Z tego artykułu dowiesz się:

Co firma musi w razie potrzeby oddać wojsku? Zwykle nad tym się nie zastanawiamy. Chyba że zrobi się niebezpiecznie. Jak się okazuje, niepotrzebna jest wojna, by wojsko sięgnęło po pojazdy lub nieruchomości należące do firmy. I co ważne, państwu odmówić nie można.

materiał został pierwszy raz opublikowany 15.11.2021

Co firma musi w razie potrzeby oddać wojsku?

W polskim prawie istnieje pojęcie „świadczeń rzeczowych w czasie pokoju”. Na cele obrony państwo może teoretycznie upomnieć się o twój magazyn, ciężarówkę, SUV-a, koparkę, traktor itp. Ustawa z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej z późn. zm. (Dz. U. 1967 Nr 44 poz. 220) jasno odpowiada na pytania: czy, w jakich okolicznościach oraz co firma musi w razie potrzeby oddać wojsku. Także w czasie pokoju.

Szczególna ciekawa wydaje się lektura rozdziału „Świadczenia rzeczowe w czasie pokoju”, który rozpoczyna się od artykułu 208 wspomnianej ustawy.

„Na urzędy i instytucje państwowe oraz przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne, a także osoby fizyczne może być nałożony obowiązek świadczeń rzeczowych, polegających na oddaniu do używania posiadanych nieruchomości i rzeczy ruchomych na cele przygotowania obrony Państwa”.

Słowo „obowiązek” nie pozostawia złudzeń. Od decyzji w tej sprawie odwrotu nie ma. Teoretycznie więc jeśli Ojczyzna potrzebuje Twojego jeepa, busa lub koparko-spycharkę nie masz wyboru. Musisz oddać. Ale spokojnie. Nie na zawsze. Zaraz to wyjaśnimy

CZYTAJ TAKŻE: Pracownik w WOT

Dla kogo świadczenia rzeczowe?

Zgodnie z ustawą, wspomniane świadczenia mogą być wykonywanie nie tylko na rzecz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ale także jednostek organizacyjnych, które stanowią bazy formowania specjalnie tworzonych jednostek zmilitaryzowanych, jednostek obrony cywilnej, a także tych, które zajmują się zwalczaniem klęsk żywiołowych.

Jednostkami organizacyjnymi, które wykonują zadania na potrzeby obrony państwa są także jednostki policji, ABW, AW, CBA, Straży Granicznej itd.

Kto decyduje, co firma musi w razie potrzeby oddać wojsku?

W warunkach pokoju, kluczowe jest rozporządzenie Rady Ministrów. Określa ono po pierwsze „rodzaj i liczbę nieruchomości”, które może dotyczyć to prawo w roku kalendarzowym. Po drugie „rodzaj i liczbę rzeczy ruchomych, które w danym roku kalendarzowym mogą być w tym celu pobrane”. Później stosowną decyzję w tej sprawie podejmuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta wydając decyzję administracyjną o przeznaczeniu danej nieruchomości, czy ruchomości na cele świadczeń rzeczowych. Określa także listę planowanych do wykonania w razie mobilizacji lub wojny.

Czy każdy pojazd może być oddany na cele świadczeń rzeczowych?

Ustawa zawiera wyjątki. Jednym z nich może być np…. zakładowy wózek widłowy. Zgodnie z ustawą świadczenia rzeczowe nie dotyczą pojazdów samochodowych, które nie są dopuszczone do ruchu po drogach publicznych i są używane wyłącznie do przewozu na terenie zakładu. Konieczne jest jednak przedstawienie przez posiadacza odpowiednich dokumentów!

Pojazd lub nieruchomość muszą powrócić do właściciela

Teraz dobre informacje. Zgodnie z art. 213:

„Biorący przedmiot świadczenia jest obowiązany używać go w sposób odpowiadający jego właściwościom i przeznaczeniu. Biorący ponosi zwykłe koszty i inne ciężary związane z utrzymaniem przedmiotu świadczenia, a poczynione przez niego wydatki lub nakłady na przedmiot świadczenia nie podlegają zwrotowi”

oraz

Kolejna uwaga: „Biorący przedmiot świadczenia jest odpowiedzialny za jego utratę lub uszkodzenia oraz za szkody wynikłe z używania go w sposób sprzeczny z jego właściwościami lub przeznaczeniem”

„Biorący jest obowiązany zwrócić posiadaczowi przedmiot świadczenia wstanie niepogorszonym. Biorący nie ponosi odpowiedzialności za zużycie przedmiotu świadczenia będące następstwem prawidłowego używania”.

Ewentualne roszczenia muszą być wniesione w ciągu roku. Po tym terminie ulegają przedawnieniu. Za używanie przedmiotu wypłacany jest ryczałt przez jednostkę, która go używa.

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier