Z tego artykułu dowiesz się:

To może być koniec Polskiego Ładu jaki znamy. Przedsiębiorcy się ucieszą. Składka zdrowotna będzie podlegać odliczeniu. Oczywiście pod pewnymi warunkami.

Ministerstwo Finansów chce naprawić tzw. Polski Ład, który od początku roku wzbudza wiele nerwowości zarówno wśród przedsiębiorców jak i księgowych. I tak od lipca 2022 mają nas czekać spore zmiany. Aktualnie są one skierowane do konsultacji społecznych. Co ma się zmienić?

Podstawowa zmiana to obniżka stawki PIT z 17 na 12 proc. Do tego dochodzi likwidacja dla klasy średniej. Powrócić ma też wspólne rozliczanie z dzieckiem przez samotnych rodziców. Zmianą szczególnie interesującą dla przedsiębiorców ma być możliwość odliczania składki zdrowotnej.

CZYTAJ: Ryczałt. Duża zmiana dla rozliczających się. Ma być taniej

Obniżka podatku do 12 proc.

Obniżenie podatku PIT z 17 do 12 proc. ma objąć dochody do 120 000 zł. Dotyczyć ma dochodów, które osiągają pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci i renciści, a także przedsiębiorcy. Rządzący planują też wycofać się ulgi dla klasy średniej. Jednocześnie ma pojawić się gwarancja, że na takiej zmianie podatnicy nie stracą. Nie wiadomo na razie jednak w jaki sposób będzie to zapisane.

Głównym elementem jest obniżka stawki PIT z 17 do 12 proc. Obejmie ona dochody do poziomu 120 000 zł. I to niezależnie od tego, czy dochód uzyskiwany jest z umowy o pracę, zlecenia, czy też jest wypłacany emerytowi lub renciście, a także jeśli uzyskuje go przedsiębiorca.

Zmiany mają wejść w życie od 2023 ale mają obowiązywać wstecznie od lipca tego roku.

Firma doradcza Grant Thornton policzyła ile zyskają przedsiębiorcy

Składka zdrowotna - odliczenie

Przedsiębiorców najbardziej zainteresuje propozycja możliwości odliczenia składki zdrowotnej. W przypadku przedsiębiorców na podatku liniowym będzie to maksymalnie 8,7 tys. zł. W przypadku rozliczania ryczałtem, składkę zdrowotną rozliczymy w połowie. Rozliczający się kartą podatkową odliczą 19% zapłaconej składki.

- Chcemy, aby ten system działał w zaliczkach od lipca tego roku. […] Mówimy, o systemie podatkowym, który będzie obowiązywał w roku 2023, więc nie mówimy o żadnym epizodycznym rozwiązaniu na rok 2022, tylko o rozwiązaniu, które będzie rozwiązaniem również na kolejne lata podatkowe" - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń podczas konferencji prasowej, przedstawiając założenia programu.

Aktualnie rozpoczynają się konsultacje społeczne z księgowymi, doradcami podatkowymi, przedsiębiorcami i operatorami systemów informatycznych, odpowiedzialnymi za programy księgowe.

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes

Dr Artur Bartoszewicz: Chiny kolonizują Polskę

Dr Artur Bartoszewicz w wywiadzie dla kanału YT BiznesnaOstro.pl przekonuje, że polskie firmy rodzinne są coraz bardziej interesujące…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier