Z tego artykułu dowiesz się:

Polski Ład. Ile straci, a ile zyska firma i przedsiębiorca. Przygotowaliśmy wyliczenia podatkowe

O Polskim Ładzie mówią teraz wszyscy. Niestety, w największym stopniu dotknie on finansowo samorządy oraz przedsiębiorców. Pojawiły się profesjonalne wyliczenia, ile przez zaproponowane zmiany średnio może stracić dany pracodawca z podziałem na przychód. Spać spokojnie mogą jedynie ci z najmniejszymi wpływami.

Tak jak pisaliśmy, Polski Ład nie okazał się łaskawy dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Choć rząd wprowadził kwotę wolną dla wszystkich w wysokości 30 tys. zł, postanowił część dziury budżetowej zasypać brakiem możliwości odliczenia składki zdrowotnej dla PIT-wców.

TOP10 Jak klienci okradają sklepy

Polski Ład trudny dla przedsiębiorstw

Jednak dla wielu przedsiębiorców najważniejszą zmianą będzie brak możliwości opłacania ryczałtowej składki zdrowotnej, której poziom obecnie wynosi ok. 380 zł. Zapowiedziana została zmiana mająca zrównać zasady jej naliczania do tych obowiązujących w przypadku umowy o prace. W praktyce oznacza to, że jej poziom odpowiadałby 9 proc. dochodu. Realnie oznaczać to może wzrost efektywnej stopy opodatkowania dochodów z działalności o blisko 9 punktów procentowych.

Skutki Polskiego Ładu

Ekonomiści, doradcy podatkowi oraz komentatorzy życia politycznego nie mają wątpliwości. Na zmianach wprowadzonych w Polskim Ładzie stracą najwięcej przedsiębiorcy oraz samorządowcy. Dla tych ostatnich są już całościowe wyliczenia, to ok. 10-11 mld zł. Dla firm resort finansów takich szacunków nie przedstawił. Zrobili to za to eksperci podatkowi na przykładzie firmy ze zróżnicowanymi przychodami.

To nie są dobre wiadomości. Tracą wszyscy, a zyskują tylko ci, którzy mają najmniejszych przychód. Firma podatkowa Crido zebrała wszystkie zmiany podatkowe i wyliczała, ile pieniędzy mniej znajdzie się w kieszeni przedsiębiorcy po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Dla ujednolicenia kalkulacji przyjęto, że przychód jest równy dochodowi, a składka zdrowotna wyliczana jest od podstawy przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne.

I tak, jeśli twoja firma rocznie przynosi przychód ok. 24 tys. zł netto, możesz spać spokojnie. Na zmianach nie stracisz, a wręcz zyskasz ok. 2,4 tys. zł rocznie.

Każdy bilet to faktura. Koniec z ograniczeniami kilometrowymi

Problem zaczyna się dla firm, których przychód roczny przekracza już 47 tys. zł netto. W takim przypadku rocznie stracisz po wprowadzeniu nowych regulacji blisko 30 zł. Później jest już tylko gorzej. Przy przychodach rzędu 185 tys. zł netto, straty roczne przekraczają 19 tys. zł, a przy ok. 330 tys. zł netto aż 36 tys. zł.

Rząd zapowiada pomoc

Co na to rząd? Zapowiada on szereg ulg dla przedsiębiorców, które mają zrekompensować straty. Przejrzeliśmy Polski Ład i wyszczególniliśmy te najważniejsze. Oto one:

  • nowa ulga na automatyzację i robotyzację
  • rozszerzenie zakresu ulgi B+R oraz IP-BOX na kolejne etapy procesów
  • objęcie możliwością skorzystania z Podatku Estońskiego większej liczby firm
  • ulga podatkowa związana z IPO (wejściem na giełdę)
  • uproszczenia w zakresie cen transferowych

Nie wiadomo, jednak, jakie przedsiębiorstwa się załapią na ulgi. Nie znamy też szczegółów tych rozwiązań. Pierwsze ustawy pojawić się mają w Sejmie za kilka dni, te ważniejsze, podatkowe pewnie po wakacjach. Polski Ład ma na dobre rozgościć się nad Wisłą od 2022 r.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier