powszechnie obowiązującym źródłem prawa, musi przejść proces legislacyjny i zostać ogłoszona. Procedowanie każdego aktu wygląda nieco odmiennie, w tym artykule skupimy się rozporządzeniach. Gdyż to za ich pośrednictwem rządzący wprowadzają zmiany spowodowane pandemią koronawirusa.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus zabija przedsiębiorczość? Polacy zamiast firmy wybierają etat

Pierwszym etapem prac jest stworzenie projektu rozporządzenia, następnie treść powinna przejść etap konsultacji i uzgodnień. Po tym przyjdzie czas na analizę przez właściwe komitety. Gdy planowane przepisy zostaną dokładnie zweryfikowane, materiałem zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów, potem Rada Ministrów. I gdy wszystko zostanie dopracowane projekt zostanie opublikowany w RPC (Rządowy Proces Legislacyjny). Po podpisaniu dokument, jego treść zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw RP. Jak widać jest to długotrwała procedura, w którą powinno być zaangażowane szersze grono.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd luzuje lockdown. Walentynki w kinie lub hotelu, ale bez romantycznej kolacji

Krótki czas dla przedsiębiorców na spełnienie wymagań

By dobrze przygotować przepisy, na podstawie których prowadzone będą działalności objęte restrykcjami potrzeba czasu. Od konferencji prasowej, na której Premier ogłosił ogólne zasady luzowania lockdownu (05.02.2021r.) do momentu ich wprowadzenia (12.02.2021r.) było 7 dni, w tym weekend. Dopiero dzisiaj – 11.02.2021 r. na stronie RCL pojawił się projekt rozporządzenia

Jeden z paragrafów mówi, że przepisy wchodzą w życie 12 lutego. Zapewne rząd zdąży dokonać wszystkich formalności, ale czy tyle samo szczęścia będą mieli przedsiębiorcy? Z pewnością nie wszyscy.

CZYTAJ TAKŻE: Muzeum piwa, czyli jak przedsiębiorcy omijają lockdown i obostrzenia

Co z obostrzeniami po 12 lutego, nieprecyzyjne zapowiedzi

Podczas konferencji prasowej dowiedzieliśmy się, że zniesienie obostrzeń będzie obowiązywało 2 tygodnie. Co będzie po tym czasie, uzależnione jest od covidowych statystyk. Pierwsze pytanie dotyczy więc tego, czy otwieranie biznesu na 2 tygodnie jest opłacalne. Część sieci kinowych już zapowiedziało, że to zbyt ryzykowne, a cała procedura dostosowania sal kinowych i organizacja pracy wymagają więcej czasu. Druga kwestia to brak szczegółów. Właściciele basenów nie otrzymali w zapowiedzi jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy mogą działać, a jeśli tak to jak. A przecież muszą nie tylko dostosować obiekt, ale też poinformować pracowników i przede wszystkim klientów.

Przedsiębiorcy mają ograniczone zaufanie do obietnic rządzących. Trudno im się dziwić, patrząc na dotychczasowe działania np. otwieranie i zamykanie z dnia na dzień centrów handlowych i sklepów czy nawet cmentarzy. Brak spójności w wprowadzaniu zakazów i surowe kary za ich nieprzestrzeganie stają się główną bolączką właścicieli.

Nic nie wskazuje na to, by rządzący zmienili sposób działania. Dlatego każdy przedsiębiorca musi być świadomy tego, że zapowiedzi na konferencji prasowej nie są prawem. Jeśli zacznie dopasowywać do nich swój biznes, może stracić zainwestowane pieniądze, gdyż treść opublikowanych przepisów może różnić się od słów wypowiadanych przed mikrofonem.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

01 04 25

Biznes alkoholowy w sklepie spożywczym – jak zacząć? Analiza rynku, przepisy i porady

Biznes alkoholowy w Polsce. Jak wygląda rynek alkoholowy w Polsce? Biznes alkoholowy to nie lada wyzwanie ale rozpoczęcie…
branża alkoholowa
31 03 25

Ponad 65% MŚP w Polsce nie wie, czym jest KSeF

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Z badania Edisonda przeprowadzonego na…

Prywatny śmigłowiec dla Twojej firmy: Kiedy warto zainwestować w wynajem helikoptera

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, gdzie czas jest jednym z najcenniejszych zasobów, efektywność i prestiż odgrywają kluczową…
07 03 25

Kredyt kupiecki. Co to jest i jak działa?

Kredyt kupiecki czyli możliwość zapłaty za fakturę później niż odebraliśmy towar. Zbawienna opcja czy początek problemów z płynnością.…
kredyt kupiecki
24 02 25

ZMIANA CZASU 2025 – kiedy przestawiamy zegarki? Sprawdź daty zmiany czasu na letni i zimowy

Zmiana czasu 2025 to ważne wydarzenie, które wpływa na codzienne funkcjonowanie milionów ludzi. Kiedy zmiana czasu w 2025…
zmiana-czasu

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier