INTRASTAT to nic innego jak system gromadzenia danych, istotny z punktu widzenia instytucji, które badają wymianę towarową w ramach Unii Europejskiej.
Mówimy tutaj bardziej o sposobie na dostarczanie informacji statystycznych. Chodzi o dane dotyczące wywozów i przywozów towarów w granicach Unii Europejskiej. Jak tłumaczą eksperci mowa o towarach, które nie są przedmiotem zgłoszenia celnego.
Do składania zgłoszeń w ramach systemu INTRASTAT zobowiązani są wszyscy przedsiębiorcy prowadzący wymianę towarową z państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W ramach Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) uruchomiono specjalną usługę umożliwiającą składanie zgłoszeń INTRASTAT w formacie elektronicznym. Wykorzystuje ona unijny system teleinformatyczny AIS.
CZYTAJ TAKŻE: Co to jest akredytywa dokumentowa?
Warto pamiętać, że od 2022 roku, przedsiębiorcy mają w tym obszarze nowe obowiązki. Przypomniał o tym ostatnio Departament Ceł Ministerstwa Finansów.
Poczynając od zgłoszeń za styczeń 2022, przedsiębiorca wywożący towary musi podawać każdorazowo informację o kraju pochodzenia produktów. To istotna zmiana, bowiem do końca ubiegłego roku, obowiązek ten dotyczył jedynie przywożonych towarów.
Niestety to nie koniec obowiązków i biurokratycznych problemów, na jakie narzekają przedsiębiorcy. Sporo pytań firm dotyczy podawania ID kontrahenta zagranicznego. MF przypomina, że w zgłoszeniu INTRASTAT w polu oznaczonym numerem 22, koniecznie trzeba wpisać numer NIP kontrahenta zagranicznego.
Z kolei numer identyfikacyjny VAT zawiera przez ciągiem cyfr kod kraju. Jak się okazuje, w unijnych przepisach jest trochę bałaganu. O ile Polska może używać jednego kodu „PL”, o tyle np. Grecja oprócz „GR” może używać prefiksu „EL”. W przypadku Irlandii Północnej, która jako część będącego poza UE Zjednoczonego Królestwa używa prefiksu „XI”.
Warto przy tym pamiętać, że w systemie nr NIP wpisujemy jako jeden ciąg znaków – bez myślników, spacji i innych znaków dzielących rząd cyfr.