Z tego artykułu dowiesz się:

To może być koniec Polskiego Ładu jaki znamy. Przedsiębiorcy się ucieszą. Składka zdrowotna będzie podlegać odliczeniu. Oczywiście pod pewnymi warunkami.

Ministerstwo Finansów chce naprawić tzw. Polski Ład, który od początku roku wzbudza wiele nerwowości zarówno wśród przedsiębiorców jak i księgowych. I tak od lipca 2022 mają nas czekać spore zmiany. Aktualnie są one skierowane do konsultacji społecznych. Co ma się zmienić?

Podstawowa zmiana to obniżka stawki PIT z 17 na 12 proc. Do tego dochodzi likwidacja dla klasy średniej. Powrócić ma też wspólne rozliczanie z dzieckiem przez samotnych rodziców. Zmianą szczególnie interesującą dla przedsiębiorców ma być możliwość odliczania składki zdrowotnej.

CZYTAJ: Ryczałt. Duża zmiana dla rozliczających się. Ma być taniej

Obniżka podatku do 12 proc.

Obniżenie podatku PIT z 17 do 12 proc. ma objąć dochody do 120 000 zł. Dotyczyć ma dochodów, które osiągają pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci i renciści, a także przedsiębiorcy. Rządzący planują też wycofać się ulgi dla klasy średniej. Jednocześnie ma pojawić się gwarancja, że na takiej zmianie podatnicy nie stracą. Nie wiadomo na razie jednak w jaki sposób będzie to zapisane.

Głównym elementem jest obniżka stawki PIT z 17 do 12 proc. Obejmie ona dochody do poziomu 120 000 zł. I to niezależnie od tego, czy dochód uzyskiwany jest z umowy o pracę, zlecenia, czy też jest wypłacany emerytowi lub renciście, a także jeśli uzyskuje go przedsiębiorca.

Zmiany mają wejść w życie od 2023 ale mają obowiązywać wstecznie od lipca tego roku.

Firma doradcza Grant Thornton policzyła ile zyskają przedsiębiorcy

Składka zdrowotna - odliczenie

Przedsiębiorców najbardziej zainteresuje propozycja możliwości odliczenia składki zdrowotnej. W przypadku przedsiębiorców na podatku liniowym będzie to maksymalnie 8,7 tys. zł. W przypadku rozliczania ryczałtem, składkę zdrowotną rozliczymy w połowie. Rozliczający się kartą podatkową odliczą 19% zapłaconej składki.

- Chcemy, aby ten system działał w zaliczkach od lipca tego roku. […] Mówimy, o systemie podatkowym, który będzie obowiązywał w roku 2023, więc nie mówimy o żadnym epizodycznym rozwiązaniu na rok 2022, tylko o rozwiązaniu, które będzie rozwiązaniem również na kolejne lata podatkowe" - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń podczas konferencji prasowej, przedstawiając założenia programu.

Aktualnie rozpoczynają się konsultacje społeczne z księgowymi, doradcami podatkowymi, przedsiębiorcami i operatorami systemów informatycznych, odpowiedzialnymi za programy księgowe.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier