- Bank Pekao liczy na utrzymanie dwucyfrowego wzrostu kredytów w segmencie MSP w drugiej połowie tego roku, poinformował prezes Leszek Skiba. Bank obserwuje w III kw. pozytywny trend w kredytach hipotecznych.
Podczas konferencji online, prezes banku Pekao zauważył, że w segmencie MŚP, tak wśród mikro, jak i średnich firm rośnie popyt na kredyty. Właśnie dlatego przewiduje on, że w najbliższym czasie utrzyma się dwucyfrowy wzrost kredytów.
O gigantycznym zainteresowaniu kredytami niech świadczy fakt, że tylko w tym jednym banku w II kwartale sprzedaż kredytów dla MŚP wyniosła 927 mln zł. To o 77% więcej niż rok wcześniej. Gdy doda się do tego większe firmy, to wartość kredytów na koniec czerwca 2021 osiągnęła wartość 27,78 mld zł. To o 13% więcej niż rok wcześniej.
Tak duży wzrost to efekt optymizmy przedsiębiorców. Ma to odzwierciedlenie w danych Narodowego Banku Polskiego. Obecnie nastroje przedsiębiorców są lepsze niż przed pandemią. W "Szybkim Monitoringu NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw" eksperci NBP wskazują, że coraz lepsze nastroje obserwuje się we wszystkich grupach badanych firm.
Wskazuje to na chęć do dalszej poprawy wyników finansowych korzystając z rosnącego ożywienia. W analizie NBP czytamy że co czwarta firma planuje w ciągu najbliższego kwartału rozpocząć jakąś nową inwestycję. To co może martwić to fakt, że wolniej poprawia się aktywność firm w przypadku już rozpoczętych inwestycji. Te, które rozpoczęto w czasie pandemii są często ograniczane. Zwykle decydują się na to firmy, które sporo straciły w czasie pandemii.
Warto zaznaczyć też, że przedsiębiorcy spodziewają się ciągłego wzrostu cen.
"Odsetek przedsiębiorstw prognozujących wzrost cen produkcji przewyższa obecnie udział podmiotów oczekujących spadku o 64 pp. (s.a.), a różnica ta jest o ok. 13 pkt proc. wyższa niż w poprzednim kwartale. Wyraźnie (średnio o 1,3 pkt proc.) wzrosła także, względem marca br., skala oczekiwanych podwyżek cen oferowanych produktów" - czytamy w dokumencie NBP
Firmy rosnące koszty będą przerzucać na klientów. 56% badanych firm spodziewa się wzrostu cen producenta. Najwięcej przekonanych o podwyżkach znajdziemy w sektorach zaopatrujących w energię elektryczną (66% firm), handlu i naprawach (64%), budownictwie (62%) i w przetwórstwie przemysłowym (58%).
Na drugim biegunie są firmy transportowe (37%) i usługowe (42%)