Z tego artykułu dowiesz się:

1 października 2022 roku Ukraina przystępuje do Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej i Konwencji SAD – poinformowało Ministerstwo Finansów. To oznacza, że u naszego wschodniego sąsiada będą obowiązywały nowe zasady w zakresie transportu i ceł.

Ukraina i Konwencja SAD

Od 1 października 2022 roku Ukraina stanie się stroną Konwencji z dnia 20 maja 1987 roku o wspólnej procedurze tranzytowej (Konwencja SAD). Mowa o tzw. Konwencji wpt, a także stroną Konwencji z dnia 20 maja 1987 r. o upraszczaniu formalności w handlu towarami (Konwencja SAD). Co to oznacza w praktyce?

Ukraina stroną Konwencji wpt. Co to oznacza?

Przystąpienie naszego wschodniego sąsiada do Konwencji wpt oznacza, że pomiędzy Ukrainą i pozostałymi stronami Konwencji (aktualnie Unia Europejska, Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Turcja, Macedonia Północna, Serbia i Wielka Brytania) możliwe będą przewozy towarów we wspólnej procedurze tranzytu, tj. operacje T1 lub T2 w systemie NCTS, o ile zabezpieczenia tranzytowe będą ważne na obszarze Ukrainy” – czytamy w komunikacie na stronie Platformy Usług Elektronicznych Celno-Skarbowych (PUESC). 

Urząd tranzytowy

Wiadomo również, że na granicy z Ukrainą wszelkie formalności tranzytowe będą przeprowadzane w urzędzie tranzytowym. Ważne będzie prawidłowe deklarowanie urzędu w zgłoszeniu NSCTS. „W kierunku z UE do Ukrainy jako urząd tranzytowy powinien być deklarowany tylko urząd celny po stronie ukraińskiej;  w kierunku z Ukrainy do UE jako urząd tranzytowy powinien być deklarowany tylko urząd celny po stronie UE” – tłumaczy PUESC.

Konwencja SAD a wojna na Ukrainie

Z uwagi na działania zbrojne toczące się na terytorium Ukrainy, warto dobrze przygotować się do transportu, a także zebrać informacje. Zgłaszający powinni na bieżąco weryfikować dostępność urzędów celnych w Ukrainie. Mowa o urzędach wyjścia, przeznaczenia, a także tranzytowych. Informacje na ten temat są dostępne m.in. w serwisie Komisji Europejskiej. Po 1 października 2022 będzie to możliwe pod tym linkiem.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier