Prowadzenie firmy w miejscu zamieszkania to duża oszczędność, ale i spore wyzwanie. Nie każdy potrafi skupić się na zawodowych obowiązkach w przestrzeni zarezerwowanej dotąd do odpoczynku. Brak comiesięcznych kosztów utrzymania biura to duża ulga dla portfela, szczególnie początkującego przedsiębiorcy. Musisz jednak pamiętać, że brak dodatkowych opłaty za wynajem lokalu to jedno, a koszty eksploatacyjne to drugie. Zanim jednak zaczniesz je liczyć, zacznij od najważniejszego. By móc wykonywać działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania, musisz wskazać ten adres jako siedzibę wykonywania działalności. Informację tę zgłaszasz do CEiDG albo we wniosku o rozpoczęcie prowadzenia działalności albo jako aktualizację, gdy w tym zakresie następuje zmiana.
CZYTAJ TAKŻE: Kim jest przedsiębiorca? Sprawdź ustawową definicję
Pracując w domu korzystasz chociażby ze sprzętu elektronicznego, który pobiera prąd. To z pewnością wpływa na wysokość rachunków. Tak samo jak internet. Dotychczasowy pakiet może okazać się za mały do prowadzenia biznesu. Monitoruj bieżące wydatki i sprawdzaj o ile wzrosły rachunki. Tylko opłaty poniesione w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej będziesz mógł zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodu.
CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza
To oczywiste, że do pracy potrzebujesz przestrzeni. Nawet jeśli jest to praca przy komputerze, dobrze by było gdyby nie stał na stole w kuchni. Ale względy praktyczne to nie wszystko. By rozliczać działalność prowadzoną w domu, musisz wskazać jaki procent przestrzeni wykorzystujesz na cele biznesowe. Deklaracja stanie się podstawą rozliczeń. Przedsiębiorca powinien w specjalnym oświadczeniu wskazać dokładnie, jaką część nieruchomości przeznacza na prowadzenie działalności gospodarczej. Dokument powinien być dołączony do księgi przychodów i rozchodów. W przypadku niektórych działalność np. lekarskiej sam fakt posiadania aktu własności lokalu to za mało. Przed rozpoczęciem świadczenia usług będziesz musiał zapytać o zgodę zarządcę nieruchomości np. wspólnotę. Wszak sąsiedzi mogą nie być zadowoleni z ilości osób odwiedzających gabinet, do którego droga prowadzi przez części wspólne takie jak klatka schodowa.
CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana szansą na wypróbowanie biznesu
Bez względu na to, czy jesteś właścicielem mieszkania, czy je wynajmujesz czynsz płacisz zawsze. W przypadku wynajmowanego lokum będziesz mógł uwzględnić także tę opłatę. I tutaj właśnie przyda się informacja z wspomnianego wyżej oświadczenia o powierzchni wykorzystywanej do prowadzenia nieruchomości. Opłaty za czynsz i najem najlepiej rozliczyć procentowo. Jeśli lokal ma 40 metrów, a ty 20 m wykorzystujesz na cele biznesowe, będziesz mógł odliczyć połowę kwoty.
Inaczej sprawa wygląda z prądem, telefonem czy internetem. Tutaj kluczowa będzie umowa. Zawarta od razu na firmę pozwoli na całościowe rozliczenie kosztów. Jeśli jednak korzystasz z już doprowadzonego podłączenia, niezbędne będzie śledzenie bilingów i zaznaczanie, które połączenia były związane z działalnością.
CZYTAJ TAKŻE: Kiedy i jak otrzymasz pomoc od Rzecznika MŚP
Zaskakująca dla wielu przedsiębiorców jest informacja, że mogą odliczyć też odsetki od kredytu hipotecznego, zaciągniętego na zakup mieszkania. Tutaj także trzeba będzie skorzystać z proporcji korzystania zawartych w oświadczeniu.
Wszystkie wydatki powinny zostać ujęte w Księdze przychodów i rozchodów.