2 min. czytania

Co to jest klauzula abuzywna

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
01 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Klauzula abuzywna to zakazane postanowienie umowne. Jako przedsiębiorca, który wchodzi w różne relacje musisz zdawać sobie sprawę z ich istnienia. A jeśli twoja oferta skierowana jest do konsumentów, musisz także wiedzieć, jak unikać klauzul abuzywnych w zawieranych z klientami umowach.

Prawo chroni konsumentów

Ustawodawca wyszedł z założenia, że konsument jest słabszą stroną stosunku prawnego łączącego go z przedsiębiorcą. Dlaczego? Bo nie jest podmiotem profesjonalnie zajmującym się daną dziedziną. A także dlatego, że nie musi znać się na przepisach tak jak przedsiębiorca, gdyż nie obcuje z nimi na co dzień. Co więcej, bardzo często w relacjach pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem nie ma etapu negocjacji i wspólnego ustalania postanowień umowy. Klient otrzymuje gotowy wzorzec z wstawionymi jego danymi. Takie działanie ma usprawnić proces zawarcia umowy, ale może też w połączeniu z powszechnym nieczytaniem podpisywanych postanowień przysporzyć konsumentowi sporo problemów.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zorganizować konkurs na Facebooku, by był zgodny z prawem

W trosce o brak nadużyć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie tylko stoi na straży, ale i prowadzi rejestr klauzul niedozwolonych. Z punktu widzenia przedsiębiorcy warto dbać o jakość paragrafów podsyłanych konsumentom. Gdyż na mocy Kodeksu cywilnego, niedozwolone postanowienia umowne nie obowiązują, czyli nie rodzą skutków prawnych. Po drugie na takich praktykach z pewnością ucierpi wizerunek firmy. A po trzecie kontrola UOKiK w zakresie stosowania klauzul niedozwolonych może skończyć się wysoką karą.

CZYTAJ TAKŻE: Które firmy muszą wprowadzić Pracownicze Plany Kapitałowe

Klauzula abuzywna w umowie skończy się wysoką karą

Jeżeli Prezes UOKiK po przeprowadzonym postępowaniu sprawdzającym dojdzie do wniosku, że przedsiębiorca stosował w umowach przekazywanych klientom będącym konsumentami niedozwolone klauzule nałoży karę. I to nie byle jaką. Zapewniamy, że używanie klauzul abuzywnych się nie opłaca. Kara za wskazane działanie odpowiadać będzie 10% zysku osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary. Na nic zdadzą się zapewnienia o niewiedzy i nieumyślnym działaniu. Nawet w takich przypadkach przedsiębiorca będzie musiał zapłacić.

CZYTAJ TAKŻE: 10 pomysłów na prosty biznes dla młodej mamy

Jak uniknąć kary za niedozwolone postanowienia umowne

Najprostszym sposobem jest niestosowanie klauzul abuzywnych. Możesz w tym zakresie skonsultować się z prawnikiem lub poszukać informacji na własną rękę. UOKiK prowadzi rejestr klauzul abuzywnych. Trafiają do niego wszystkie zapisy uznane za Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za niedozwolone. Jeśli planujesz wprowadzić do umowy paragraf, który budzi twoje wątpliwości, sprawdź w rejestrze czy taki zapis nie był badany przez jednostkę.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm

Zwolnienia grupowe: regionalne dysproporcje i sektory zagrożone

Z danych opublikowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy wynika, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska zmaga się z…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier