Z tego artykułu dowiesz się:

Polska to raj podatkowy? Choć na pierwszy rzut oka trudno w to uwierzyć, znany youtuber biznesowy Maciej Wieczorek z kanału Expert w Bentleyu przekonuje, że trudno znaleźć na całym świecie inny kraj, w którym biznes robi się tak dobrze jak w Polsce. Przejrzeliśmy jego argumenty.

Maciej Wieczorek od kilkunastu miesięcy prowadzi na Youtube kanał „Expert w Bentleyu”. Rozmawia przede wszystkim z przedsiębiorcami, pokazując różnorakie podejścia do prowadzenia biznesu. Wśród najpopularniejszych jego filmów są m.in. te z Sławomirem Menzenem albo prawnikiem mec. Piotrem Schrammem, który został zablokowany przez Youtube ze względu na kontrowersyjne tezy prawnika negującego pandemię koronawirusa.

W jednym z najnowszych odcinków , Maciej Wieczorek wysnuł tezę, że Polska to raj podatkowy i trudno znaleźć inne miejsce na świecie, w którym tak dobrze prowadzi się firmę. Oczywiście autor od początku przekonuje, że choć „robienie biznesu” nie jest prostą sprawę z definicji, to jeśli już na to się decydujemy, Polska wydaje się ku temu wspaniałym miejscem. Przy okazji podaje kilka przykładów potwierdzających tę tezę. Przyjrzeliśmy się im i zdecydowaliśmy się krótko je zrelacjonować.

  1. Podatki w Polsce

W opinii Wieczorka podstawową przewagą Polski jest niskie opodatkowanie. Podkreśla, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozwala płacić 9% CIT, co jest wyjątkowo niskim obciążeniem podatkowym. Tym, którzy nie decydują się na spółkę z o.o., rekomenduje jednoosobową działalność gospodarczą rozliczaną ryczałtem, która pozwala rozliczać podatki w wysokości kilku procent. Jednocześnie autora filmu zaskakuje, że tak wielu przedsiębiorców „upiera się” na tym by prowadzić firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej rozliczając podatki według skali progresywnej lub liniowo.

CZYTAJ TAKŻE: Przekształcenie jdg w spółkę z o.o. Kiedy to się opłaca?

W takiej sytuacji bowiem muszą dwoić się i troić by obniżać podstawę opodatkowania. W przeciwnym razie zarabiający najwięcej oddają państwu nawet 32 proc., a ci z dochodem powyżej miliona dodatkowe 4% daniny solidarnościowej. To tak naprawdę tyle co w innych krajach Europy, gdzie standardem jest opodatkowanie na poziomie 30%. Lekarstwem na taki stan rzeczy jest według autora spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która pozwala płacić 9% podatku CIT.

  1. Dobrowolność składek ZUS

Jako orędownik spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, Wieczorek przekonuje, że w przypadku takiej formy biznesu, nie trzeba rozliczać składek ZUS (o ile nie zatrudnia się pracowników). Można też płacić go w niższej wysokości jeśli samemu zatrudniamy się na część etatu. I będzie to tańsze niż pełny ZUS przy działalności gospodarczej. W porównaniu do innych krajów, to zdecydowanie najlepsza opcja dla przedsiębiorców.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Czy warto inwestować w srebrną gospodarkę?

  1. Bezpieczeństwo prowadzenia firmy w Polsce

Zdaniem autora filmu prowadzenie biznesu w Polsce jest bezpieczne, a urzędnicy są mało opresywni. Jego zdaniem kłopoty przedsiębiorców i narzekanie na kontrole urzędów skarbowym mają swoją przyczynę w zbyt agresywnej optymalizacji podatkowej przedsiębiorców. Właściciele firm, zamiast pomyśleć o zmianie formy działalności, tworzą dziwne struktury firmy, zaliczają do kosztów uzyskania wiele wydatków, które nie powinny być zaksięgowane przez co sami „wystawiają się” na kontrolę.

I znów zdaniem Wieczorka antidotum ma być spółka z o.o. z najniższym podatkiem CIT lub jednoosobowa działalność gospodarcza w formie ryczałtu. Rozwiązania nieznane w innych krajach. Przy okazji przekonuje, że rzetelni przedsiębiorcy nie mają wielu kontroli, a jeśli już są to nie ma się czego obawiać. W jego opinii spektakularne bankructwa to wyjątki.

  1. Tania siła robocza

Wieczorek podkreśla, że atutem prowadzenia firmy w Polsce jest wciąż tania siła robocza, dzięki czemu jesteśmy bardziej konkurencyjni w porównaniu do firm z Niemiec czy Francji

  1. Młode społeczeństwo

W porównaniu choćby do Włoch, mamy młode społeczeństwo co powoduje, że jest więcej ludzi pracujących i kandydatów do tego, żeby pracować. Mało tego. Młode pokolenie ma zwykle więcej pieniędzy niż emeryci co powoduje, że łatwiej zarabiać na takiej grupie docelowej. Społeczeństwo też młodnieje bo przyjeżdża do nas sporo osób z zagranicy w średnim wieku

  1. Bardzo wysokie kompetencje i wiedza przedsiębiorców

Polscy przedsiębiorcy chcą się uczyć jak prowadzić firmę, jak inwestować. W naszym kraju jest bardzo wielu przedsiębiorców, którzy chcą się dzielić wiedzą. I jest ich więcej niż za granicą.

CZYTAJ: Lista 20 pomysłów na to by zapłacić niższe podatki

  1. Pracownikom chce się pracować

Pracujemy ciężko i rzetelnie. Jesteśmy pracowici i nie wstydzimy się zakasać rękawy po toby do czegoś dojść. Zatrudniając Polaków możesz być pewien, że robota będzie wykonana. Nie ma nonszalancji jaka jest np. we Włoszech czy w Hiszpanii.

  1. Patriotyzm gospodarczy

Dla Macieja Wieczorka prowadzenie firmy w Polsce wspiera też patriotyzm gospodarczy. Wszystko dlatego, że podatki „zostają w Polsce”. I choć sposób, w jaki pieniądze z podatków są wydatkowane to delikatnie rzecz ujmując temat wrażliwy, to dla przedsiębiorcy Wieczorka jasne jest , że „jeśli jesteś ograbiany, to lepiej żeby być ograbionym przez polskich polityków, niż zagranicznych”. Autor przekonuje, że choć z perspektywy jednostki może się to wydawać nieistotne, to jednak patrząc na to globalnie, okazuje się, że na płaceniu podatków wszyscy korzystamy.

  1. Wiele rzeczy da się „załatwić”

Jedną z ostatnich rzeczy, która przekonuje Youtubera do tego, że polska jest świetnym miejscem do prowadzenia firmy jest natura Polaków , który potrafią wiele rzeczy załatwić wbrew regulaminom czy zasadom. Chodzi tu o czysto ludzką umiejętność wzajemnego dogadania się i porozumienia.

Ciekawe, czy podobną opinię mają inni przedsiębiorcy?

Cały odcinek zobaczysz poniżej

 

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę
21 05 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy?

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy? Wakacje od ZUS uchwalone. Sejm uchwalił długo oczekiwane przepisy…
wakacje od zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

CPK jednak da zarobić małym firmom? Ekspert zdradza

CPK to ogromna szansa również dla małych firm przewozowych z Polski. Do tej pory woziły one towary po…

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier