Z tego artykułu dowiesz się:

Egzekucja komornicza nie jest przyjemna. Jeśli jednak biznes nie pójdzie dobrze, a ty będziesz miał do czynienia z egzekucją komorniczą, warto wiedzieć ile może zabrać komornik, jeśli jesteś przedsiębiorcą

  • Komornik może zająć konto osobiste przedsiębiorcy ale musi zostawić na nim określoną kwotę
  • Komornik nie może też w całości zająć konta firmowego. Muszą na nim zostać np. pieniądze na wypłaty dla pracowników
  • ZUS i urząd skarbowy mogą zajmować środki na koncie przedsiębiorcy bez ograniczeń

Czy firma windykacyjna może zająć konto?

Egzekucja komornicza to ostatni etap walki wierzyciela o swoje należności. Jeśli jako przedsiębiorca masz problemy z regulowaniem zobowiązań, jak najszybciej negocjuj warunki spłaty ze swoimi kontrahentami. Nie dopuszczaj do sytuacji kiedy komornik zajmie majątek. Wtedy wyjście z finansowego potrzasku może być trudne.


CZYTAJ TAKŻE: Windykacja długów powyżej 5 lat. Jak to zrobić?

Jeśli wierzyciel skorzysta z pomocy firmy windykacyjnej, pamiętaj, że windykator nie może dochodzić swoich praw bezpośrednio z twojego majątku. Jako jednoosobowy przedsiębiorca odpowiadasz w pełni prywatnym majątkiem za zobowiązania.
Nie oznacza to jednak, że windykator może zająć twój samochód na poczet długu, czy też zabrać elektronikę. Takie możliwości ma jedynie komornik.

CZYTAJ TAKŻE:Komornik to dla nich nie problem. Oto jak Polacy skutecznie unikają komornika.

Podstawą działań komornika jest zawsze sądowy tytuł egzekucyjny z nadaną klauzulą wykonalności. Dopiero po uzyskaniu takiego dokumentu, może być prowadzona egzekucja komornicza.

Czy komornik zajmie konto prywatne przedsiębiorcy?

Komornik może dokonać zajęcia ruchomości, czyli np. samochodu, mebli, elektroniki, a także nieruchomości (domów, mieszkań, hal produkcyjnych). Najchętniej jednak komornik zajmuje konto bankowe. Istnieje bowiem domniemanie, że na konto bankowe wpływa wynagrodzenie, a w przypadku przedsiębiorcy należności od klientów.

CZYTAJ TAKŻE: Giełda długów, czyli szybka i skuteczna windykacja

Ile może zabrać komornik?

Choć zajęcie konta bankowego przez komornika może być uciążliwe, nie oznacza, że komornik może zabrać wszystkie pieniądze na poczet długu. Dlatego dobrze jest mieć świadomość, ile może zabrać komornik jeśli jesteś przedsiębiorcą

Czego nie może zająć komornik?

Zanim wyjaśnimy, ile może zabrać komornik, warto wiedzieć, czego nie może on zająć. I tak komornik nie może zabrać przedmiotów, które są niezbędne do wykonywania zawodu. Może to być np. młotek, czy komputer wykorzystywany w działalności. Oczywiście tylko wtedy gdy ich wartość nie przekracza znacząco przeciętnej wartości takich przedmiotów. Jeśli bowiem przedsiębiorca jeździł luksusowym Porsche, a do wykonywania obowiązków wystarczyłby mu dostawczy volkswagen, to istnieje duża szansa, że komornik zajmie samochód w wyniku egzekucji komorniczej. Komornik nie może też zająć rzeczy związanych z kultem religijnym. Z powodu takich ograniczeń zdecydowanie najłatwiejszym sposobem odzyskania należności, jest zajecie konta bankowego przez komornika.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wygląda umorzenie subwencji z tarczy antycovidowej

Kwota wolna od zajęcia przez komornika

I w tym momencie warto dowiedzieć się ile może zabrać komornik z konta. Jeśli przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, to majątek firmowy traktowany jest na równi z jego majątkiem osobistym. W związku z tym komornik może zająć zarówno pieniądze na koncie firmowym, jak i osobistym przedsiębiorcy. Ważna w tym przypadku jest kwota wolna od zajęcia. To kwota określona w kodeksie pracy. I tak komornik nie może zająć więcej niż 50% dochodu, a w przypadku długu alimentacyjnego 60% dochodu. Na koncie musi obowiązkowo zostać kwota równa pensji minimalnej. W 2021 komornik musi pozostawić na koncie dłużnika 2 800 zł brutto, czyli około 2 062 zł na rękę.

Kwota wolna od zajęcia z rachunku przedsiębiorcy. Ile może zabrać komornik?

Trochę inaczej wygląda kwestia tego ile może zabrać komornik z konta przedsiębiorcy. W przypadku konta firmowego nie istnieje zasada kwoty wolnej od zajęcia. Oznacza to, że komornik może zająć całość środków na firmowym koncie bankowym. Wyjątek stanowią jedynie środki zgromadzone na rachunkach oszczędnościowych i lokatach bankowych. Tu wchodzą przepisy prawa bankowego. Zakładają one, że kwota wolna od potrącenia wynosi 7% minimalnego wynagrodzenia brutto.


CZYTAJ TAKŻE: Długi w gastronomii rosną, ale nowe lokale wciąż powstają

Oprócz tego jest jeszcze jeden wyjątek. Komornik musi na koncie zadłużonego przedsiębiorcy pozostawić pieniądze na bieżące wypłaty dla pracowników, na podatki i świadczenia państwowe. Ograniczenie tego zwolnienia dotyczy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia według stawki ogłaszanej przez GUS za poprzedni kwartał. Żeby jednak komornik zastosował ten wyjątek i nie zajął środków z konta bankowego w pełnej wysokości, zadłużony przedsiębiorca musi dostarczyć odpis listy płac.

Zajęcie konta firmowego bez ograniczeń

Bez ograniczeń natomiast konto firmowe może być zajęte przez organy egzekucyjne w administracji, czyli np. urząd skarbowy i ZUS.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy raty kredytów spadną?

Wielu właścicieli kredytów hipotecznych z niepokojem obserwuje zmiany w gospodarce oraz stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat…
kredyt

Żabka na giełdzie – największe IPO w Polsce?

Debiut giełdowy Żabki. Czy to największe IPO w Polsce? Debiut giełdowy Żabki, jednego z największych polskich sieci convenience…
żabka

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja
04 07 24

Windykacja długów. Jak odzyskać swoje pieniądze?

Windykacja długów: Jak odzyskać swoje pieniądze? Windykacja długów to kluczowy proces dla wielu firm, które muszą radzić sobie…
windykacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier