Jeśli jedziesz gdzieś pociągiem 50 kilometrów, podróż zajmie Ci pewnie mniej niż godzinę. Do tej pory to właśnie taki limit zamieniał bilet kolejowy w pełnoprawną fakturę VAT. Teraz odległość nie będzie miała żadnego znaczenia, bowiem Minister Finansów, po licznych głosach przedsiębiorców zniósł limit kilometrów. Od tego momentu jednorazowy bilet na trasie Warszawa Centralna-Warszawa Zachodnia, może być fakturą. Może… ale są pewne warunki, o których za chwilę napiszemy.
To udogodnienie, paradoksalnie może mieć szerokie zastosowanie. Wyobraźmy sobie podróż służbową na szkolenie z mniejszego do większego miasta, albo prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, który w ramach umowy B2B dojeżdża codziennie lub co kilka dni do swojego klienta. Nawet jeśli pokonuje krótką trasę Tłuszcz-Wołomin lub Zawiercie-Sosnowiec, nie musi dodatkowo dokumentować poniesionych kosztów.
Zmianę przepisów wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 17 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Zmiana wymagała zapisania zaledwie… dwóch paragrafów, które pozwalają na zastąpienie frazy „odległość nie mniejszą niż 50 km” określeniem „dowolną odległość”. To wszystko. Zmiana weszła w życie 1 lipca 2021 roku.
Jeśli właśnie wpadłeś na pomysł, by przeszukać kieszenie i poszukać biletów z ostatnich dni, mamy dla ciebie złą wiadomość. Jak wyjaśnia w komunikacie Urząd Transportu Kolejowego „Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 lipca 2021 r., każdy bilet jednorazowy uznawany jest za fakturę VAT, jeżeli zawiera:
A zatem, kupując bilet w kasie biletowej, trzeba będzie podać niezbędne dane i poprosić o wystawienie biletu w odpowiedniej formie. Musimy pamiętać, że w związku z nową możliwością, przewoźnicy nie muszą w inny sposób dokumentować dla nas zakupu biletu. Prośba w kasie o fakturę (która nie jest biletem), prawdopodobnie w ogóle nie zostanie przyjęta.
Przepisy dotyczą biletów wystawianych w pociągach przez załogę konduktorską, a także automatów biletowych oraz tradycyjnych kasach. Jak wyjaśnia Urząd Transportu Kolejowego: „Odmienne zasady mogą jednak dotyczyć biletów internetowych – informacje o tym, czy stanowią one fakturę lub w jaki sposób można ją uzyskać zawarte są zwykle w regulaminach poszczególnych serwisów sprzedaży