2 min. czytania

Działalność nierejestrowana nie dla wszystkich? Spore zmiany

działalność nierejestrowana
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
13 03 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Działalność nierejestrowana na cenzurowanym. Ogromne zainteresowanie tą formą dorabiania sprawia, ze urzędnicy chętniej kontrolują takich przedsiębiorców

Temat działalności nierejestrowanej pojawia się często w naszym serwisie. Nie ma się czemu dziwić, skoro to ciekawy sposób na dorobienie do podstawowej pensji.

Co to jest działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana pozwala na zarabianie jako przedsiębiorca bez zgłaszania tego faktu do urzędu, a co za tym idzie bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z prowadzeniem firmy. Szczególnie chodzi tutaj o płatność składek ZUS.

Warunki, które trzeba spełnić by taką działalność nierejestrowaną prowadzić są trzy:

  • musi to być pierwsza działalność (w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie można prowadzić żadnej innej działalności)
  • działalność nie może być objęta koniecznością uzyskania dodatkowego zezwolenia czy koncesji
  • nie można przekroczyć określonego limitu przychodów.

Limit przychodów w działalności nierejestrowanej

Zgodnie z nowelizacją ustawy z początku 2023, od lipca zmienia się limit przychodów działalności nierejestrowanej. I tak nie będzie to już 50% minimalnego wynagrodzenia, a 75%. Od lipca 2023r. minimalne wynagrodzenie to 3600 zł, wiec limit przychodów dla działalności nierejestrowanej to 2700 zł.

Według danych Ministerstwa Finansów, na koniec roku działalność nierejestrowaną prowadziło ponad 30 tys. osób. Już spore zainteresowanie działalnością nierejestrowaną będzie jeszcze większe. Wszystko dlatego, że limit przychodowy jest spory, a jedynym obowiązkiem osoby decydującej się na działalność nierejestrowaną jest prowadzenie prostej ewidencji sprzedaży i pilnowanie by nie przekroczyć limitu przychodów.

>>> Zawieszenie działalności gospodarczej – na czym polega?

ZUS przy działalności nierejestrowanej

Trzeba jednak pamiętać, że przy działalności nierejestrowanej pojawia się pewne ryzyko. Szczególnie w przypadku świadczenia usług wykorzystując ten model. O ile handel nie ma w tym wypadku praktycznie żadnych ograniczeń – wystawiamy fakturę lub paragon – i sprzedajemy, o tyle usługi są wyjątkowo ryzykowne. Jak się bowiem okazuje, urzędnicy ZUS traktują usługi realizowane w ramach działalności nierejestrowanej jako umowy zlecenia, a skoro tak to muszą one być oskładkowane.

Oczywiście ZUSu nie opłaca osoba prowadząca działalność nierejestrowaną, a podmiot lub osoba, która takie działanie zleca. Choć w zamyśle twórców przepisu o działalności nierejestrowanej, taka aktywność miała skłaniać do otwierania w przyszłości działalności gospodarczej, to według ZUS osoba, która prowadzi działalność, która nie jest ewidencjonowana, nie jest przedsiębiorcą. W związku z tym, interpretacja ZUSu jest prosta. Jeśli w ramach działalności nierejestrowanej świadczysz usługi, to nie jesteś przedsiębiorcą i twój zleceniodawca musi opłacić ZUS z tej aktywności.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana - szczegóły

Oznacza to spory kłopot dla firmy, która zleca ci usługę. Dlaczego? Współpraca w takim modelu nie ma dla niej sensu bo i tak musi przeprowadzić formalności jakby współpracowała z osobą na umowę zlecenie.

Działalność nierejestrowana bez ZUS

Przede wszystkim zawierać umowy z konsumentami, czyli osobami, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jeśli natomiast chcesz zarabiać świadcząc usługi, być może lepiej będzie otworzyć pełnoprawną działalność gospodarczą

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier