Z tego artykułu dowiesz się:

Niestety, ale wiele wskazuje na to, że sprawdzą się scenariusze o czwartej fali COVID-19. Jeśli zestawimy dane tydzień do tygodnia, to doskonale widać już tendencję wzrostową. Zdaniem wielu osób - na tym etapie wzrostu zachorowań - ma ona tendencję utrwalającą. Czy znów grozi nam lockdown?

Niby tak samo, a jednak inaczej

Jeśli spojrzymy na raporty zachorowań i dane z różnych województw, to jak na dłoni zobaczymy, że ta fala COVID-19 bardzo mocno różni się od poprzednich. Do tej pory wirus zazwyczaj rozlewał się po Polsce z zachodu na wschód. Najpierw rosła liczba zachorowań na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce, a dopiero po pewnym czasie w części centralnej czy na wschodzie.

ZOBACZ TEŻ: Szczepienia przeciwko COVID-19 w pracy. Jak je zorganizować

Zgodnie z wszelką logiką, skoro zarażonych jest już sporo obywateli Niemiec, to mogłoby się wydawać, że w naszym kraju najbardziej dotknięte powinny być znów województwa zachodnie. Przecież obywatele Polski często jeżdżą tam na zakupy lub pracują, a następnie wracają do domu.

Jest też cała masa miejscowości, gdzie każdego dnia można spotkać tysiące Niemców, na przykład Szczecin czy Świnoujście. To kolejna przesłanka, która umacnia nas w przekonaniu, że (gdyby nie szczepienia na COVID-19) czwarta fala powinna teraz dotykać zwłaszcza te województwa.

Nauka miała rację?

W tej chwili wszystko wskazuje na to, co cały cywilizowany świat wiedział od dawna: szczepionki działają. Doskonale widać to na przykładzie zachorowań na wschodzie, kiedy zestawimy dane z bardzo ludnym województwem śląskim, gdzie mieszka ponad 4,5 miliona osób.

25 września, w lubelskim i podkarpackim, gdzie sumarycznie mieszka mniej osób niż na Górnym Śląsku, liczba zachorowań jest o wiele wyższa. Pokazuje to dość jednoznacznie, w jakim kierunku zmierza pandemia. Nie jest żadną tajemnicą, że epidemiolodzy obawiali się właśnie o wschodnią część kraju.

Dziś, przed przekroczeniem psychologicznej bariery tysiąca zachorowań na dzień, widać już dość wyraźnie, że mieli rację. Tam, gdzie zaszczepiło się najwięcej osób (Warszawa, Górny Śląsk, Poznań, Wrocław i Dolny Śląsk), zachorowań jest relatywnie niewiele. Regiony na prawo od Wisły już teraz mają spory problem. A czwarta fala dopiero się rozpędza.

Czy wróci całkowity lockdown?

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że nie. Warto jednak zachować tu pewien dystans, bowiem - z formalnego punktu widzenia - nie padły jeszcze żadne wiążące deklaracje. Rząd kilka razy sugerował, że tym raem formuła obostrzeń może zostać zmieniona.

Wielu specjalistów uważa, że czekają nas raczej punktowe wyłączenia i zamknięcia działalności w obszarach o podwyższonym ryzyku zachorowań. Oznacza to, że przedsiębiorcy ze wschodniej części Polski mogą mieć spory problem.

Z drugiej strony, województwa i regiony ulokowane na lewo od rzeki Wisły - bo to właśnie tamtędy przebiega symboliczna granica zaszczepialności - raczej mogą spać spokojnie. Wiele jednak zależy od tego, jaką dynamikę w Polsce przybierze kolejna fala zachorowań na koronawirusa.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
07 02 24

Żabka poza Polską. Stworzy sklepy stacjonarne za granicą?

Żabka planuje ekspansję za granicą. Pierwszym krokiem jest nowa jednostka. Utworzona właśnie Żabka International ma zajmować się rozwojem…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier