2 min. czytania

Auta elektryczne po 2035 roku – jedyny wybór?

Autor
redakcja
Opublikowano
12 11 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Czy auta elektryczne po 2035 roku będą jedynym wyborem? Polska jest jednym z 24 państw rozwiniętych, które podpisały podczas COP26 w Glasgow deklarację w sprawie zerowej emisji. To oznacza, że nasz kraj poparł odejście od silników spalinowych po 2035 roku. Deklarację podpisało prawie 40 miast i regionów oraz 6 producentów samochodów.

Auta elektryczne po 2035 r.

Sygnatariusze porozumienia zgadzają się co do tego, aby wszystkie nowo sprzedawane i rejestrowane samochody osobowe oraz dostawcze do 2040 roku były całkowicie zeroemisyjne. Na wiodących rynkach ma to nastąpić już w 2035 roku – wynika z treści dokumentu.

W kategorii zeroemisyjności oprócz aut na prąd mieszczą się także pojazdy z napędem wodorowym. Biorąc jednak pod uwagę zaawansowanie prac nad tego typu napędem oraz infrastrukturę do ładowania H2, to zbyt wczesny moment, by ocenić konkurencyjność tej technologii.

CZYTAJ TAKŻE: Mój elektryk dla firm

Deklaracja z Glasgow i auta elektryczne po 2035 r.

Siła” deklaracji z Glasgow nie jest jednak mierzona tym, kto porozumienie podpisał, lecz wielkimi nieobecnymi. Podpisu nie złożył takie kraje jak USA, Chiny, Australia czy Indie. Po drugie, warto zwrócić uwagę na samo słowo „deklaracja”, które nie oznacza, że dokument posiada moc wiążącą. Niewątpliwie jest to jednak pewien „kierunek”, który będzie forsowany przy okazji kolejnych szczytów klimatycznych. Auta elektryczne po 2035 roku jako jedyny wybór, to raczej marzenie i idea. To nie jest konkretny plan.

Czy odejście od silników spalinowych jest możliwe?

Do 2035 roku pozostało zaledwie 14 lat. To oznacza, że wcielenie jej w życie oznaczałoby konieczność dokonania transportowej rewolucji. Bez poparcia takiej idei ze strony największych graczy trudno spodziewać się powodzenia dla tej inicjatywy. To po pierwsze.

Sektor motoryzacyjny, który posypuje głowę popiołem i wskazuje, że właściwym kierunkiem jest pójście w stronę elektromobilności, to potężna gałąź przemysłu. Nie bez powodu wypracowano w ostatnich latach szereg rozwiązań hybrydowych oraz obniżających spalanie oraz emisję groźnych gazów, by teraz, w ciągu niewiele ponad dekady żegnać się również z tymi rozwiązaniami. Przecież kosztowały one miliardy. Do tego dochodzi ogromny nakład pracy po stronie centrów badawczo-rozwojowych. Czy należy go dziś wyrzucić do kosza?

Według różnych opinii ekspertów realne jest, by do lat trzydziestych XXI wieku zdecydowanie zwiększyć udział pojazdów zeroemisyjnych w transporcie indywidualnym i zbiorowym. Duże nadzieje wiązane są ze wspomnianymi technologiami wodorowymi. Jak jednak pokazują przykłady ostatnich lat i podobnych deklaracji, wiele z nich staje się manifestami. Spora część z nich w ograniczonym stopniu wchodzi w życie.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jakie metody płatności powinien oferować Twój sklep internetowy?

W dzisiejszym dynamicznym świecie e-commerce wybór odpowiednich metod płatności może być kluczowy dla sukcesu Twojego sklepu internetowego. Klienci…

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier