2 min. czytania

Co to jest klauzula abuzywna

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
01 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Klauzula abuzywna to zakazane postanowienie umowne. Jako przedsiębiorca, który wchodzi w różne relacje musisz zdawać sobie sprawę z ich istnienia. A jeśli twoja oferta skierowana jest do konsumentów, musisz także wiedzieć, jak unikać klauzul abuzywnych w zawieranych z klientami umowach.

Prawo chroni konsumentów

Ustawodawca wyszedł z założenia, że konsument jest słabszą stroną stosunku prawnego łączącego go z przedsiębiorcą. Dlaczego? Bo nie jest podmiotem profesjonalnie zajmującym się daną dziedziną. A także dlatego, że nie musi znać się na przepisach tak jak przedsiębiorca, gdyż nie obcuje z nimi na co dzień. Co więcej, bardzo często w relacjach pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem nie ma etapu negocjacji i wspólnego ustalania postanowień umowy. Klient otrzymuje gotowy wzorzec z wstawionymi jego danymi. Takie działanie ma usprawnić proces zawarcia umowy, ale może też w połączeniu z powszechnym nieczytaniem podpisywanych postanowień przysporzyć konsumentowi sporo problemów.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zorganizować konkurs na Facebooku, by był zgodny z prawem

W trosce o brak nadużyć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie tylko stoi na straży, ale i prowadzi rejestr klauzul niedozwolonych. Z punktu widzenia przedsiębiorcy warto dbać o jakość paragrafów podsyłanych konsumentom. Gdyż na mocy Kodeksu cywilnego, niedozwolone postanowienia umowne nie obowiązują, czyli nie rodzą skutków prawnych. Po drugie na takich praktykach z pewnością ucierpi wizerunek firmy. A po trzecie kontrola UOKiK w zakresie stosowania klauzul niedozwolonych może skończyć się wysoką karą.

CZYTAJ TAKŻE: Które firmy muszą wprowadzić Pracownicze Plany Kapitałowe

Klauzula abuzywna w umowie skończy się wysoką karą

Jeżeli Prezes UOKiK po przeprowadzonym postępowaniu sprawdzającym dojdzie do wniosku, że przedsiębiorca stosował w umowach przekazywanych klientom będącym konsumentami niedozwolone klauzule nałoży karę. I to nie byle jaką. Zapewniamy, że używanie klauzul abuzywnych się nie opłaca. Kara za wskazane działanie odpowiadać będzie 10% zysku osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary. Na nic zdadzą się zapewnienia o niewiedzy i nieumyślnym działaniu. Nawet w takich przypadkach przedsiębiorca będzie musiał zapłacić.

CZYTAJ TAKŻE: 10 pomysłów na prosty biznes dla młodej mamy

Jak uniknąć kary za niedozwolone postanowienia umowne

Najprostszym sposobem jest niestosowanie klauzul abuzywnych. Możesz w tym zakresie skonsultować się z prawnikiem lub poszukać informacji na własną rękę. UOKiK prowadzi rejestr klauzul abuzywnych. Trafiają do niego wszystkie zapisy uznane za Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za niedozwolone. Jeśli planujesz wprowadzić do umowy paragraf, który budzi twoje wątpliwości, sprawdź w rejestrze czy taki zapis nie był badany przez jednostkę.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię
27 04 23

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Liczba kredytów dla małych firm. Dane BIK

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane …
kredyty

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier