Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest INTRASTAT? Jeśli handlujesz w UE, musisz to wiedzieć!

Choć w Unii Europejskiej w wymianie towarowej nie ma granic, i nie ma potrzeby opłacania cła, istnieje pewien obowiązek, który muszą znać przedsiębiorcy handlujący w ramach UE. Co to jest INTRASTAT? Jakie obowiązki i formalności obowiązują właścicieli firm? Odpowiadamy.

Co to jest INTRASTAT?

INTRASTAT to nic innego jak system gromadzenia danych, istotny z punktu widzenia instytucji, które badają wymianę towarową w ramach Unii Europejskiej.

Mówimy tutaj bardziej o sposobie na dostarczanie informacji statystycznych. Chodzi o dane dotyczące wywozów i przywozów towarów w granicach Unii Europejskiej. Jak tłumaczą eksperci mowa o towarach, które nie są przedmiotem zgłoszenia celnego.

Kogo obowiązuje INTRASTAT?

Do składania zgłoszeń w ramach systemu INTRASTAT zobowiązani są wszyscy przedsiębiorcy prowadzący wymianę towarową z państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W ramach Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) uruchomiono specjalną usługę umożliwiającą składanie zgłoszeń INTRASTAT w formacie elektronicznym. Wykorzystuje ona unijny system teleinformatyczny AIS.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest akredytywa dokumentowa?

Obowiązki INTRASTAT 2022

Warto pamiętać, że od 2022 roku, przedsiębiorcy mają w tym obszarze nowe obowiązki. Przypomniał o tym ostatnio Departament Ceł Ministerstwa Finansów.

Poczynając od zgłoszeń za styczeń 2022, przedsiębiorca wywożący towary musi podawać każdorazowo informację o kraju pochodzenia produktów. To istotna zmiana, bowiem do końca ubiegłego roku, obowiązek ten dotyczył jedynie przywożonych towarów.

Jak prawidłowo podać ID kontrahenta zagranicznego?

Niestety to nie koniec obowiązków i biurokratycznych problemów, na jakie narzekają przedsiębiorcy. Sporo pytań firm dotyczy podawania ID kontrahenta zagranicznego. MF przypomina, że w zgłoszeniu INTRASTAT w polu oznaczonym numerem 22, koniecznie trzeba wpisać numer NIP kontrahenta zagranicznego.

Z kolei numer identyfikacyjny VAT zawiera przez ciągiem cyfr kod kraju. Jak się okazuje, w unijnych przepisach jest trochę bałaganu. O ile Polska może używać jednego kodu „PL”, o tyle np. Grecja oprócz „GR” może używać prefiksu „EL”. W przypadku Irlandii Północnej, która jako część będącego poza UE Zjednoczonego Królestwa używa prefiksu „XI”.

Warto przy tym pamiętać, że w systemie nr NIP wpisujemy jako jeden ciąg znaków – bez myślników, spacji i innych znaków dzielących rząd cyfr.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele
06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier