Z tego artykułu dowiesz się:

Po cichutku, bez większego rozgłosu w kanonie dokumentów dokumentujących koszty Twojej firmy znalazły się… krótkodystansowe bilety kolejowe. Żadna nowość? A jednak. Jeśli jedziesz pociągiem choćby jedną stację, masz fakturę VAT! Fiskus zniósł bowiem obowiązujący do niedawna limit kilometrów.  

Bilet kolejowy a faktura VAT

Jeśli jedziesz gdzieś pociągiem 50 kilometrów, podróż zajmie Ci pewnie mniej niż godzinę. Do tej pory to właśnie taki limit zamieniał bilet kolejowy w pełnoprawną fakturę VAT. Teraz odległość nie będzie miała żadnego znaczenia, bowiem Minister Finansów, po licznych głosach przedsiębiorców zniósł limit kilometrów. Od tego momentu jednorazowy bilet na trasie Warszawa Centralna-Warszawa Zachodnia, może być fakturą. Może… ale są pewne warunki, o których za chwilę napiszemy.

Faktura VAT na bilecie kolejowym

To udogodnienie, paradoksalnie może mieć szerokie zastosowanie. Wyobraźmy sobie podróż służbową na szkolenie z mniejszego do większego miasta, albo prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, który w ramach umowy B2B dojeżdża codziennie lub co kilka dni do swojego klienta.  Nawet jeśli pokonuje krótką trasę Tłuszcz-Wołomin lub Zawiercie-Sosnowiec, nie musi dodatkowo dokumentować poniesionych kosztów.

Zmianę przepisów wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 17 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Zmiana wymagała zapisania zaledwie… dwóch paragrafów, które pozwalają na zastąpienie frazy „odległość nie mniejszą niż 50 km” określeniem „dowolną odległość”.  To wszystko. Zmiana weszła w życie 1 lipca 2021 roku.

Co musi zawierać bilet kolejowy, by stał się fakturą?

Jeśli właśnie wpadłeś na pomysł, by przeszukać kieszenie i poszukać biletów z ostatnich dni, mamy dla ciebie złą wiadomość. Jak wyjaśnia w komunikacie Urząd Transportu Kolejowego „Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 lipca 2021 r., każdy bilet jednorazowy uznawany jest za fakturę VAT, jeżeli zawiera:

  • numer i datę wystawienia,
  • imię i nazwisko lub nazwę podatnika,
  • numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,
  • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
  • kwotę podatku,
  • kwotę należności ogółem”.

A zatem, kupując bilet w kasie biletowej, trzeba będzie podać niezbędne dane i poprosić o wystawienie biletu w odpowiedniej formie. Musimy pamiętać, że w związku z nową możliwością, przewoźnicy nie muszą w inny sposób dokumentować dla nas zakupu biletu. Prośba w kasie o fakturę (która nie jest biletem), prawdopodobnie w ogóle nie zostanie przyjęta.

Bilet z fakturą nie przez internet?

Przepisy dotyczą biletów wystawianych w pociągach przez załogę konduktorską, a także automatów biletowych oraz tradycyjnych kasach. Jak wyjaśnia Urząd Transportu Kolejowego: „Odmienne zasady mogą jednak dotyczyć biletów internetowych – informacje o tym, czy stanowią one fakturę lub w jaki sposób można ją uzyskać zawarte są zwykle w regulaminach poszczególnych serwisów sprzedaży

 

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 09 24

Ceny masła. Ile kosztuje masło?

Ile kosztuje masło? Czy są szanse na tanie masło? Ceny masła na europejskim rynku ponownie zbliżają się do…
ceny masła

Grupa InPost zapłaciła rekordowy podatek CIT za 2023 rok – ponad 250 mln zł

Grupa Inpost za rok 2023 rok wpłaciła do polskiego budżetu dwu i półkrotnie więcej niż cała konkurencja razem…
inpost

Zamach na Donalda Trumpa. Możliwe skutki polityczne i ekonomiczne

Zamach na Donalda Trumpa. Jakie może mieć skutki? W obliczu nieprzewidywalności współczesnego świata, temat zamachu na Donalda Trumpa…
donald trump

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja
04 07 24

Windykacja długów. Jak odzyskać swoje pieniądze?

Windykacja długów: Jak odzyskać swoje pieniądze? Windykacja długów to kluczowy proces dla wielu firm, które muszą radzić sobie…
windykacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier